Image default
PC/WindowsPoradniki

Jak zmodyfikować rom gry za pomocą Xdelta Patcher

Już kilkukrotnie ma łamach tego bloga przedstawiałem wam hacki do popularnych gier. Niezależnie od tego, czy modyfikowaliśmy rom gry, czy też obraz *.iso proponowałem to robić za pomocą programu Xdelta Patcher. 

Jako, że mam w planach przedstawić wam jeszcze więcej hacków do klasycznych gier, postanowiłem stworzyć poradnik dotyczący właśnie patchowania romów. Będzie mi łatwiej linkując do tego wpisu, niż tłumaczyć sto razy to samo 😉

Czym jest Xdelta Patcher ?

Xdelta Patcher jest niewielkim, darmowym programem który umożliwia tworzenie i stosowanie patchy do każdego rodzaju pliku. 

Czym jest patch do pliku ?

Wyobraźcie sobie, że posiadacie plik A i dokonujecie w nim pewnych zmian, zapisując go jako plik B. Teraz, aby ktoś inny skorzystał z tak zmodyfikowanego pliku musicie go udostępnić. Jak łatwo się domyślić, musicie w sieci udostępnić cały plik z zapisanymi zmianami. Jest to mało wygodne dla kogoś kto już posiada plik A, gdyż de facto musi pobrać plik ze zmianami (plik B) zaś plik A staje się zupełnie bezużyteczny.

Patch to w skrócie mówiąc, wspomniane zmiany z pliku A które możemy udostępnić w taki sposób, żeby ktoś inny był w stanie z pliku A stworzyć plik B. Jak łatwo się domyśleć, plik patcha ma znacznie mniejszy rozmiar, niż gotowy plik B. Z pachtowania korzysta wiele aktualizatorów oraz programów do crackowania.

Podsumowując patch to plik, którego zadaniem jest zmiana zawartości pliku.

Czy patche gier są legalne ?

Patche same w sobie są legalne, gdyż autor hacka udostępnia jedynie podmienioną przez siebie zawartość gry. Jak wiemy udostępnianie gier w postaci romów i obrazów płyt jest nielegalne, zaś patch z definicji taką grą nie jest. Patche to po prostu takie “lekarstwo” na zawiłości prawne.

Tak wiem, że licencje niektórych aplikacji/gier zabraniają modyfikacji ich plików ale w kwestii retro grania to sprawa dość dyskusyjna.

Jak działa Xdelta Patcher ?

Zasada działania jest banalnie prosta:

  1. Wskazujemy plik A, plik zawierający patch oraz ścieżkę do pliku B, który zostanie utworzony.
  2. Xdelta Patcher sprawdza sumę kontrolną pliku A i jeżeli jest zgodny z danymi zapisanymi w patchu, zaczyna go modyfikować zapisując zmiany w pliku B. 

Jak widzicie, jego działanie jest banalnie proste.

Czego możemy spodziewać się po hacku gry ?

Tutaj duże pole ma pomysłowość jaki autora. W sieci znajdziecie naprawdę wiele niezwykłych modyfikacji gier. Sam na tym blogu przedstawiłem wam Resident Evil 3: Dark Infection który znacznie podnosi poziom trudności oryginalnego RE3, czy też GTA V:Legacy który próbuje przenieść mechaniki Grand Theft Auto V do… GTA:San Andreas na PlayStation 2.O modyfikacjach typu Portal Mario 64, czy też Mario 64 Odyssey nawet nie wspomnę. Generalnie tego typu patch może zmienić wszystko, począwszy od spolszczenia jakiegoś tytułu na totalnej konwersji kończąc.

Zatem widzicie, że hacki do gier na konsole są naprawdę ciekawe i niektóre z nich (a zwłaszcza te którymi się z wami dzielę) są naprawdę imponujące i warte uwagi. 

Używamy Xdelta Patcher ?

Po pobraniu Xdelta Patcher, pliku wejściowego (czyli pliku A) oraz patcha uruchamiamy aplikację DeltaPatcher.exe w której wskazujemy plik A (1), Patch (2) oraz rozwijając listę opcji zaznaczamy Backup original file (3). Ostatnia opcja jest na wypadek, jakby coś nam nie poszło 😉

Bez nazwy 1 1

Po kliknięciu na Apply patch aplikacja zrobi swoją robotę. Oczywiście pod warunkiem, że sumy kontrolne w patchu oraz pliku wejściowym się zgodzą.

Teraz już wiecie, jak modyfikować romy oraz obrazy *.iso gier.

Dziękuję za uwagę. Czas zacząć udostępniać ciekawe hacki gier 😉

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Gramy w Super Mario 64 Odyssey na emulatorze N64 !

Kabson

Banjo-Kazooie w Super Mario 64

Kabson

Portal Mario 64

Kabson

Gramy w GoldenEye 007 postaciami z Mario 64

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.