PoradnikiPC/Emulacja

Kompresujemy obrazy płyt GameCube/Wii do formatu RVZ

Na początku tego poradnika muszę się wam do czegoś przyznać. Zaczynając moją przygodę z emulacją starych retro konsol marzyłem o tym, żeby posiadać w swojej kolekcji pełne fullsety emulowanych sprzętów.

Jak łatwo się domyśleć moja kolekcja szybko się powiększała, w przeciwieństwie do ciągle topniejącej przestrzeni na moich dyskach. Poszukiwanie najwydajniejszego kompresora danych niestety okazało się połowicznym rozwiązaniem. Jakiś czas kompresowałem swoją kolekcję NanoZip’em, jednak pomimo naprawdę dobrej kompresji danych, czas jaki potrzebny był do wypakowania potrzebnego mi tytułu potrafił dojść niemal do godziny !

Zacząłem więc kombinować, w jaki sposób wydajnie kompresować romy oraz obrazy *.iso aby zajmowały jak najmniej miejsca na HDD, a jednocześnie były w pełni funkcjonalne w używanych przez mnie emulatorach.

Na moim blogu przedstawiłem już wam metodę kompresji płyt dla emulatora Playstation 2 oraz kompresji obrazów płyt do formatu CHD, zaś dzisiaj pokażę wam w jaki sposób zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca w waszej kolekcji gier dla emulatora Dolphin.

Czym jest format RVZ ?

Format RVZ został specjalnie stworzony dla emulatora Dolphin. Zapewnia on bezstratną, bardzo silną kompresję obrazów *.iso. Ponadto, odczytywanie tak skompresowanych obrazów płyt jest niemal równie szybkie, jak doczytywanie danych ze zwykłego obrazu płyty. Dlatego też jest to idealny format do przechowywania naszych kolekcji.

Kompresujemy obrazy płyt do formatu RVZ w emulatorze Dolphin

W pierwszej kolejności musimy upewnić się, że posiadamy najnowszą wersję emulatora. Obsługa formatu RVZ została dodana w wersji 5.0-12188 i od tamtej pory zyskuje coraz większą ilość zwolenników.

Aby skonwertować obraz płyty do formatu RVZ wystarczy na liście dostępnych tytułów zaznaczyć interesującą nas grę (bądź gry) i z menu podręcznego wybrać pozycję Convert Selected Files…

Bez nazwy 1 2

Pojawi się nam nowe okienko. Aby zaoszczędzić jak najwięcej przestrzeni na dysku wybieramy LZMA2 jako algorytm kompresji, oraz Compression Level ustawiamy na 9.

Bez nazwy 1 3

Uwaga !
Nie zaznaczamy pozycji Remove Junk Data ! W trakcie moich testów skompresowanych płyt okazało się, że usunięcie “śmieci” z obrazów płyt bezpowrotnie je uszkodziło, uniemożliwiając jakąkolwiek emulację danego tytułu. Zatem bądźcie mądrzejsi ode mnie – zaoszczędzicie w ten sposób kłopotów z ponownym pobraniem kolekcji z sieci 😉

Po naciśnięciu przycisku Convert… pozostaje nam jedynie wybrać folder w którym emulator umieści skonwertowane pliki i cierpliwie czekać na zakończenie tej operacji.

Jakich rezultatów możemy się spodziewać stosując format RVZ w emulatorze Dolphin ?

Zdarzają się tytuły, których kompresja będzie znikoma, ale też i takie które kompresują się nadzwyczaj dobrze. W zależności od gry (a właściwie zawartości obrazu płyty) możemy oczekiwać, że plik wynikowy będzie minimum 30% mniejszy niż standardowy obraz *.iso. Zdarzają się również pozycje, np. seria Harvest Moon której kompresja jest naprawdę imponująca:

2021 04 25 01h11 09

Niestety, konwersja obrazów płyt do formatu RVZ ma również jedną wadę. Ten typ archiwizacji jest wspierany jedynie przez emulator Dolphin i nic poza nim. Na nasze szczęście w razie potrzeby emulator bez problemu poradzi sobie z dekompresją archiwum RVZ do standardowych *.iso.

Dziękuję za uwagę.

Zostaw tutaj coś po sobie !

Kliknij na ikonkę aby ocenić ten wpis. W ten sposób motywujesz nas do dalszej pracy. Pozostawienie po sobie komentarza to też dobry pomysł 😉

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie ocenił ;-(

Możesz również mnie wspomóc w rozwijaniu mojej pasji i tego bloga.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wpisy, które mogą Ciebie zainteresować:

Przypominamy sobie jak wyglądał system Windows 95

Kabson

Uruchamiamy aplikacje z Androida na naszym PC

Kabson

Emulujemy NeoGeo Pocket na PC (NeoPop)

Kabson

Jak używać cheatów w puNes ?

Kabson

Konfiguracja Dolphin’a (Emulator Gamecube/Wii)

Kabson

Emulujemy Nintendo 64 na PC (M64Py)

Kabson

4 komentarze

Avatar
Kris85 22 stycznia 2023 at 04:26

Hmm zastanawia mnie czemu LZMA2 i 9 a nie Standard i 22,ja tak pakuje pliki do Emu i nawet spoko pakuje ciekawi mnie czemu takie ustawienia ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 22 stycznia 2023 at 08:07

Algorytm LZMA2 w teorii czasami kompresuje pliki lepiej. Korzysta z niego 7Zip.

Odpowiedz
Avatar
Kris85 22 stycznia 2023 at 09:10

Hmm trzeba będzie spróbować na jakiś dużych plikach bo niestety niektóre po spakowaniu nie oddają dużo miejsca a inne w uj

Odpowiedz
Kabson
Kabson 22 stycznia 2023 at 10:57

To kwestia tego, co jest w tych obrazach zapisane. Gry z ścieżkami audio na płycie ścina ładnie, gry które już używały same w sobie jakiejś kompresji nie chcą poddać się skurczeniu.

Odpowiedz

Zostaw komentarz

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie strona http://variatkowo.pl używa Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie zgodnie z polityką plików cookies. Ok, rozumiem Czytaj więcej