Android

Identyfikujemy śpiewające ptaki na Androidzie

Zbliżająca się wiosna przyniesie nie tylko cieplejsze dni, ale także uroczy śpiew ptaków. Zapewne wielokrotnie zastanawialiście się, co tak pięknie rozbrzmiewa pod waszym oknem lub utrudnia wam spokojny sen, wydając z siebie dźwięki zbliżone do hałasu kosiarki do trawy. W niniejszym poradniku chcę przedstawić prosty, a co równie istotne – bezpłatny sposób na identyfikację ptasich śpiewaków za pomocą telefonu z systemem Android.

Mimo że w sklepie Google Play odnalazłem kilka płatnych aplikacji służących do rozpoznawania ptaków, jednak zdecydowałem się skorzystać z repozytorium F-Droid. Ten sklep dostarcza różnorodne aplikacje w pełni bezpłatnie, co z pewnością ułatwi wszelkie próby identyfikacji śpiewających ptaków. Dzięki temu miejscu aplikacje stają się bardziej dostępne dla użytkowników, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów.

Aplikacja, którą wam polecam nazywa się whoBIRD i jest niezwykle prosta w obsłudze.

2024 02 19 07h06 55 kopia
Aby zidentyfikować śpiewaka należy pobrać aplikację, a następnie z jej menu pobrać niewielki ~35 MB plik zawierający dane BirdNET.

Bez nazwy 1

Jest to darmowy, gotowy do użycia klasyfikator, który wykorzystuje algorytmy sieci neuronowych do identyfikacji dźwięków wydawanych przez dzikie zwierzęta w krótkich fragmentach (ok.3 sekundy) z dłuższych nagrań audio.

Sama aplikacja do identyfikacji ptaków wymaga od nas jedynie jej włączenia,

Identyfikujemy śpiewające ptaki na Androidzie

Jak widzicie, aplikacja jest w stanie nam pokazać z jakim prawdopodobieństwem rozpoznała interesującego nas ptaka. W trakcie testów okazało się jednak, że whoBIRD średnio radzi sobie z eliminacją “szumu” tzn. nie sprawdziła się w mieście, gdzie auta co chwilę robią głośne “brum”… Ale na łonie natury (parki krajobrazowe) działa idealnie.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 4

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak stworzyć zaszyfrowany folder na Androidzie

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.