PC/Windows Poradniki

Przyśpieszamy naszą sieć WiFi

Mieszkając w bloku czasem zdarza się, że nasza sieć WiFi jest znacznie wolniejsza od naszego połączenia „kablem”. Nie wgryzając się w niuanse techniczne winny temu jest nasz router – a dokładniej jego konfiguracja i automatyczne wybieranie kanałów na których pracuje. Jeżeli na jednym kanale, w niedalekiej odległości pracuje więcej niż 2 routery dochodzi do sytuacji w której fale radiowe wysyłane przez oba sprzęty nakładają się na siebie zakłócając się wzajemnie. Prowadzi to do strat w pakietach i na koniec końców – w spadku wydajności naszej sieci.  Dziś pokażę Wam, w jaki sposób zdiagnozować nasze otoczenie sieciowe i wybrać najbardziej optymalny kanał dla naszej sieci bezprzewodowej.

W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Wi-Fi Analyzer która dostępna jest na systemy Windows oraz Android. Na potrzeby poradnika posłużyłem się tą drugą wersją. Po uruchomieniu apki wyskoczy nam bardzo prosty wykres na którym wyświetlone zostaną wykryte sieci bezprzewodowe:

Screenshot 2016 06 01 14 31 57 Przyśpieszamy naszą sieć WiFi

Czerwony wykres przedstawia mój router, reszta to sieci sąsiadów. Jak widzicie mój router pracuje na kanale 1 a oprócz mnie na tym kanale Wi-Fi Analyzer znalazł 2 inne sieci zatem rozsądnie jest się przenieść na inny, mniej zapchany kanał. Przechodzimy do widoku klasyfikacji kanałów i aby sprawdzić, który kanał najlepiej wypada w rankingu:

analiza 169x300 Przyśpieszamy naszą sieć WiFiJak się łatwo domyślić, czym więcej „gwiazdek” przy kanale tym lepiej, zresztą Wi-Fi Analyzer sam sugeruje na który kanał mamy przeskoczyć.

Teraz zupełnie randomowa część, w której Wam nie pomogę. Musicie w opcjach WiFi swojego routera zmienić kanał na którym nasz sprzęt pracuje, w przypadku mojego Tp – Link WR740N odpowiednie ustawienia znajdują się w sieć bezprzewodowa/ustawienia.

scr 10881500 Przyśpieszamy naszą sieć WiFiPo zapisaniu ustawień oraz restarcie routera ponownie odpalamy aplikację aby sprawdzić, czy wszystko zrobiliśmy poprawnie:

wifi analiza Przyśpieszamy naszą sieć WiFi

Warto zauważyć, że na kanale 1 aplikacja w chwili drugiego skanowania  znalazła aż 5 innych sieci, zaś na kanał 13 na którym pracuje mój router mamy czysto 😉

To by było na tyle – idę na piwo 😉

Jak bardzo te informacje były dla Ciebie przydatne ?

Kliknij w ikonkę aby ocenić ten wpis:

Średnia ocen / 5. Liczba głosów:

Nikt jeszcze nie ocenił 🙁

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Konfiguracja Virtual Jaguar (emulator Atari Jaguar & Jaguar CD)

Kabson

Konfiguracja Project64 (emulator Nintendo 64)

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasz laptop obsługuje 5 GHz Wi-Fi ?

Kabson

Konfiguracja ePSXe (emulator Sony Playstation)

Kabson

Instalacja i konfiguracja VirtualBox

Kabson

Mój sprzęt ;-)

Kabson
Subksrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej