Bittboy to naprawdę sympatyczna retro konsolka umożliwiająca odpalanie romów gier z kilku systemów. Na kartę MicroSD Bittboy’a możemy wgrać romy z konsolek z serii Gameboy (właściwie po to go kupiłem…), Nintendo (Pegasus) a nawet z pierwszego Playstation.
Moją „zabaweczkę” posiadam od tygodnia i jestem na etapie pisania recenzji tego sprzętu, jednak dzisiaj coś mnie tknęło. Mianowicie zaczęła mnie interesować ilość wolnej pamięci na karcie pamięci.
W moim egzemplarzu posiadam kartę o pojemności 32 gigabajtów, jednak po podpięciu jej pod system Windows do mojej dyspozycji widnieje tylko trochę ponad 6,5 GB wolnej przestrzeni:
Tutaj nadmienię, że partycje G: oraz H: to partycje linuxowe których winzgroza po prostu nie odczytuje prawidłowo. Nie należy ich pod żadnym pozorem formatować !
Jak podejrzewałem, coś jest nie tak z partycjami na mojej karcie MicroSD. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Pobieramy aplikację MiniTool Partition Wizard. Już w darmowej wersji ten program pozwoli nam na bliższe zapoznanie się (i modyfikację) partycji na karcie MicroSD.
Po zainstalowaniu aplikacji, wpięciu karty w czytnik oraz uruchomieniu głównego okna programu wszystko staje się oczywiste:
Na mojej karcie pamięci zaraz za główną partycją na którą wgrywa się romy znajduje się prawie 22 GB nieprzydzielonego miejsca !
Zgaduję, że firma która składa te retro konsolki korzysta z jakiegoś obrazu dysku który wgrywa na każdą sprzedawaną z zestawem kartę MicroSD. Pomimo, że chińskie rączki są nad wyraz sprawne po prostu nasi skośnoocy bracia albo zapomnieli o prostym fakcie, że sprzedają konsolkę z kartami pamięci o różnej wielkości, albo po prostu wgrali na moją kartę obraz pasujący pod standardową 8 gigabajtową kartę dostępną w zestawie po czym zapomnieli o reszcie miejsca 😉
Jak scalić partycję main z nieprzydzielonym miejscem ?
W pierwszej kolejności dla świętego spokoju, skopiujmy całą zawartość partycji main w bezpieczne miejsce. Pozwoli to na odzyskanie jej zawartości w wypadku jak coś pójdzie nam nie tak.
Aby poprawić „fabrykę” musimy zaznaczyć partycję main, a następnie kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać Extend z menu kontekstowego.
Otworzy to nam nowe okno, w którym przesuwamy suwak maksymalnie w prawo:
Zatwierdzamy nasz wybór klikając na OK, a następnie w prawym górnym rogu aplikacji klikamy na Apply. Cierpliwie czekamy na zakończenie procesu zmiany rozmiaru partycji.
Gdy wszystko zrobiliśmy poprawnie w eksploratorze Windows pojawi się nam nasza „poprawiona” partycja:
Za pomocą MiniTool Partition Wizard możecie również edytować partycje w swoim systemie jednak zalecam daleko posuniętą ostrożność. Nierozmyślne „grzebanie” po partycjach może sprawić, że stracimy nasze dane a w najgorszym wypadku „rozjedzie” się partycja systemu Windows co zaowocuje niemożnością uruchomienia systemu.
Dziękuję za wytrwanie do końca. Mam nadzieję, że jak zwykle komuś pomogłem.
6 komentarzy
Witam, wszystko zrobiłem tak jak trzeba lecz nie widać pliku main tylko boot a na programie MiniTool Partition Wizard widać wszystkie 4 partycje na karcie pamięci.
Przydziel literę dysku dla main, coś się pokiełbasiło 😉
podasz emaila do siebie bo mam problem, wszystko robię tak jak jest napisane ale nie widzi w windowsie 4 partycji tylko jedną boot a w programie widzi 4. Powiększyłem ostatnią o nazwie main ale nie widać jej w windowsie. Przydzieliłem literę ale i jej nie zmienia.
Zapraszamy na forum, tam z pewnością ktoś odpowie.
Witaj i jak poradziłeś sobie z tym mam ten sam problem
Naciskasz na Apply po przypisaniu litery ?