Emulacja

Odblokowujemy osiągnięcia w grach retro ;-)

Za moich czasów, gdy w domach królowały głównie konsole 16 i 32 bitowe nie zdobywaliśmy osiągnięć, czy też trofeów w grach. Grało się dla frajdy i zazwyczaj “na trzepaku” dzieliliśmy się głównie taktykami na przejście kolejnego etapu, czy też metodami na twardszych bossów w jakichś RPG.

Zapewne trudno wam teraz w to uwierzyć, ale jedyną pomoc na jaką mogliśmy liczyć byli koledzy i pisma branżowe. O gameplayach na  YT mogliśmy w tamtych latach jedynie pomarzyć.

Zatem, jeżeli ktoś pochwalił się jakimś nadzwyczajnym osiągnięciem typu “przeszedłem Mario w lewo” musieliśmy mu wierzyć na słowo. Albo i nie. Wszystko zależało od tego, jak bardzo byliśmy naiwni w młodości.

Dopiero dzięki pojawieniu się trofeów (Playstation 3), oraz osiągnięć (X360) pozwoliło na łatwe oddzielenie niedzielnych graczy od “pro-wariatów” wyciskających z gier wszystko, co tylko możliwe.

A dzisiaj chcę zaprezentować wam retroachievements. Czyli osiągniecia w emulatorach 😉

Czym jest retroachievements ?

Retroachievements jest organizacją typu zero profit, czyli stricte fanowaską wdrażającą listy osiągnięć do emulowanych gier. Na chwilę obecną gdy pisze ten tekst możemy zdobyć aż 163282 osiągnięcia w 4043 grach. I te liczby za pomocą wielu fanów rosną dosłownie z dnia na dzień.

Co najlepsze spece z retroachievements nie modyfikują w żaden sposób kodu gier. Osiągnięcie dodawane są na podstawie odczytu pamięci w emulowanych grach. Zatem odpada nam potrzeba uaktualnienia w jakiś sposób naszych kolekcji romów 😉

Retroachievements oferuje logowanie osiągnięć z wielu różnych platform. Jedyne co musicie zrobić, aby zacząć je zdobywać to zarejestrować konto na retroachvements, pobrać zmodyfikowany emulator i zacząć wspominać stare, lepsze czasy.

Jak zdobywać retro osiągnięcia ?

Aby zdobywać retro osiągnięcia, musimy mieć emulator kompatybilny z retroachievements.

Retro oferuje nam naprawdę wiele zmodyfikowanych emulatorów wspierających osiągnięcia. Moim zdaniem jednak lepiej dodać sobie konto do Retroach i mieć multi-emulator wspierający osiągnięcia.

2021 07 25 19h17 58

Powyżej macie screen z Retroarch, a dokładniej lista osiągnieć do Chip & Dale 2 Rescue Rangers. Jak widzicie, retro osiągnięcia są wzorowane na tych dostępnych na nowych platformach i naprawdę nie ma problemu, aby zrozumieć kiedy i za co je odblokujemy.

Aby dodać konto retroachievements do Retroarch’a wchodzimy w Settings > Achievments klikamy na ON i wpisujemy swoje dane:

2021 07 25 19h41 18

Na zakończenie dodam jeszcze, że większość osiągnięć dostępna jest dla gier wydanych na rynek USA. Gra (rom) w wersji europejskiej zazwyczaj nie jest kompatybilny z listą retroachievements.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Banjo-Kazooie w Super Mario 64

Kabson

Jak dodać nowe rdzenie w Retroarch ?

Kabson

Emulujemy gry z Symbiana na Androidzie (EKA2L1)

Kabson

Gramy w Super Mario 64 w widoku FPP

Kabson

6 Najlepszych stron poświęconych emulacji.

Kabson

Gramy w DOOM’a na Androidzie !

Kabson

1 komentarz

Avatar
Shingokuzetsu 2021-08-05 at 18:09

Całkiem ciekawy sposób na odświeżenie sobie retro tytułów. Z całą pewnością z niego skorzystam.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.