Zaprezentuję Wam w jaki sposób przenieść pliki zainstalowanych aplikacji z wewnętrznej pamięci na SD. Poradnik z pewnością okaże się bardzo przydatny właścicielom telefonów z niewielką ilością wewnętrznej pamięci, bądź też takim którym android nie pozwala na instalowanie aplikacji na zewnętrznej karcie.
Metoda dostępna jedynie dla telefonów z root’em.
1) Pobieramy program Directory Bind:
http://adf.ly/1CIDcs
2) Wygląd samej aplikacji jest banalny – klikamy prawym klawiszem funkcyjnym i wybieramy ‘Add new entry’
Wyskoczy nam takie okno:
a) przyciskamy pole pod ‘Enter Source (data) path i wskazujemy miejsce na zewnętrznej karcie pamięci gdzie będzie znajdował się folder z plikami przeniesionymi z wewnętrznej pamięci telefonu, aby nie narobić sobie ‘burdelu’ na karcie SD polecam przenoszenie folderów w podobnym stylu:
np. źródłowy folder z plikami:
/sdcard/Android/obb/jakas_apka/
Przenosimy na SD card
/sdcard/external_sd/DirectoryBind/Android/obb/jakas_apka/
Po wprowadzeniu informacji w głównym oknie programu pojawi się nam nowy wpis:
Tutaj mała porada – teoretycznie postawienie ‘ptaszka’ przy opcji ‘Transfer files….’ spowoduje skopiowanie danych z pamięci wewnętrznej na kartę SD ale w praktyce często powoduje to problemy z zawieszeniem telefonu włącznie. Moja rada – po wprowadzeniu w/w ustawień skopiujcie te pliki jakimś menadżerem plików.
Gdy dane zostały już skopiowane wystarczy kliknąć na znajdujący się w prawym-dolnym rogu przycisk ‘włącz’ i kliknięcie ikonki dyskietki. Gdy wszystko zrobiliśmy poprawnie, zmieni ona kolor na zielony informując nas, że wszystko jest OK. Zamykamy program i testujemy przeniesioną aplikację.
Dodatkowe ustawienia:
Wchodzimy w Perferences i zaznaczamy
Bind on boot – program będzie sam bindował foldery przy restarcie systemu. Jeżeli pomimo zaznaczenia tej opcji program nie przywraca bindowanych folderów po restarcie systemu zaznaczamy również ‘Alternate dbase mgmt‘
Handle USB connection – zaznaczamy – w ten sposób nie będziemy mieli problemów z telefonem podłączonym w trybie USB z naszym komputerem.
Presistent Service – zaznaczamy, aby nasz andek nie wywalił przez ‘przypadek’ usługi bindowania.