RETRO

Shatterhand (1991)

W tym wpisie chciałbym podzielić się z wami perełka jaka jest niewątpliwie Shatterhand, czyli platformowa gra akcji wydana w 1991 roku na konsolę NES przez Jaleco. Osobiście na ten tytuł trafiłem zupełnie przypadkiem, kupując randomową “dyskietkę” od ruskich…

Fabuła w grze właściwie nie istnieje, co nie przeszkadza w pozytywnym odbiorze tego tytułu. W Shatterhand przenosimy się do 2030 roku i wcielamy się w młodego policjanta który w wyniku walki z gangiem traci obydwie ręce. Na szczęście technologia pozwoliła mu zastąpić wspomniane “ubytki” mechanicznymi odpowiednikami i pozostać na służbie do czasu, aż do końca nie rozpracuje złej organizacji Metal Command.

W skrócie: ponownie wcielamy się w jakiegoś herosa a naszym zadaniem jest pozbycie się “złoli” ze świata gry. Nic odkrywczego, jednak w przypadku tego typu gier można się zdziwić, że główny bohater ma nawet imię i nazwisko 😉

A będziemy to robić za pomocą gołych pięści, bądź “dronów” które przywołujemy do siebie za pomocą zbieranych po drodze ikonek z greckimi literami. Symboli mamy “do wyboru” aż dwa, zaś naszych pomocników jesteśmy w stanie przywołać 8 różnych rodzajów. Same drony różnią się wyłącznie rodzajem ataku, jakim nas wspomaga. Szybko okaże się, że będziemy korzystać góra z 2 -3 modeli, gdyż pomoc reszty dronów jest naprawdę bardzo dyskusyjna…

Rozgrywka bardzo przypomina tą z pierwszych odsłon Mega-Man’a oraz Ninja Gaiden z tą różnicą, że gra jest znacznie łatwiejsza od wspomnianych tytułów. Gra jest bardzo łatwa, o ile podchodzi się do niej na spokojnie. Jak najszybsze parcie do przodu jest tutaj naprawdę szybko nagradzane stratą energii.

Na przejście czeka nas aż 8 zróżnicowanych etapów na których przyjdzie nam walczyć z pomniejszymi bossami. W trakcie grania możemy również zbierać monety dzięki którym będziemy mogli wzmocnić naszego herosa, bądź odnowić mu energię.

Galeria: Shatterhand.

Zarówno grafika jak i muzyka w grze stoi na wysokim poziomie. Jak dobrze pamiętam, na “oryginalnym” Pegasusie gra potrafiła mocno spowolnić, gdy na ekranie pojawiało się więcej niż 3 przeciwników. Grając na emulatorze raczej nie będziemy mieli zbyt mało mocy obliczeniowej na ten tytuł.

Shatterhand dzisiaj.

Ta platformówka wciąż potrafi bawić. Łatwo się w nią wciągnąć i jeszcze szybciej ukończyć. Dlatego też, jeżeli jesteś fanem konsoli NES/Pegasus i Shatterhand jeszcze nie jest tobie znany, to właśnie jest czas na odrobienie zaległości.

Osobiście grę uruchomiłem na puNES, na której działała poprawnie.

Tak jak wciąż wspominam w moich wpisach, granie na emulatorach za pomocą klawiatury mija się z celem. Dlatego też polecam Wam te dwa modele joypadów:
  • 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych (dostępny na Allegro, X-kom)
  • 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych. (dostępny na Allegro, X-kom)
Sam używam 8Bitdo Ultimate C niemal od roku i nie mam z nim żadnych problemów. 

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Power Blade (1991)

Kabson

Contra (1989)

Kabson

Dragonheart: Fire & Steel (1996)

Kabson

Jak używać HD Packów w grach na NES (Mesen)

Kabson

Kid Dracula (1990)

Kabson

Midnight Resistance (1989)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.