Emulacja

Emulujemy gry na laserdisk (Hypseus Singe)

Dzisiaj zajmiemy się emulacją gier wydanych na LaserDisk, czyli po naszemu laserowe dyski (nie mylić, broń Boże z CD/DVD/BD).

Czym był format LaserDisk ?

Laserdisc, znany również jako dysk optyczny, to rodzaj nośnika danych, który zyskał popularność głównie w latach 70. do 90. XX wieku. Był to magneto-optyczny dysk, co oznacza, że dane były zapisywane i odczytywane za pomocą kombinacji technologii magnetycznej i optycznej. 

Standardowy laserdisc miał średnicę 30 cm (12 cali), co sprawiało, że był znacznie większy niż wcześniejsze nośniki, takie jak płyty winylowe czy kasety wideo VHS. Dzięki tej większej powierzchni oferował znacznie większą pojemność, co pozwalało na przechowywanie dłuższych filmów i więcej danych.

Mimo że laserdisc nie osiągnął takiej popularności jak inne formaty, takie jak DVD czy Blu-ray, był ważnym krokiem w rozwoju technologii nośników danych, otwierając drogę dla kolejnych innowacji w dziedzinie rozrywki. Płyty laserdisc szybko odeszły do lamusa głównie z powodu wysokich kosztów produkcji i zakupu sprzętu, a także braku jednolitego standardu w zapisie danych.

Oczywiście możliwość zapisu naprawdę (jak na tamte czasy…) ogromnej ilości danych, nośnik ten szybko został wykorzystany w naszej ulubionej branży. 

A to, czy im to wyszło… no cóż, warto było chociaż próbować.

Co będzie nam potrzebne do zagrania w gry na laserdisk ?

  • Hypseus Singe – jest to fork Daphne. Jedynego, dobrego emulatora gier na nośniki laserdisk. Pobieramy go ze strony głównej projektu
  • Windows batch files  – Emulator obsługujemy wyłącznie z wiersza poleceń, dlatego też autor projektu udostępnił nam “gotowce” służące do uruchomienia gier. Pobieramy je ze strony głównej projektu Hypseus Singe
  • Hypseus Singe Extra Pack – pobieramy z naszego forum.
  • Romy gier – bez problemów znajdziecie je na jednej z tych stron

Hypseus Singe – podstawowa konfiguracja.

Podczas konfigurowania emulatora napotkamy na naprawdę wiele problemów. Osobiście sam miałem zamiar wywalić cały emulator wraz z tym poradnikiem do kosza, a jednak udało mi się odpalić większość gier.

Po pierwsze musicie wrzucić Windows batch files do głównego folderu naszego emulatora. Tymi plikami (czysto teoretycznie) jesteśmy w stanie odpalić każdą z gier dostępnych i obsługiwanych przez Hypseus Singe. Hypseus Singe Extra Pack rozpakowujemy i zawartość archiwum również wrzucamy do głównego folderu emulatora.

Drugim problemem, jaki napotkałem jest prawidłowe rozmieszczenie romów. Romy powinny być wypakowane i znajdować się  w folderze /vldp/ bądź  /singe/. Różnica polega na tym, że Hypseus potrafi uruchomić kilka gier wydanych przez American Laser Games (ALG) z którymi oryginalny Daphne ma problemy.

Teraz najważniejsze, czyli poprawna edycja plików *.bat. Z tego co zauważyłem, większość fullsetów w nazwie folderu mają sufiks .daphne np.

badlands.daphne

W pliku *.bat, który pozwala nam na uruchomienie tego tytułu tego nie ma:

hypseus.exe badlands vldp -framefile vldp\badlands\badlands.txt [...]

Zatem albo edytujemy plik *.bat, albo zmieniamy nazwę folderu tak, by emulator wiedział gdzie szukać potrzebnych mu plików.

W co grać na Hypseus Singe ?

Właściwie sam nie mam pojęcia, gry na tym nośniku to tak naprawdę animowane filmy w których mamy naprawdę ograniczoną interakcję. Dlatego też nic nie polecam 😉

Dużą (a właściwie: jedyną) zaletą tytułów wydanych w ten sposób jest długość rozgrywki. Większość z tych gier ukończymy w czasie krótszym niż 15 minut.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Pozostaw coś po sobie - oceń ten wpis ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Emulujemy Pokémon Mini na PC (PokeMini)

Emumaniak

Emulujemy NES/Pegasus na PC (puNes)

Kabson

Kompresujemy obrazy płyt GameCube/Wii do formatu RVZ

Kabson

Jak używać HD Packów w grach na NES (Mesen)

Kabson

Najlepsze emulatory Playstation Portable na Androida

Kabson

Jak wypakować pliki *.wud za pomocą VGMToolbox

Kabson

Zostaw komentarz