PoradnikiPC/Windows

Sześć metod na uporanie się z 100% użycia dysku w systemie Windows

Czasami zdarza się, że nasz system nagle zamuli i staje się mało responsywny i (jeżeli posiadamy dysk talerzowy) z obudowy naszego sprzętu do naszych uszu dochodzą odgłosy ciężko mielącego dysku. Nasz system działa opornie, programy uruchamiają się bardzo powoli a odtwarzane media przycinają dźwięk co kilka sekund…

Winnym tego zachowania jest 100% użycie dysku twardego przez jakiś element systemu bądź sam dysk, który może nosić już ślady nadmiernego zużycia. Dzisiaj przedstawię wam 6 najpopularniejszych powodów takiego zachowania PC. 

1. Sprawdzamy SMART dysku.

W pierwszej kolejności możemy sprawdzić w jakim stanie jest nasz dysk. W tym celu pobieramy CrystalDiskInfo. Jest to dość prosty w obsłudze program i tak właściwie nie musicie posiadać zaawansowanej wiedzy aby szybko zdiagnozować stan HDD/SDD:

CrystalDiskInfo caution
W moim przypadku dysk E: jest już na wykończeniu jednak taki stan nie powinien powodować zamulenia systemu. Jeżeli CrystalDiskInfo w lewym rogu wyświetli nam Stan zły – to znak, że pora na jak najszybszą wykonanie kopii naszych plików i wymianę podzespołu.

Więcej o sprawdzaniu zdrowia dysków napisałem tutaj, więc nie ma co się powtarzać 😉

2. Wyłączamy automatyczną defragmentację dysku.

Windows optymalizuje nasze dyski twarde w tle, co może właśnie skutkować  “przymuleniem” systemu. Moim zdaniem lepiej jest wyłączyć automatyczną optymalizację i przeprowadzać ten proces ręcznie co ok. 2 tygodnie.

Aby wyłączyć automatyczną defragmentację klikamy PPM na dysku twardym i z menu podręcznego wybieramy Właściwości. Następnie przechodzimy do zakładki Narzędzia i klikamy na przycisk Optymalizuj.

defragmentacjaTeraz wystarczy kliknąć w Zmień ustawienia a następnie odhaczyć Uruchom zgodnie z harmonogramem (zalecane). W ten sposób pozbywamy się automatycznej defragmentacji dysków w Windows.

3. Wyłączamy funkcję Superfetch, Prefetch.

To może być kolejny winowajca zamulenia dysku. Superfetch oraz Prefetch to usługi systemowe, dzięki którym nasze aplikacje startują szybciej. Naprawdę nie chcę wam pisać na jakiej zasadzie działa Superfetch oraz Prefetch wystarczy wam wiedzieć, że w na liście usług widnieją one jako Wstępne ładowanie do pamięci.

Aby ją wyłączyć uruchamiamy Edytor rejestru i przechodzimy pod klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlset\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters

Superfetch regedit

W którym interesują nas dwie pozycje EnableSuperfetch oraz EnablePrefetch – klikamy na nie zmieniając im wartość na 0 (zero) i ponownie uruchamiamy komputer.

4. Wyłączamy Windows Performance Recorder (WPR)

O tym, że Windows przesadnie zbiera dane diagnostyczne wiemy od dawna.  WPR potrafi zbierać jednocześnie bardzo dużo informacji, więc logiczne jest, że w tym czasie nasz dysk może pracować znacznie ciężej co też może powodować jego wysokie użycie.

Aby sprawdzić, czy WPR u nas działa wystarczy uruchomić wiersz polecenia w trybie administratora i wklepać:

wpr -status

 wpr -statusJeżeli Wam wyświetli inną informację niż ta na powyższym screenie będzie to oznaczało, że WPR “coś” sobie zbiera. Możemy mu w tym przeszkodzić wydając polecenie:

WPR -cancel

Niestety, po ponownym uruchomieniu PC WPR prawdopodobnie znowu rozpocznie swoją pracę. Aby szybko pozbyć się telemetrii z Windows 10 zalecam pobranie naszej aplikacji TenXPrivacy. Następnie zaznaczamy 4 pierwsze opcje w programie i wprowadzamy zmiany w systemie.

5. Wyłączamy indeksowanie plików.

Windows przeprowadza indeksację plików w tle, co oczywiście jest kolejnym “punktem zapalnym” w naszym systemie. Jeżeli macie laptopa warto rozważyć wyłączenie indeksowania plików gdy laptop działa na zasilaniu bateryjnym albo zastanowić się nad optymalizacją tej usługi.

6. Windows Update

Aktualizacje systemu Windows również potrafią przymulić dysk twardy. Moim zdaniem warto jest wyłączyć usługę aktualizacji  Windows (zrobicie to wpisując w polecenie uruchom services.msc i odnajdując usługę Windows Update)

usługi windows

Pozbycie się automatycznej aktualizacji z systemu to nie jest nic mądrego, gdyż w ten sposób Windows narażony jest na brak łatek poprawiajacych bezpieczeństwo/usuwanie błędów etc. Dlatego też po wyłączeniu Windows Update warto od czasu do czasu aktualizować system Windows za pomocą WSUS Offline Updater.

7. Wyłączamy usługę inteligentnego transferu w tle.

Na zakończenie gdy już wszystkie inne metody zawodzą możecie rozważyć wyłączenie Usługi Inteligentnego transferu w tle. Z tej usługi korzysta m.in. Windows Update dlatego też w pierwszej kolejności napisałem o wyłączeniu usługi aktualizacji, a dopiero po tym wyłączamy usługę inteligentnego transferu. Zrobicie to analogicznie jak w poprzednim punkcie i o dziwo, jeżeli poprzednie sześć punktów tego poradnika nie pomogło to właśnie wyłączenie tej usługi powinno pomóc na nadmierne użycie dysku w Windows.

Jak widzicie problem nadmiernego użycia dysku w systemie Windows jest dość rozległy jednak z mojego doświadczenia wiem, że te sześć przykładów pomaga w 80% przypadków “zamulonych” systemów więc mam nadzieję, że i wam pomogłem.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 5

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Usuwamy pliki thumbs.db z systemu Windows

Kabson

Skutecznie blokujemy aktualizację Windows 7/8/8.1 do Windows 10

Kabson

Ukrywanie plików za pomocą Kamaleon

Kabson

KiSS, czyli ubieramy wirtualne lalki ;-)

Kabson

4 proste metody na wykonanie zrzutu ekranu w Windows

Kabson

Automatycznie blokujemy system po czasie nieaktywności użytkownika

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.