Spis treści
WordPress jest jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS – Content Management System) na świecie i jest wykorzystywany przez miliony użytkowników do tworzenia różnego rodzaju witryn internetowych, w tym blogów.
W tym wpisie przedstawię wam 3 proste, darmowe i sprawdzone metody na optymalizację swojej instalacji WordPress’a z wykorzystaniem darmowych wtyczek.
Optymalizacja ładowania strony może przynieść natychmiastowe korzyści i pozytywnie wpłynąć na doświadczenie czytelników. Działania te nie tylko skrócą czas oczekiwania na treści, ale także przyczynią się do dłuższego zatrzymywania się na stronie.
Zalety posiadania szybkiego bloga:
- Szybsze Ładowanie = Zadowoleni Czytelnicy: Zmniejszenie czasu ładowania strony jest kluczowym elementem zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika. Czytelnicy zazwyczaj oczekują natychmiastowego dostępu do treści, a szybka strona pozwala im to osiągnąć. Skrócenie czasu ładowania oznacza, że czytelnicy nie będą musieli czekać i mogą od razu skorzystać z interesującej ich treści.
- Niski Współczynnik Odrzuceń: Długi czas ładowania strony może prowadzić do zwiększonego współczynnika odrzuceń (bounce rate). Oznacza to, że użytkownicy opuszczają stronę przed przeczytaniem treści. Szybsza strona zmniejsza ten wskaźnik, ponieważ użytkownicy pozostają na stronie, aby przeczytać więcej.
- Więcej Odsłon: Kiedy strona ładuje się szybko, użytkownicy są bardziej skłonni do jej odwiedzenia. Czas ładowania witryny jest jednym z pierwszych wrażeń, jakie mają użytkownicy, i jeśli jest on krótki, zwiększa to szanse na przyciągnięcie nowych odwiedzających. Osoby szukające informacji często wybierają strony, które są dostępne natychmiast po kliknięciu w wynikach wyszukiwania.
- Lepsza Pozycja w Wynikach Wyszukiwania: Wyszukiwarki internetowe, w tym gigantyczny Google, przywiązują ogromną wagę do jakości użytkowej stron internetowych, a prędkość ładowania strony jest jednym z kluczowych czynników wpływających na tę jakość.
Oczywiście to nie wszystkie zalety posiadania szybkiej witryny, skupiłem się tylko na tych najważniejszych z punktu widzenia czytelnika.
Skupmy się teraz na przyspieszeniu wczytywania naszego blogu przy użyciu kilku popularnych wtyczek do pamięci podręcznej (cache) w WordPress. Te wtyczki pomagają zapisywać kopie statycznych zasobów, takich jak pliki HTML, style CSS, pliki JavaScript i obrazy, co znacznie przyspiesza ładowanie strony.
Oto moje propozycje:
1. Cache Enabler + Flying Scripts
Najprostsze rozwiązanie, takie jak instalacja popularnych wtyczek do pamięci podręcznej, jest idealne dla początkujących bloggerów, ponieważ nie wymaga skomplikowanych ustawień ani zaawansowanej wiedzy technicznej.
Cache Enabler to prosty, ale potężny plugin do pamięci podręcznej dla WordPressa, który jest łatwy w użyciu, wymaga minimalnej konfiguracji i co najlepsze, pomaga poprawić wydajność witryny, skracając czas ładowania. Tworzy statyczne pliki HTML stron frontendowych i przechowuje je na dysku serwera. Dzięki temu statyczne pliki HTML mogą być dostarczane zamiast generowania stron na żywo, co eliminuje intensywne procesy backendowe z rdzenia WordPressa, wtyczek i bazy danych.
Druga z proponowanych wtyczek Flying Scripts opóźnia skrypty javascript które zawsze “dociążają” początkowe renderowanie strony.
2. WP-Optimize + Flying Scripts
Drugie rozwiązanie polecam osobom rejestrującym już średni ruch na swojej stronie.
WP-Optimize to rewolucyjny, wszechstronny plugin do optymalizacji wydajności WordPressa, który tworzy pamięć podręczną Twojej witryny, czyści bazę danych i kompresuje obrazy. Dodatkowo umożliwia opóźnione ładowanie obrazów, co również bardzo się przydaje w trakcie optymalizacji strony.
Wtyczka wymaga od nas konfiguracji, dostępna jest również jej płatna wersja oferująca znacznie więcej możliwości, ale nie ma sensu zastanawiać się nad jej zakupem. Darmowa wersja wystarczy dla większości użytkowników.
3. WP Super Cache + Flying Scripts + LazyLoad Plugin
Alternatywa dla poprzedniej propozycji. WP Super Cache również generuje statyczne pliki HTML na podstawie dynamicznego bloga WordPress. Po wygenerowaniu pliku HTML, serwer www dostarcza ten plik zamiast przetwarzać bardziej zasobożone skrypty PHP WordPressa.
LazyLoad wyświetla obrazy, filmy i ramki (iframes) na stronie tylko wtedy, gdy są widoczne dla użytkownika. To jest jednym z kluczowych sposobów przyspieszenia swojej witryny WordPress oraz optymalizacji obrazów z myślą o Google PageSpeed.
4. WP Fastest Cache
WP Fastest Cache jest moją propozycją dla bardzo rozbudowanych witryn. WP Fastest Cache to nie tylko wtyczka do pamięci podręcznej w WordPressie, ale także prawdziwy kombajn do optymalizacji prędkości. Zawiera wiele funkcji, takich jak minifikacja HTML i CSS, Włączanie Kompresji Gzip, wykorzystanie pamięci przeglądarki, dodawanie nagłówków wygaśnięcia, łączenie CSS i JS oraz o wiele więcej.
Wiele osób poleca WP Rocket jako doskonałą wtyczkę do optymalizacji wydajności w WordPressie. Jednakże ze względu na jej płatny charakter, nie każdy jest gotów zainwestować w nią środki. Moim zadaniem jeżeli już rozważacie zakup płatnej wersji wtyczki, polecam raczej WP Fastest Cache w wersji Premium. Robi dokładnie to samo co wspomniana rakieta, a płacimy za nią tylko raz.
Dziękuję za uwagę.
2 komentarze
Zobacz jeszcze PhastPress, z jakimkolwiek pluginem cachującym robi robotę tak samo dobrze jak WP Rocket.
Nie słyszałem o phastpress, ale z tego co zdążyłem zerknąć działa podobnie do flying scripts.