PoradnikiPC/Emulacja

Emulujemy NES/Pegasus na PC (puNes)

Wielokrotnie na łamach tego bloga zajmowałem się emulacją konsoli NES, zwanej u nas Pegasusem. W swoim życiu przetestowałem naprawdę wiele emulatorów potrafiących wykonać skok do czasów mojego dzieciństwa. Jeszcze nie tak dawno sądziłem, że nic nie zdziwi mnie już na scenie emulowania tego sprzętu, jednak myliłem się.

A to wszystko za sprawą puNES, emulatora który od jakiegoś czasu jest u mnie numero uno, jeżeli chodzi o emulację konsoli Nintendo Entertaiment System i/lub Pegasus. 

Konfiguracja puNES

Emulator pozwala na niemal dowolne dostosowanie go “pod siebie”. Poniżej prezentuję wam moje optymalne ustawienia:

Setings > General

Tutaj przestawiłem tryb na Dendy (to jest właśnie dokładna emulacja Pegasusa, a nie konsoli NES) oraz zaznaczyłem Save settings on exit.

Bez nazwy 1

Settings > Video > Screen

Tutaj możemy powiększyć okno emulatora, ja używam 3x, czyli trzykronie większego okna, niż powinno być w rzeczywistości.

Bez nazwy 2
Settings > Video > Filters 

puNES pozwala na zastosowanie kilku zaawansowanych filtrów, które są w stanie poprawić grafikę w grach. Musicie zadecydować sami z której opcji skorzystać.

Bez nazwy 3
Poniżej dla porównania umieszczam kilka z nich:

Settings > Input

Tutaj ustawiamy sterowanie w naszym emulatorze. Warto zajrzeć do sekcji shortcuts aby sprawdzić/zmienić hotkeye “rządzące” emulatorem. Tutaj też możemy skonfigurować Zapper’a, czyli będziemy mogli wykorzystać kursor myszki jako fizyczny pistolet w grach typu Duck Hunt, Hogan’s Alley, etc.

Settings > PPU

Zaznaczamy Unlimited Sprites oraz Automatically restores the limit when… W ten sposób emulator będzie wyświetlał nam wszystkie sprite’y bez przeplotu (o ile gra na to pozwoli).

Bez nazwy 5
To było na tyle, jeżeli chodzi o podstawową konfigurację emulatora. Możemy zacząć grać 😉

W co grać na puNES ?

NES zostawił nam olbrzymią bibliotekę gier, w której każdy najdzie coś dla siebie. Przypominam, że kiedyś wymieniłem 20 gier na NES, które ryły psychę. To jest dobre miejsce aby zacząć szukać czegoś do grania.

Jak każdy nowoczesny emulator, nie mamy tutaj problemów z obsługą archiwów *.7z, zatem możemy nasze romy w zippach przepakować do formatu 7-Zip, aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

W komentarzach możecie również wymieniać swoje top 5 gier, w które warto pograć na konsoli NES/Pegasus. Być może recenzje niektórych z nich zasilą nasz dział retro 😉

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 10

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Konfiguracja ppsspp (emulator Playstation Portable)

Kabson

Jak używać kodów w emulatorze PCSX2

Kabson

Emulujemy Nintendo 64 na PC (M64Py)

Kabson

Jak dodać nowe rdzenie w Retroarch ?

Kabson

Emulujemy Primal Rage 2 na PC (MAME4Rage2)

Kabson

Gramy w stare gry za pomocą DOSBox-X

Kabson

3 komentarze

Avatar
Lobo 22 stycznia 2023 at 10:44

Dzięki za namiar na ten emulator. Kawa leci i czekam na więcej poradników o pegasusie.

Odpowiedz
Avatar
Pegasus 4 grudnia 2022 at 14:21

Skond ściągnąć gry ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 4 grudnia 2022 at 14:28 Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej