PoradnikiPC/Emulacja

Emulujemy Atari Jaguar na PC (BigPEmu)

Atari Jaguar, konsola w naszym kraju egzotyczne jak kiwano na polskim stole od lat stoi w miejscu w kwestii emulacji. Aplikacje potrafiące uruchomić gry z tego dość ciekawego systemu możemy policzyć na palcach jednej ręki, bawiącego się na komendzie granatnikiem. Emulatorów Atari Jaguar jest naprawdę niewiele, a tych bardziej sprawnych naliczyłem… jeden.

Sam na łamach mojego bloga wspomniałem o Virtual Jaguar, jednak dokładność emulacji pozostawiała wiele do życzenia. W niektórych grach zdarzały się przekłamania w grafice lub dźwięku, niektóre tytuły buntowały się nie chcąc się uruchomić, bądź płynność ich działania była tragiczna. 

A szkoda, gdyż na konsole Atari Jaguar wydano kilka perełek z którymi każdy fan retro powinien się zaznajomić. Przez długi okres czasu jedynym sensownym sposobem na granie w gry na Jaguara było…kupienie konsoli, gdyż emulatory średnio radziły sobie z uruchamianiem gier. Nie było to najtańszym pomysłem, gdyż te konsole to święty grall i ich ceny wciąż rosną osiągając astronomiczne wartości. 

Dzisiaj chciałbym wam przedstawić BigPEmu, czyli emulator Atari Jaguar, który wreszcie pozwala nam cieszyć się pełną emulacją tejże konsoli.

Podstawowa konfiguracja BigPEmu.

Muszę was zaskoczyć. Oprócz przypisania klawiszy co jest nieco kłopotliwe, gdyż pad do tej konsoli miał w wbudowaną klawiaturę numeryczną nie mamy nic tutaj do ustawiania, aby cieszyć się poprawną emulacją.

Nie musimy nawet szukać biosów konsoli, gdyż ten emulator jest na tyle zaawansowany, że ich nie potrzebuje. Emulator oferuje również wsparcie dla HDR, shaderów i innego tego typu “bajerów” potrzebnych w nowoczesnych emulatorach. Przyczepić się mogę jedynie do GUI emulatora. Przyzwyczajony jestem do klasycznych rozwiązań, zaś te zaproponowane przez autora jest trochę jest trochę nie przemyślane. Co prawda samo wczytanie gry jest banalnie proste, jednak człowiek gubi się próbując cokolwiek w nim ustawić. 

pemu

W chwili gdy publikuje ten wpis jedynym minusem tego emulatora jest brak wsparcia dla przystawki Jaguar CD którą autor obiecuje dodać w kolejnych odsłonach swojego projektu. 

BigPEmu jest wciąż rozwijany i możemy nawet wesprzeć autora na Patreon. Moim zdaniem warto wesprzeć chłopaka, gdyż BigPEmu to w chwili obecnej najlepszy sposób na ogranie Alien vs. Predator, czy też w inne perełki. 

Dziękuję za uwagę i życzę wam miłego grania.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 9

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Czym był krach gier wideo z 1983 roku ?

Kabson

Emulujemy Atari Lynx na PC (Handy)

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą emulatora Pantheon

Kabson

Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Kabson

Emulujemy Atari 65XE na PC (Altirra)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.