Emulacja

Uruchamiamy stare przygodówki na ScummVM

ScummVM to program, który powstał z myślą o fanach klasycznych gier przygodowych. Głównym celem projektu jest umożliwienie graczom cieszenia się ulubionymi tytułami na nowoczesnych platformach, bez konieczności korzystania z oryginalnych nośników lub starych komputerów.

ScummVM obsługuje wiele klasycznych gier przygodowych, takich jak “Monkey Island“, “Day of the Tentacle”, “Sam & Max Hit the Road”, “Full Throttle” czy “Indiana Jones and the Fate of Atlantis”. Wiele z tych gier zostało wydanych w latach 90-tych, a ich oryginalne wersje mogą być trudne do uruchomienia na współczesnych komputerach. ScummVM rozwiązuje ten problem poprzez emulowanie środowiska w którym te gry zostały stworzone. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się oryginalną grafiką, dźwiękiem i rozgrywką, tak jakby grali na starym komputerze.

ScummVM jest projektem open-source, co oznacza, że jest rozwijany przez społeczność programistów z całego świata. Dzięki temu program jest stale aktualizowany i udoskonalany, co przekłada się na jeszcze lepszą jakość i kompatybilność z grami.

Choć gatunek gier przygodowych jest już martwy, warto poświęcić mu trochę uwagi. Gry tego typu oferują unikalne doświadczenie, rozbudowane fabułę i klimat, którego trudno znaleźć gdzie indziej.  Jeśli nie miałaś/eś okazji zagrać w klasyki tego gatunku warto koniecznie odrobić zaległości.

Co będzie nam potrzebne do uruchomienia gry na ScummVM ?

Konfiguracja emulatora ScummVM

Jednym z niewątpliwych atutów ScummVM jest to, że jest on bardzo łatwy w użyciu. Nie musicie się martwić o skomplikowaną konfigurację, ustawianie emulatora czy konieczność posiadania oryginalnych nośników z grami. Wystarczy pobrać program, dodać gry do biblioteki i już możemy cieszyć się rozgrywką.

ScummVM komunikuje się z nami w naszym ojczystym języku. Aby dodać grę wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk znajdujący się po prawej stronie i wskazać folder w którym znajdują się pliki naszej gry:

scummvm

Jeżeli emulator rozpozna kompatybilną z nim grę, wyskoczy nam okienko jej konfiguracji:

scummvm1

Warto odwiedzić zakładkę “Grafika” i wybrać jakiś sposób filtrowania grafiki. Niestety tutaj nie mogę za bardzo pomóc. Musicie sami wybrać jaka metoda poprawiania grafiki najbardziej wam odpowiada nie powodując krwawienia z oczu.

I to już właściwie wszystko, co musicie skonfigurować w tym emulatorze.

Prawda, że prościej się nie da ?

Tak prosta konfiguracja sprawia, że ScummVM jest najlepszą metodą na ogranie starych przygodówek. Co prawda moglibyśmy spróbować je uruchomić na DOSBox-X bądź PCem, jednak wymagałoby to od nas znacznie więcej cierpliwości 😉

Galeria ScummVM: 

W co grać na ScummVM  ?

Oto kilka moich propozycji gier, które warto zagrać na ScummVM:

  • Monkey Island” – seria klasycznych gier przygodowych stworzonych przez studio LucasArts. Gracz wciela się w postać młodego pirata o imieniu Guybrush Threepwood i musi przejść szereg zabawnych i pełnych zagadek przygód, aby zdobyć tytuł największego pirata na Karaibach.
  • Day of the Tentacle” – gra przygodowa z 1993 roku. Fabuła gry skupia się na trójce bohaterów: Bernardzie Bernoulli, Hoagimie i Laverne, którzy muszą podróżować w czasie, aby powstrzymać szalonego naukowca przed zdominowaniem świata.
  • Sam & Max Hit the Road” – gra przygodowa, w której gracz wciela się w postać nietypowej pary detektywów: Sam, psa o ciętym języku, i Maxa, królika z zaburzeniami zachowania. Fabuła gry skupia się na poszukiwaniach dwojga uciekinierów z objazdowego cyrku: Wielkiej Stopy o imieniu Bruno i kobiety-żyrafy Trixie. W trakcie rozgrywki gracz musi rozwiązywać różnorodne zagadki i przeszkody, które stawiane są na drodze bohaterów, a wszystko to z humorem, charakterystycznym dla gier stworzonych przez studio LucasArts.
  • Full Throttle” – gra przygodowa stworzona przez studio LucasArts, w której gracz wciela się w postać lidera motocyklowego gangu, który musi stawić czoła niebezpieczeństwom i przezwyciężyć liczne przeszkody, aby ocalić swoją firmę.
  • Beneath a Steel Sky” to klasyczna gra przygodowa wydana w 1994 roku przez Revolution Software. Akcja gry rozgrywa się w przyszłości, w zdegradowanym świecie, gdzie potężne korporacje rządzą światem.

Wszystkie te gry są uznawane za klasyki gatunku i oferują interesujące historie, oryginalny styl graficzny oraz wymagające zagadki.

Oczywiście podane przeze mnie gry to tylko wierzchołek góry lodowej. Warto pogrzebać głębiej w bibliotece tytułów kompatybilnych ze ScummVM i odnaleźć znacznie więcej takich “perełek”. 

W sekcji komentarzy możecie podać 5 swoich ulubionych gier przygodowych z minionej epoki.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Ugh! (1992)

Kabson

Uruchamiamy Redneck Rampage na BulidGDX

Kabson

Polacy nie gęsi: Tajemnica Statuetki (1993)

Kabson

Oto 5 stron z których możecie pobrać stare gry zupełnie za darmo.

Kabson

Instalujemy Windows 95 na PCem

Kabson

Bad Mojo (1996)

Kabson

3 komentarze

Avatar
niepodany 2023-04-06 at 09:04

Jaka jest różnica pomiędzy tym a DosBox-X?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2023-04-06 at 12:43

ScummVM nie wymaga konfiguracji.

Odpowiedz
Yayami o Mate
Yayami o Mate 2023-04-08 at 18:32

Grałem w wiele produkcji Sierry, która była jednym z największych wydawców gier przygodowych w latach 80-tych i 90-tych.

Moje top 3:
Gabriel Knight: Sins of the Fathers
King’s Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow
Police Quest: In Pursuit of the Death Angel

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.