PoradnikiPC/Windows

Instalujemy przeglądarkę Brave po polsku

Przeglądarka Brave jest niezłą alternatywą dla Google Chrome. Oparta o ten sam silnik, oferuje znacznie więcej od “gołego” Chrome. Brave uznawana jest za jedną z bezpieczniejszych przeglądarek, już po zainstalowaniu oferuje zaawansowane blokowanie reklam i trackerów śledzących.

Osobiście, korzystam z Brave od kilku tygodni i jestem z niej niesamowicie zadowolony. Musicie wiedzieć, że jako osoba spędzająca w sieci po kilka godzin dziennie jestem naprawdę wymagający w stosunku do mojej przeglądarki. Przed Brave miałem naprawdę sporo “chromopodobnych” przeglądarek (wymienię tu tylko Chromium, Vivaldi, Operę i naprawdę sporo innych…) i do każdej z nich miałem jakieś “ale”:

  • Chrome odpadła, bo nie podoba mi się polityka “śledzenia wszystkiego”
  • Opera – Mało rozszerzeń w Opera addons, niby można zainstalować rozszerzenie umożliwiające instalację dodatków do Chrome, jednak jestem za tym by korzystać z jak najmniejszej ilości add-onów.
  • Vivaldi – ta wredna “małpa” wiecznie robi mi problemy z przeniesieniem cache przeglądarki do ramdysku.  A szkoda, bo gdyby nie to to nie szukałbym dalej 😉
  • Chromium – za prosta (sic!). 
  • Firefox – korzystałem z niej naprawdę wiele lat, jednak brakuje mi w niej kilku rozszerzeń, z których jestem zmuszony korzystać.

Jak widzicie, jestem naprawdę wybredny jeżeli chodzi o przeglądarkę, więc dlaczego zdecydowałem się na Brave ?

Jak wspomniałem na samym początku, przeglądarka od razu po jej zainstalowaniu oferuje zaawansowane blokowanie reklam oraz skryptów śledzących. Oznacza to, że możemy przeglądać internet bez obaw, że nasze dane wyszukiwania oraz statystyki przeglądania będą niepotrzebnie zbierane i przetwarzane przez korporacje. Wiem, że podobną funkcjonalność można dodać do Chrome za pomocą odpowiednich rozszerzeń (np. Privacy Badger bądź Ghostery), jednak tak jak wspomniałem – czym mniej rozszerzeń tym lepiej przeglądarka pracuje sprawniej.

Dodatkowym atutem przemawiającym za Brave jest BAT (Basic Attention Token). Jest to kryptowaluta, którą dość łatwo “kopać” podczas przeglądania internetu i ją szybko spieniężyć. Kurs 1BAT to w chwili obecnej to trochę ponad 1 złoty i jak autorzy aplikacji Brave dopną swego i w przyszłości będą nam płacić za oglądanie reklam, to warto już dzisiaj rozważyć przesiadkę na nową przeglądarkę. Ponadto kilka BAT’ów dostajemy co miesiąc jedynie za korzystanie z tej przeglądarki więc na co jeszcze czekać ?

O BAT jeszcze kiedyś napiszę, moim zdaniem integracja kryptowaluty z przeglądarką i idea jej funkcjonowania jest naprawdę przyszłościowym pomysłem. Autorzy pomyśleli o wszystkim – możecie za jej pomocą nawet bezpośrednio nagradzać autora treści. Nasz blog już dołączył do tego programu 😉

Zrzut ekranu 164

O BAT i metodach na ich zarabianie jeszcze zdążę tutaj napisać 😉

Trzecim atutem tej przeglądarki jest fakt, że możecie skorzystać z sieci TOR i dokopać się do  “drugiego dna internetu” bez potrzeby instalacji innej przeglądarki. O Onion network już kiedyś pisałem, więc jeżeli interesujecie się tym tematem to zapraszam do tego poradnika.

Kolejną zaletą jest pełna kompatybilność z rozszerzeniami Chrome. Nic tutaj nie zgrzyta, w przypadku innych przeglądarek opartych o silnik Chromium nie jest to już aż tak oczywiste…

Na zakończenie tych “ochów i achów” dodam jeszcze, że Brave posiada wbudowanego klienta sieci Torrent który działa nad wyraz dobrze więc… możecie pożegnać się jeszcze z jedną aplikacją w systemie.

Niestety po instalacji przeglądarki następuje pewny zgrzyt. Okazuje się, że jest dostępna w języku angielskim i w 90% przypadków odbijecie się od Brave w tym momencie. A zmiana języka jest banalnie prosta.

Jak ustawić w Brave język polski ?

W pasku adresu wpisujemy:

chrome://settings/languages

I rozwijamy opcje języka. Klikamy na Add languages:

Bez nazwy 3

Z listy wybieramy polski i klikamy na Add:

2019 06 07 15h06 41

Na zakończenie klikamy w trzy kropki znajdujące się prz polskim języku i zaznacz Display Brave in this language:

2019 06 07 15h08 58
Po ponownym uruchomieniu przeglądarki będzie ona już dostępna w naszym języku. A my możemy zacząć z niej korzystać i cieszyć się zwiększoną anonimowością w sieci 😉

To by było na tyle, dziękuje za uwagę i polecam przeglądarkę Brave.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Ustawiamy automatyczne wyłączenie komputera

Kabson

Przenosimy zainstalowane aplikacje na inny dysk

Kabson

Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Kabson

Usuwamy OneDrive z systemu Windows 10

Kabson

Uaktywniamy folder z zaawansowanymi ustawieniami w systemach Windows.

Kabson

Przywracamy automatyczne tworzenie kopii rejestru przez Windows 10

Kabson

4 komentarze

Avatar
grzegorz 2019-10-03 at 10:31

Przeglądarka bardzo przyjemna, brakuje mi jednak jednej rzeczy w niej co jest dostępna w Chrome. Przetłumacz na język polski. Opcja dostępna po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, gdy wejdziemy na obcojęzyczną stronę. Masz rozwiązanie jakieś dla tego problemu może?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2019-10-03 at 15:48

Niestety, twórcy Brave zrezygnowali tej funkcjonalności, ale można ją szybko przywrócić tym rozszerzeniem.

Odpowiedz
Avatar
Kris85 2023-01-22 at 05:17

Używasz dalej tej przeglądarki jeżeli tak to co możesz powiedzieć po czasie jej użytkowania,mam dosyć ciężkiego i ramożernego chroma. Czy kopanie tej kryptowaluty nie obciąża aż tak systemu ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2023-01-22 at 08:03

Teraz już używam z przyzwyczajenia, tokenów się nie kopie, to tylko parę groszy za kliknięcie w powiadomienie. Ale podoba mi się bezproblemowa synchronizacja pomiędzy telefonem a PC.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.