Emulacja

Emulujemy Sega Dreamcast VMU na PC (ElysianVMU)

Dreamcast VMU, czyli Visual Memory Unit, było innowacyjnym urządzeniem do konsoli Dreamcast, wydanej przez firmę SEGA. W momencie premiery była to rewolucyjna koncepcja, łącząca funkcję karty pamięci z interaktywnymi możliwościami. W skrócie: był to rodzaj hybrydy między tradycyjną kartą pamięci, a przenośną konsolą gier. VMU posiadał monochromatyczny wyświetlacz LCD o rozdzielczości 48 x 32 pikseli. Chociaż jest to stosunkowo niska rozdzielczość, wystarcza do wyświetlania prostych grafik oraz tekstów. Oprócz funkcji zapisywania stanów z gier, Dreamcast VMU oferował szereg dodatkowych funkcji, takich jak możliwość pobierania mini-gier z niektórych tytułów na konsolę Dreamcast, możliwość używania go jako osobistego kalkulatora, zegara, czy nawet jako tamagotchi, co wzbogacało funkcjonalność tego urządzenia.

W tym poradniku przedstawiam wam ElysianVMU – emulator VMU, na którym uruchomicie romy wspomnianych powyżej mini gier. Emulator pobieramy ze strony głównej projektu.

2024 03 16 07h45 35 kopia

Emulator nie potrzebuje żadnej wstępnej konfiguracji, jedynie co warto zrobić to powiększyć ekran w jakim VMU jest emulowane. Robi się to w View > Pixel Perfect Zoom. Od razu zaznaczam, że wybranie wartości powyżej 8x naprawdę kłuje nas w oczy.

ElysianVMU w chwili kiedy to piszę dalej nie ma zaimplementowanej możliwości zmiany sterowania. Zatem musimy korzystać z układu zaproponowanego przez autora emulatora, czyli strzałek oraz klawiszy A i B.

Gry uruchamiamy za pomocą File > Open ROM, bądź za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+O. Prawdopodobnie w trakcie wybierania romu wyskoczy wam informacja, że nie zaleziono jakiegoś pliku, ale wystarczy kliknąć w przycisk autogenerate, aby pozbyć się tego problemu.

W co grać ?

Niestety, emulację VMU należy traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Zresztą zobaczcie jakiej grafiki możecie się podziewać po emulacji tego “systemu”

ElysiumVMU, podobnie jak emulator Pokémon Mini, można traktować bardziej jako ciekawostkę niż pełnoprawny emulator z szerokim wyborem gier.

Co ciekawe rok później Sony wypuściło podobną memorkę z wyświetlaczem, na której “dało się” trochę pograć. Mam na myśli PocketStation, której emulacją również się kiedyś tutaj zajmiemy.

Dziękuję za uwagę.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Gramy w gry z Segi Genesis na Androidzie/iOS bez emulatorów !

Kabson

Emulujemy gry z Dreamcast na PC (Flycast)

Kabson

Die Hard Arcade (1996/2006)

Kabson

Emulujemy Segę Saturn na PC (Yaba Sanshiro 2)

Kabson

The Revenge of Shinobi (1989)

Kabson

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Kabson

1 komentarz

Yayami o Mate
Yayami o Mate 2024-04-23 at 20:38

Miałem DeCe, ale z jakąś inną memorką. Z chęcią sprawdzę, co mnie ominęło.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.