Gry

Raven Keep

Tytułowy Raven Keep jest totalną modyfikacją gry Quake z 1996 przenosząca nas do tytułowego zamczyska. Mod nie byłby niczym szczególnym, ale autorzy pracując nad tą modyfikacją czerpali pomysły bezpośrednio z niesamowitej serii morderczo trudnych gier od From Software.

Jako, że jestem fanem serii Dark Souls (oraz Bloodborne) i mogę pochwalić się wbitymi “platynkami” na konsoli Sony PlayStation po prostu musiałem sprawdzić tę modyfikację. A okazała się na tyle dobra, że postanowiłem podzielić się z nią na łamach mojego bloga.

Mamy tutaj gotycki, mroczny i ponury wystrój zamczyska z wszelkimi jego atrakcjami takimi jak baszty, podziemia i olbrzymie, pałacowe sale. Jak to w zamkach bywa, nie zabraknie tutaj również ukrytych pomieszczeń, w których zazwyczaj znajdziemy broń i amunicję. Każda z lokacji została starannie dopracowana do tego stopnia, że Raven Keep śmiało mógłby być DLC do gry Quake jeżeli byłby wydany te ponad 25 lat temu.

Ta totalna modyfikacja oprócz nowych map dodaje nam również nowych, groźniejszych przeciwników oraz kilka rodzajów broni. Tutaj autorzy się nie przyłożyli, gdyż nowe “klamki” to tylko reskiny znanych zabawek, jednak na przeciwników działają nad wyraz skutecznie. Oko cieszy nowa wersja dwururki, która doczekała się animacji przeładowania.

Jak już wspomniałem o przeciwnikach to warto nadmienić, że walka z nimi jest wciąż emocjonująca. Aby wygrać musimy być szybcy, celni oraz odpowiednio dobierać środki przymusu bezpośredniego zależnie od sytuacji. Gra nie jest łatwa, ale dla “lamusów” posiada łatwy poziom trudności, na którym przejście całego Raven Keep będzie jak spacer po kajzerki do biedry 😉

Dla prawdziwych hardcorowców dostępny jest również poziom trudności Nightmare, jednak jest on ukryty. Aby go odblokować należy w pierwszej planszy obejść basztę za którą jest klucz, a następnie udać się z nim na poddasze.

Mi osobiście na średnim poziomie trudności dała ostro popalić, jednak udało mi się ją ukończyć w czasie ok. 1,5 godziny. W tej grze nie znajdziemy automatycznie odnawiającego się zdrówka, więc nawet z opcją szybkiego zapisu gry możemy przez przypadek “uderzyć w ścianę”, gdy zapiszemy stan gry z małą ilością zdrowia i/lub amunicji przed większą wymianą ognia. Dlatego też uważam, że Raven Keep to klasyk pełną gębą, którego warto zobaczyć.

Modyfikacja niestety posiada kilka wad. Czasami jakiś z przeciwników się nam zablokuje, czy też po prostu wejdzie w ścianę. W trakcie gry takie sytuacja zdążyła mi się kilka razy, jednak w zupełności nie przeszkodziła w rozgrywce. Nawet raz pomogła, gdy jeden z przeciwników którego nie zauważyłem wchodząc do pomieszczenia dostał “kręćka” przez co mnie nie zaatakował.

Jak zagrać w Raven Keep ?

Aby spróbować swoich sił z zamczyskiem musicie trochę pokombinować, gdyż nie jest to mod typu stand alone. Jednak możecie mi wierzyć na słowo, że jest naprawdę warto 😉

Pliki jakich będziemy potrzebować:

  • Raven Keep – pobieramy z moddb.com.
  • Quakespasm – jest to zmodyfikowany silnik pierwszego Quake który działa na ówczesnych sprzętach.
  • Oryginalny Quake 1 – musicie poszukać go na gog.com, ewentualnie pobrać z innych źródeł.

Gdy już będziemy mieli wszystkie pliki rozpakowujemy Quakespasm i do jego folderu kopiujemy folder moda ravenkeep oraz folderid1 z folderu instalacji gry Quake. Grę uruchamiamy poprzez quakespasm.exe.

W trakcie gry przywołujemy konsolę naciskając ~ i wpisujemy

game ravenkeep

raven keep

Galeria: Raven Keep

Jeżeli tak jak ja uwielbiacie tzw. boomer shootery w których bardziej od fabuły liczą się szybkie palce to Raven Keep jest właśnie dla was. A jeżeli tak jak ja, jesteście fanami soulsów to pomiędzy kolejnymi ścielącymi się truchłami znajdziecie tutaj wiele “smaczków” z trylogii From Software.

Na zakończenie udostępniam dla was garść kodów. Wszystkie z nich wpisujemy w konsoli gry:

  • FLY – latanie
  • GOD – God Mode
  • IMPULSE 9 – wszystkie bronie i klucze
  • NOCLIP – przechodzenie przez ściany
  • NO TARGET – potwory cię nie atakują

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Mystery Of Tyskie Islands

Kabson

5 Najatrakcyjniejszych towarzyszek w Skyrim

Kabson

Mega Paczka 54 emulatorów dla Playstation Portable

Kabson

Final Fantasy 7: Re-Imagined

Kabson

Dwie metody na pobranie Fallout 4 Script Extender

Kabson

Broken Sword 2.5 The Return of the Templars

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.