Pierwsza konsola ze stajni M$ stoczyła nierówną walkę z Sony oraz Nintendo. Nie da się ukryć, że mimo posiadania najmocniejszej konsoli Microsoft trochę się zapomniał, że prócz mocnych bebechów przydałoby się zaoferować graczom jakieś ciekawe i ekskluzywne tytuły.
Konsola sama w sobie nie była zła, po prostu M$ wkroczył na rynek dosyć nierozważnie. Całe szczęście, że szybko odrobili lekcje nie popełniając podobnego błędu w przypadku bardziej popularnej następcy pierwszego X-kloca.
Z powodu mniejszej popularności od konsol Nintendo oraz Sony długo przyszło nam czekać na sprawny emulator XBOX’a Classic. Zaprezentuję wam jeden z nich.
Xemu jest wciąż rozwijanym projektem, który już w chwili obecnej jest w stanie uruchomić ponad 600 tytułów dlatego też postanowiłem napisać o nim małe co nieco 😉
Co będzie nam potrzebne do emulacji XBOX’a na PC ?
- Emulator xemu – pobieramy go ze strony głównej projektu.
- Obrazu HDD – pierwsza konsola M$ wyposażona była w dysk twardy, pobieramy go stąd.
- Bios konsoli – możecie go znaleźć tutaj.
- Gier w formacie *.iso – Z tym możecie mieć problem, większość gier dostępnych w sieci jest już wypakowana i gotowa na wrzucenie na dysk twardy konsoli. Prawdopodobnie będziecie musieli je skonwertować ponownie do obrazu *.iso np. tym programem. Przed pobraniem gry warto jeszcze sprawdzić czy jest poprawnie emulowana.
Konfiguracja xemu.
Sama konfiguracja sprowadza się do ustalenia ścieżek do pobranych przez nas plików: Jako BIOS koniecznie wybieramy xbox-4627_debug.bin.
Warto zaznaczyć Skip startup animation. Nie ma sensu animacją początkową męczyć zarówno oczy jak i uszy.
Oraz w menu Input wskazujemy pada, z którego będziemy korzystać:
Co prawda xemu umożliwia grania na klawiaturze, jednak możecie mi wierzyć na słowo: szybko pożałujecie takiej decyzji 😉 Po prostu granie w gry z konsol na klawiaturze mija się z celem.
Po zakończeniu konfiguracji ponownie uruchamiamy emulator.
Snapshoty w xemu.
Snapshoty umożliwiają nam zrzucenie stanu emulatora na dysk twardy, a następnie ich przywrócenie. Działa to po prostu jak szybki zapis/odczyt stanu gry.
Otwieramy monitor, klikając na Debug > monitor.
Aby stworzyć snapshot wydajemy polecenie:
savevm nazwa_snapa
Aby przywrócić stan eulatora ze snapshota wpisujemy:
loadvm nazwa_snapa
Pamiętajcie o poprawnym obrazie iso załadowanym w emulatorze przed wczytaniem snapa !
Pozostają nam jeszcze dwie proste komendy:
info snapshots
– wyświetla listę dostępnych zapisów.
delvm nazwa_snapa
– kasuje wybrany przez nas snap.
Dziękuję za uwagę.