Emulacja

Gramy w stare gry z DOS za pomocą przeglądarki

Chyba każdy gracz rozpoczynający swoją przygodę z grami we wczesnych latach dziewięćdziesiątych ma olbrzymi sentyment do staroszkolnych tytułów. Takie hity jak Commander Keen, C&C Red Alert, X-COM UFO Defense, Star Wars: X-Wing czy też Warcraft: Orcs & Humans już na zawsze zostaną w sercach starych wyjadaczy.

Niestety powrót do przeszłości, czyli uruchomienie starych gier na nowych maszynach (a właściwie, na nowych Windowsach) jest dość utrudnione ponieważ M$ przestał wpierać ten system już… 16 lat temu wraz z premierą poczciwego Windows XP.

Oczywiście za pomocą aplikacji DOSBox jesteśmy w stanie sprawnie emulować środowisko DOS i uruchamiać na nim stare gry i programy jednak jego konfiguracja potrafi przysporzyć naprawdę sporo problemów. Mi osobiście udało się uruchomić nawet Windows 3.1 pod DOSBox’em jednak przyznam szczerze, że nie było to banalnie łatwe. Uruchomienie gier pod DOSBoxem również nie jest proste i napisałem nawet kiedyś poradnik w jaki sposób ułatwić sobie to zadanie jednak dla laika wciąż może to być niezrozumiałe.

Więc dzisiaj mam dla was proste rozwiązanie – czyli banalny sposób na pogranie w retro za pomocą przeglądarki internetowej a dokładniej – za pomocą kilku ciekawych stron WWW które oferują możliwość pogrania w stare tytuły.

A są nimi kolejno (kolejność przypadkowa, nie mam swojej “ulubionej” witryny)

Każda z proponowanych przeze mnie stron umożliwia uruchomienie DOSBox’a w przeglądarce, bez żadnych problemów z konfiguracją – po prostu wybieracie interesujący was tytuł i w niego gracie. Większość z tych serwisów umożliwia również granie w stare gry z innych systemów (np. Pegasus/Arcade) jednak na potrzeby tego artykułu skupiłem się wyłącznie na MS-DOS.

Niestety, granie w przeglądarce posiada dość sporo ograniczeń (np. brak możliwości zapisu stanu gry…) jednak dla osób, które nie chcą się grzebać w DOSbox’ie jest to jedyny sposób na uruchomienie starych tytułów. 

To już wszystko czym chciałem się dzisiaj z wami podzielić, jeżeli jednak wolicie grać na własnym PC i macie problemy z emulacją – zapraszam na nasze raczkujące forum na którym postaramy się pomóc.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.