Emulacja

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox-X

Od kilkunastu lat dzięki DOSBox możemy przenieść się w czasy wczesnego dzieciństwa i po prostu uruchomić na nowoczesnym komputerze. Dzięki DOSBox możemy również pokazać naszym pociechom, w jakich grach wymiataliśmy my w ich wieku 😉

Niestety DOSBox ma jedną wadę, a mianowicie jego konfigurację. DOSBox emuluje system operacyjny DOS “pełną gębą”, więc zanim uruchomimy jakąś grę będziemy zmuszeni wpisać kilka(naście) komend.

Jest to na tyle męczące, że nasz pierwszy wpis odnośnie tego emulatora oparliśmy o konfigurację front-end’u ProGammaX, a dzisiaj pragnę wam przedstawić jeszcze prostszą metodę na uruchamianie starych gier.

Czym jest DOSBox-X ?

DOSBox-X to darmowy, open sourcowy projekt umożliwiający nam uruchamianie aplikacji i gier z systemu DOS, oraz systemów Windows opartych na DOS (Windows 3.x/Windows 95).

W przeciwieństwie do DOSBox, DOSBox-X oferuje nam konfigurację środowiska DOS w trybie graficznym, zapisywanie stanów w każdym momencie oraz szereg innych bajerów których nie znajdziemy w podstawowej wersji emulatora.

Po prostu traktujmy DOSBox-X jak taką bardziej “wypasioną” wersję DOSBox. Chociaż przy pierwszym uruchomieniu wcale tego nie widać:

2022 05 02 11h22 51

To co odróżnia DOSBox-X od zwykłego DOSBox‘a jest górny pasek menu, z którego w prosty sposób skonfigurujemy sobie DOSBox‘a.

  • Aby po prostu uruchomić grę z menu wybieramy DOS > Quick Launch Program i wybieramy plik *.exe który chcemy uruchomić.
  • Obszar okna zwiększamy wybierając Video > Scaler > … W tym samym miejscu możemy spróbować zastosować filtrowanie obrazu, które (zazwyczaj) poprawia jakość grafiki. Aby wymusić używanie scalera wybieramy Video > Force scaler.
  • Aby zapisać stan gry wybieramy Capture > Save state. Aby przywrócić stan gry wybieramy Capture > Load State. Warto tutaj nadmienić, że funkcja szybkiego zapisu jest eksperymentalna i z niektórymi grami działa bezproblemowo, zaś w innych… wywala cały emulator.
  • Możemy szybko zmienić emulowany procesor (a właściwie ilość emulowanych cykli) wybierając CPU > Emulate CPU Speed i wybieramy interesujący nas procesor.

To właściwie wszystko co jest nam potrzebne do grania w stare gry z DOS’a. Oczywiście DOSBox-X jest znacznie bardziej rozbudowany, ale pozostałe opcje pozostawmy bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Kompatybilność z grami jest bardzo dobra. Program działa stabilnie i naprawdę musimy się postarać, aby go zawiesić. Emulator testowałem na kilkudziesięciu tytułach 2D i 3D i działa idealnie.

Opcjonalne zwiechy zazwyczaj zdarzają się w trakcie wspomnianego szybkiego zapisu i/lub odczytu stanu gry.

Zapraszam w komentarzach do dodawania swoich top 5 gier z DOS’a, w które graliście.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 20

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak używać cheatów w puNes ?

Kabson

Emulujemy Game Boy Advance na PC (Visual Boy Advance M)

Kabson

Emulujemy gry z Philips CD-i (MESSUI)

Kabson

Emulujemy komputer MSX na PC (blueMSX)

Kabson

Ugh! (1992)

Kabson

Emulujemy Zeebo na PC (Infuse)

Kabson

3 komentarze

SzaU 2022-05-15 at 22:43

Ugh!
Worms
Mortal Kombat
Quarantine
Descent
i jeszcze masa innych 🙂

Odpowiedz
Avatar
Asterisk 2022-06-07 at 06:14

Hi-Octane
Prince od Persia
Magic Carpet
Alone on the Dark
Mario

Odpowiedz
Avatar
Komander Keen 2023-07-20 at 20:36

Chyba najlepszy emulator DOS jaki znam, teraz bawię się PCem. Dziadowski w konfiguracji, ale chyba lepszy do gier dos

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.