Emulacja

Emulujemy NES/Pegasus na PC (puNes)

Wielokrotnie na łamach tego bloga zajmowałem się emulacją konsoli NES, zwanej u nas Pegasusem. W swoim życiu przetestowałem naprawdę wiele emulatorów potrafiących wykonać skok do czasów mojego dzieciństwa. Jeszcze nie tak dawno sądziłem, że nic nie zdziwi mnie już na scenie emulowania tego sprzętu, jednak myliłem się.

A to wszystko za sprawą puNES, emulatora który od jakiegoś czasu jest u mnie numero uno, jeżeli chodzi o emulację konsoli Nintendo Entertaiment System i/lub Pegasus. 

Konfiguracja puNES

Emulator pozwala na niemal dowolne dostosowanie go “pod siebie”. Poniżej prezentuję wam moje optymalne ustawienia:

Setings > General

Tutaj przestawiłem tryb na Dendy (to jest właśnie dokładna emulacja Pegasusa, a nie konsoli NES) oraz zaznaczyłem Save settings on exit.

Bez nazwy 1

Settings > Video > Screen

Tutaj możemy powiększyć okno emulatora, ja używam 3x, czyli trzykronie większego okna, niż powinno być w rzeczywistości.

Bez nazwy 2
Settings > Video > Filters 

puNES pozwala na zastosowanie kilku zaawansowanych filtrów, które są w stanie poprawić grafikę w grach. Musicie zadecydować sami z której opcji skorzystać.

Bez nazwy 3
Poniżej dla porównania umieszczam kilka z nich:

Settings > Input

Tutaj ustawiamy sterowanie w naszym emulatorze. Warto zajrzeć do sekcji shortcuts aby sprawdzić/zmienić hotkeye “rządzące” emulatorem. Tutaj też możemy skonfigurować Zapper’a, czyli będziemy mogli wykorzystać kursor myszki jako fizyczny pistolet w grach typu Duck Hunt, Hogan’s Alley, etc.

Polecane pady do puNES

Emulator puNES i jak każdy inny można ustawić tak, by zbindować klawisze konsoli z klawiaturą. Nie jest to jednak wygodne i szybko prowadzi do szewskiej pasji.

Dlatego też polecam wam dwa pady:

8Bitdo to naprawdę solidna firma, z ich produktów korzystam już od lat i nigdy nie zdarzyła mi się awaria tego sprzętu. Pady są solidne, wykonaniem dorównują konkurentom od Sony/Microsoft a dodatkowo posiadają retro-look, który cenię sobie obcując z emulatorami konsol.

Settings > PPU

Zaznaczamy Unlimited Sprites oraz Automatically restores the limit when… W ten sposób emulator będzie wyświetlał nam wszystkie sprite’y bez przeplotu (o ile gra na to pozwoli).

Bez nazwy 5
To było na tyle, jeżeli chodzi o podstawową konfigurację emulatora. Możemy zacząć grać 😉

W co grać na puNES ?

NES zostawił nam olbrzymią bibliotekę gier, w której każdy najdzie coś dla siebie. Przypominam, że kiedyś wymieniłem 20 gier na NES, które ryły psychę. To jest dobre miejsce aby zacząć szukać czegoś do grania.

Jak każdy nowoczesny emulator, nie mamy tutaj problemów z obsługą archiwów *.7z, zatem możemy nasze romy w zippach przepakować do formatu 7-Zip, aby zaoszczędzić trochę miejsca na dysku.

W komentarzach możecie również wymieniać swoje top 5 gier, w które warto pograć na konsoli NES/Pegasus. Być może recenzje niektórych z nich zasilą nasz dział retro 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 11

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

20 gier które ryły psychę (NES)

Kabson

Mortal Kombaty na Pegasusa ;-)

Kabson

Emulujemy PlayStation Vita na PC (Vita3K)

Kabson

Nekketsu Street Basket: Ganbare Dunk Heroes (1993)

Kabson

The Ultimate Stuntman (1990)

Kabson

Emulujemy ZX Spectrum na PC (LnxSpectrum)

Kabson

3 komentarze

Avatar
Pegasus 2022-12-04 at 14:21

Skond ściągnąć gry ?

Odpowiedz
Lobo
Lobo 2023-01-22 at 10:44

Dzięki za namiar na ten emulator. Kawa leci i czekam na więcej poradników o pegasusie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.