Instalacja i konfiguracja VirtualBox

Virtualbox jest darmowym programem do tworzenia wirtualnych maszyn. W tym poradniku zaprezentuję Wam w jaki sposób skonfigurować i odpalić ‚system w systemie’ oraz pokrótce opiszę, dlaczego warto to robić.

VirtualBox’a pobrać najlepiej ze strony domowej projektu -> http://www.virtualbox.org/
wtedy mamy pewność, że ściągniemy zawsze najnowszą wersję. Aplikcja jest dość zasobożerna – do płynnej emulacji zalecam zaopatrzyć się w 2 rdzeniowy procek (najlepiej wspierający proces wirtualizacji),oraz dużo ilości pamięci RAM (2GB to minimum, przy hoście typu Win7)

Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu wyskoczy nam takie okno:
obrazekha Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Na samym początku zalecam zmianę standardowego miejsca zapisu maszyn wirtualnych, gdyż potrafią one zająć naprawdę dużo miejsca. Robi się to wchodząc w Plik->Globalne Ustawienia w zakładce Ogólne:
obrazek2q Instalacja i konfiguracja VirtualBox
i klikamy na OK.
Teraz możemy już stworzyć swoją pierwszą maszynę wirtualną klikamy na przycisk „nowa” – uruchomi się nam asystent tworzenia maszyny wirtualnej:
obrazek2yj Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Klikamy na Dalej a następnie nazywamy naszą maszynę- ja na swojej zamierzam zainstalować Windows MX, więc nazwę ją podobnie:
obrazek3d Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Właściwie, to nie ma różnicy jaki system wybierzecie podczas instalacji – różnią się one właściwie tylko ikonką systemu, widoczną później w głównym oknie programu. Następnym krokiem jest wybór ilości dostępnej pamięci RAM dla naszej maszyny wirtualnej, możemy ją zwiększyć/zmniejszyć w razie naszych potrzeb:
memoryj Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Teraz przyszła pora na określenie wielkości dysku HDD naszej maszyny, zalecane jest by każda z maszyn korzystała z osobnego dysku, więc tworzymy nowy:
dyskhdd Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Krótko o tym kroku – jak widzicie, Virtualbox jest po polsku więc nie powinniście mieć problemów z tym krokiem – od siebie dodam tylko, że dynamicznie rozszerzane obrazy HDD nieznacznie spowalniają pracę maszyny.
Na zakończenie naszych zmagań z początkową konfiguracją wyskoczy nam podsumowanie:
totalzy Instalacja i konfiguracja VirtualBox
Zaś w oknie głównym programu wyświetli się nam nasz nowy, wirtualny komputer:

Przed uruchomieniem maszyny wirtualnej, zalecam kliknąć jeszcze w ustawienia, wybrać nośnik z którego system będzie bootował (wszak, musimy coś na tym virtualu zainstalować) – VirtualBox jest w stanie otwierać/emulować napęd DVD wiec wystarczy zgrać obraz płytki instalacyjnej do iso i zacząć instalację.
Jeżeli potrzebujemy uruchomić akcelerację 3D w wirtualnej maszynie, zaznaczamy ją w Ustawienia->Ekran:

Teraz zasadnicze pytanie – na co nam to wszystko ?
– Możemy zainstalować sobie jakiś stary OS z DOS’em i grać w gry pod niego.
– Możemy zainstalować sobie jakiegoś linuxa „na próbę” nie ingerując w aktualny system naszego komputera.
– Możemy dowolnie testować aplikacje, bez obawy że to Keylogger itp – wszelkie programy odpalają się wyłącznie w wirtualnej maszynie i tam broją – nie mają dostępu do naszych plików trzymanych na komputerze-roocie.

Na koniec – screen jak wygląda virtualbox z załadowanym systemem Windows MX7:
beztytuupmb Instalacja i konfiguracja VirtualBox

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.