PC/EmulacjaPoradniki

Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ;-)

Za moich czasów, gdy w domach królowały głównie konsole 16 i 32 bitowe nie zdobywaliśmy osiągnięć, czy też trofeów w grach. Grało się dla frajdy i zazwyczaj „na trzepaku” dzieliliśmy się głównie taktykami na przejście kolejnego etapu, czy też metodami na twardszych bossów w jakichś RPG.

Zapewne trudno wam teraz w to uwierzyć, ale jedyną pomoc na jaką mogliśmy liczyć byli koledzy i pisma branżowe. O gameplayach na  YT mogliśmy w tamtych latach jedynie pomarzyć.

Zatem, jeżeli ktoś pochwalił się jakimś nadzwyczajnym osiągnięciem typu „przeszedłem Mario w lewo” musieliśmy mu wierzyć na słowo. Albo i nie. Wszystko zależało od tego, jak bardzo byliśmy naiwni w młodości.

Dopiero dzięki pojawieniu się trofeów (Playstation 3), oraz osiągnięć (X360) pozwoliło na łatwe oddzielenie niedzielnych graczy od „pro-wariatów” wyciskających z gier wszystko, co tylko możliwe.

A dzisiaj chcę zaprezentować wam retroachievements. Czyli osiągniecia w emulatorach 😉

Czym jest retroachievements ?

Retroachievements jest organizacją typu zero profit, czyli stricte fanowaską wdrażającą listy osiągnięć do emulowanych gier. Na chwilę obecną gdy pisze ten tekst możemy zdobyć aż 163282 osiągnięcia w 4043 grach. I te liczby za pomocą wielu fanów rosną dosłownie z dnia na dzień.

Co najlepsze spece z retroachievements nie modyfikują w żaden sposób kodu gier. Osiągnięcie dodawane są na podstawie odczytu pamięci w emulowanych grach. Zatem odpada nam potrzeba uaktualnienia w jakiś sposób naszych kolekcji romów 😉

Retroachievements oferuje logowanie osiągnięć z wielu różnych platform. Jedyne co musicie zrobić, aby zacząć je zdobywać to zarejestrować konto na retroachvements, pobrać zmodyfikowany emulator i zacząć wspominać stare, lepsze czasy.

Jak zdobywać retro osiągnięcia ?

Aby zdobywać retro osiągnięcia, musimy mieć emulator kompatybilny z retroachievements.

Retro oferuje nam naprawdę wiele zmodyfikowanych emulatorów wspierających osiągnięcia. Moim zdaniem jednak lepiej dodać sobie konto do Retroach i mieć multi-emulator wspierający osiągnięcia.

2021 07 25 19h17 58 Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ; )

Powyżej macie screen z Retroarch, a dokładniej lista osiągnieć do Chip & Dale 2 Rescue Rangers. Jak widzicie, retro osiągnięcia są wzorowane na tych dostępnych na nowych platformach i naprawdę nie ma problemu, aby zrozumieć kiedy i za co je odblokujemy.

Aby dodać konto retroachievements do Retroarch’a wchodzimy w Settings > Achievments klikamy na ON i wpisujemy swoje dane:

2021 07 25 19h41 18 Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ; )

Na zakończenie dodam jeszcze, że większość osiągnięć dostępna jest dla gier wydanych na rynek USA. Gra (rom) w wersji europejskiej zazwyczaj nie jest kompatybilny z listą retroachievements.

Dziękuję za uwagę.

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen 4.5 / 5. Liczba głosów: 2

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

RetroArch – emulator do wszystkiego !

Kabson

Emulujemy gry z Symbiana na Androidzie (EKA2L1)

Kabson

Emulacja konsoli NES/Pegasus

Kabson

6 Najlepszych stron poświęconych emulacji.

Kabson

Cadillacs and Dinosaurs: The Second Cataclysm (1944)

Kabson

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej