Wielokrotnie na łamach tego bloga zajmowałem się emulacją konsoli NES, zwanej u nas Pegasusem. W swoim życiu przetestowałem naprawdę wiele emulatorów potrafiących wykonać skok do czasów mojego dzieciństwa. Jeszcze nie tak dawno sądziłem, że nic nie zdziwi mnie już na scenie emulowania tego sprzętu, jednak myliłem się.
A to wszystko za sprawą puNES, emulatora który od jakiegoś czasu jest u mnie numero uno, jeżeli chodzi o emulację konsoli Nintendo Entertaiment System i/lub Pegasus.
Konfiguracja puNES
Emulator pozwala na niemal dowolne dostosowanie go “pod siebie”. Poniżej prezentuję wam moje optymalne ustawienia:
Setings > General
Tutaj przestawiłem tryb na Dendy (to jest właśnie dokładna emulacja Pegasusa, a nie konsoli NES) oraz zaznaczyłem Save settings on exit.
Settings > Video > Screen
Tutaj możemy powiększyć okno emulatora, ja używam 3x, czyli trzykronie większego okna, niż powinno być w rzeczywistości.
puNES pozwala na zastosowanie kilku zaawansowanych filtrów, które są w stanie poprawić grafikę w grach. Musicie zadecydować sami z której opcji skorzystać.
Poniżej dla porównania umieszczam kilka z nich:
Settings > Input
Tutaj ustawiamy sterowanie w naszym emulatorze. Warto zajrzeć do sekcji shortcuts aby sprawdzić/zmienić hotkeye “rządzące” emulatorem. Tutaj też możemy skonfigurować Zapper’a, czyli będziemy mogli wykorzystać kursor myszki jako fizyczny pistolet w grach typu Duck Hunt, Hogan’s Alley, etc.
Polecane pady do puNES
Emulator puNES i jak każdy inny można ustawić tak, by zbindować klawisze konsoli z klawiaturą. Nie jest to jednak wygodne i szybko prowadzi do szewskiej pasji.
Dlatego też polecam wam dwa pady:
- 8Bitdo SN30 w cenie ok. 116 złotych
- 8Bitdo Ultimate C w cenie ok. 134 złotych.
8Bitdo to naprawdę solidna firma, z ich produktów korzystam już od lat i nigdy nie zdarzyła mi się awaria tego sprzętu. Pady są solidne, wykonaniem dorównują konkurentom od Sony/Microsoft a dodatkowo posiadają retro-look, który cenię sobie obcując z emulatorami konsol.
Settings > PPU
Zaznaczamy Unlimited Sprites oraz Automatically restores the limit when… W ten sposób emulator będzie wyświetlał nam wszystkie sprite’y bez przeplotu (o ile gra na to pozwoli).
To było na tyle, jeżeli chodzi o podstawową konfigurację emulatora. Możemy zacząć grać 😉
W co grać na puNES ?
NES zostawił nam olbrzymią bibliotekę gier, w której każdy najdzie coś dla siebie. Przypominam, że kiedyś wymieniłem 20 gier na NES, które ryły psychę. To jest dobre miejsce aby zacząć szukać czegoś do grania.
Jak każdy nowoczesny emulator, nie mamy tutaj problemów z obsługą archiwów *.7z, zatem możemy nasze romy w zippach przepakować do formatu 7-Zip, aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.
W komentarzach możecie również wymieniać swoje top 5 gier, w które warto pograć na konsoli NES/Pegasus. Być może recenzje niektórych z nich zasilą nasz dział retro 😉
3 komentarze
Dzięki za namiar na ten emulator. Kawa leci i czekam na więcej poradników o pegasusie.
Skond ściągnąć gry ?
https://variatkowo.pl/forum/temat/stronki-z-romami-starymi-grami/
Nie ma za co 😉