Emulacja

Emulujemy Pokémon Mini na PC (PokeMini)

Konsola Pokémon Mini była przenośną konsolą do gier wydana przez firmę Nintendo w 2001 roku. Był to naprawdę niewielki kawałek sprzętu, wielkością nieznacznie większą od paczki zapałek stworzoną głównie do grania w gry związane z serią Pokémon.

Konsola używała małego monochromatycznego ekranu LCD i była dostępna w różnych kolorach.

Główną cechą Pokémon Mini była możliwość korzystania z różnych kartridży, z których większość skupiała się na prostych, minigierkach związanych z Pokémonami. Gry te były zazwyczaj krótkie, i niezwykle proste pod względem rozgrywki. Chociaż były pewnie urocze dla fanów Pokémonów, to nie oferowały one niczego ciekawego w porównaniu z innymi konsolami.

Niestety, Pokémon Mini nie zdobyła takiej popularności jak inne konsolki Nintendo i szybko zniknęła z rynku. Pokémon Mini powinna być postrzegana jako zabawka, która bardziej wpisuje się w styl rozrywki typowej dla tamagotchi niż pełnoprawna konsola do gier. Jednak sama konsola wciąż pozostaje ciekawym kolekcjonerskim przedmiotem dla fanów Pokémon.

W tym poradniku pokażę wam w jaki sposób uruchomić “gry” z konsolki Pokémon Mini za pomocą emulatora PokeMini.

Chociaż słowo “gra” w przypadku tej kieszeniokonsolki jest słowem dość na wyrost…

Dane techniczne konsoli Nintendo Pokémon Mini

  • Procesor: 8-bitowy procesor RISC
  • Ekran: Monochromatyczny ekran LCD o rozdzielczości 96×64 pikseli
  • Kolor: Wybór spośród różnych kolorów obudowy
  • Pamięć RAM: 4 KB
  • Dźwięk: Głośnik mono
  • Zasilanie: 1 bateria AAA

Jak widzicie po parametrach Pokémon Mini parametrami przypomina niewielki kalkulator, niż konsolę. Jako ciekawostkę dodam, że Pokémon Mini była niemal dwukrotnie słabszym sprzętem od pierwszego Game Boy’a wydanego w 1989 roku.

Co będzie nam potrzebne do emulacji konsoli Pokémon Mini na PC ?

  • Emulator PokeMini – najprościej jest go pobrać z naszego forum, gdzie zamieścił go użytkownik iPOD któremu powinienem podziękować, gdyż dzięki niemu trafiłem na ten system do emulacji.
  • Romy gier – tego wam nie mogę podać na tacy. Przypominam też, że na naszym forum istnieje temat w którym można coś wygrzebać. Od siebie dodam, że cały fullset tego systemu zajmuje ok. 5 megabajtów.

PokeMini jest naprawdę prostym emulatorem i nie obsługuje romów skompresowanych w żaden sposób. Dlatego też po ich pobraniu musimy je wypakować.

Podstawowa konfiguracja PokeMini.

Podstawowa konfiguracja emulatora PokeMini jest banalna. Właściwie interesuje nas jedynie ustawienie klawiszy, konfigurację sterowania dokonujemy w Options > Define Keyboard:

2023 10 02 08h03 26 kopia

Z innych opcji wartych wspomnienia jest możliwość zmiany rozdzielczości okna emulatora (Options >Zoom..) jednak nie radziłbym tego robić, gdyż PokeMini już “fabrycznie” startuje z ekranem powiększonym cztery razy.

Opcja umożliwiająca skojarzenie rozszerzenia ROM gier z emulatorem (Options > File association...) to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na jeszcze wygodniejsze korzystanie z emulatora Pokémon Mini. Główną korzyścią z tej funkcji jest możliwość uruchamiania gier na Pokémon Mini poprzez dwukrotne kliknięcie na plik ROM, co jest wyjątkowo wygodne dla użytkowników.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że ta opcja działa wyłącznie, gdy uruchamiamy emulator z uprawnieniami administratora. Jest to konieczne, aby emulator mógł zmieniać ustawienia systemowe związanego z obsługą rozszerzeń plików i ich przypisywaniem do konkretnej aplikacji. Dlatego, jeśli chcecie skorzystać n z tej wygodnej funkcji, musicie uruchomić PokeMini jako administrator.

W pozycji Options > Palette możemy wybrać inny schemat kolorów wyświetlacza, ale moim zdaniem monochromatyczny najlepiej oddaje “ducha” tej konsoli.

I to właściwie wszystko, co powinno nam wystarczyć do prawidłowej emulacji konsoli Pokémon Mini na naszym PC. Teraz, możemy już grać w tytuły z Pokémon Mini na swoim komputerze.

Najlepsze gry na Pokémon Mini.

Niestety, ten emulator jak i całą bibliotekę gier należy traktować jako ciekawostkę a nie jako pełnoprawny system do grania. Ja osobiście pomimo szczerych chęci nie znalazłem tutaj nic, w co można by pograć dłużej niż minutę. Co ma też swoje dobre strony, gdyż cały fullset idzie “ograć” w czasie poniżej 15 minut.

Na zakończenie galeria gier uruchomionych PokeMini:

Jak widzicie na załączonych screenach, po Pokémon Mini naprawdę nie możemy się spodziewać oszałamiającej rozgrywki, jednak dla miłośników Pokémonów i kolekcjonerów romów może być ciekawym dodatkiem w kolekcji emulatorów.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak używać cheatów w puNes ?

Kabson

Uruchamiamy gry z Playstation 3 na PC ! (RPCS3)

Kabson

Gramy w DOOM’a na Androidzie !

Kabson

Emulujemy gry na laserdisk (Hypseus Singe)

Kabson

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Kabson

Emulujemy NeoGeo Pocket na PC (NeoPop)

Kabson

1 komentarz

iPOD
iPOD 2023-10-02 at 09:35

Pierwsze koty za płoty. Świetnie napisany artykuł !

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.