Gry

Brutal Heretic

Brutal Heretic jest kolejną modyfikacją po Brutal Doom Black Edition HD, Brutal Wolfenstein 3D i Brutal Minecraft Eternal która próbuje z oryginalnego Heretic‘a wydanego w 1994 roku zrobić coś, co jest grywalne prawie 30 lat później.

Muszę wam przyznać, że w tamtych latach na Heretic’a kompletnie olałem. Co prawda przewinął się w kilku recenzjach w nieśmiertelnym Gamblerze oraz Secret Service, ale jak dla mnie był to tylko “przemodelowany” DOOM, w którym dwururkę i latanie po kosmicznych bazach zamieniono na jakieś lochy i różdżki, które robiły “pitu-pitu” w przeciwników.

Niestety, te 30 lat temu totalnie to do mnie nie przemawiało. Wychowany na filmach Aliens, Commando, Predator, czy też Terminator wolałem, by na ekranie bujała się jakaś mocarna klamka zamiast jakiegoś magicznego patyka…

Dlatego też z dystansem podszedłem do testowania Brutal Heretic, czyli modyfikacji opartej o silnik GZDoom. I mam z nim mieszane uczucia.

Z jednej strony jestem pod wrażeniem pracy włożonej w ten projekt. Po uruchomieniu modyfikacji zauważymy, że autorzy naprawdę napracowali się nad poprawą zawartości oryginalnej gry. Mamy więc tutaj lepsze tekstury, poprawioną mechanikę walki oraz kilka(naście) pomniejszych modyfikacji, które z całą pewnością poprawiają odbiór tego tytułu.

Galeria: Brutal Heretic

Niestety, jak dla mnie jest to nadal “DOOM w przebraniu”, który pomimo tego, że stał się naprawdę dynamiczny nadal do mnie nie przemawia. Pomimo dodania kilku mechanik nieobecnych w dwóch pierwszych odsłonach DOOM’a typu możliwość przenoszenia przedmiotów, czy też alternatywnego strzału z poniektórych broni, Heretic nadal dla mnie jest tylko reskinem DOOM’a. Naprawdę żałuję, że moje “zboczenie” do przepakowanych testosteronem Marines nadal gdzieś we mnie siedzi 😉

Niestety, ja od Brutal Heretic się odbiłem. Ale może Wam przypadnie do gustu 😉

Co będzie nam potrzebne do uruchomienia Brutal Heretic ?

  • GZDoom – pobieramy go ze strony głównej projektu. Jest to zmodyfikowana wersja silnika klasycznego Doom’a dodająca wsparcie dla nowych systemów operacyjnych, oraz kilka innych “bajerów” niedostępnych w normalnej wersji gry.
  • Brutal Heretic – pobieramy go z tej strony, ewentualnie z moddb.com. Na dzień dzisiejszy to tylko 180 megabajtów.
  • Heretic.wad – Jest to plik który znajdziecie w oryginalnej wersji gry Heretic. Musicie go sami poszukać, gdyż jest wymagany przez silnik GZDoom. Podpowiem, że łatwo jest go znaleźć na archive.org.

Gdy mamy już wszystkie pliki rozpakowujemy GZDoom, zaś w jego folderze umieszczamy plik DOOM2.wad, oraz pliki modyfikacji BrutalHereticRPG_V5.0.pk3, heretic_gz.pk3, H20MUS.wad, mk-episodic-ex[1.1.0].pk3, Resurrectupdate.pk3 i plikHERETIC_NZ_OPTIONS.ini.

Tworzymy plik start.bat o treści:

gzdoom.exe -file BrutalHereticRPG_V5.0.pk3 brightmaps.pk3 game_support.pk3 game_widescreen_gfx.pk3 H20MUS.wad heretic_gz.pk3 lights.pk3 mk-episodic-ex[1.1.0].pk3 Resurrectupdate.pk3

i za jego pomocą uruchamiamy grę.

Dla leniwych przygotowałem gotowca i udostępniłem go na naszym forum.

Dziękuję za uwagę i życzę miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Stray Doom

Kabson

Dead Ascension

Kabson

9 modyfikacji gry DOOM w które warto zagrać.

Kabson

BLOOM

Kabson

Eric Harris Doom WAD’s

Kabson

Blade of Agony

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.