Dzisiaj pokażę wam w jaki sposób stworzyć kopię zapasową aplikacji na Androidzie bez aktywnego root’a. Jak wiecie system Android jest dość “uparty” jeżeli w grę wchodzi w grzebanie w plikach systemowych i po prostu odmawia uprawnień do tych plików, więc stworzenie kopii zapasowej na Andku bez roota jest dość kłopotliwe.
Nie oznacza to, że jest niemożliwe 😉
Aby wykonać kopię zapasową ustawień aplikacji na Androidzie bez ROOT’a musimy mieć dostęp do komputera, swojego smartphone oraz trochę czasu.
W pierwszej kolejności musicie się upewnić, że mamy zainstalowane sterowniki ADB – możemy je pobrać np. stąd.
Następnie pobieramy niewielką aplikację Helium Desktop Installer i oczywiście instalujemy ją w systemie.
Teraz przyszła pora na nasz telefon – po prostu instalujemy Helium – App Sync and Backup ze sklepu Play. Koniecznie sprawdź, czy w telefonie masz aktywne debugowanie USB – bez niego ani rusz 😉
Teraz czas na najważniejsze – aktywację aplikacji Helium na telefonie – uruchamiamy aplikację Helium Desktop a następnie podłączamy telefon za pomocą kabla USB w trybie PTP (nazwany u mnie “Prześlij obrazy”)
Gdy zrobiliśmy wszystko poprawnie, na telefonie pojawi nam się informacja :
Oznaczać to będzie, że Helium jest już w stanie tworzyć kopie zapasowe naszych aplikacji. Niestety tutaj wychodzi na jaw niewielka wada tego programu – za każdym razem, gdy resetujemy bądź wyłączamy nasz telefon Helium ponownie będzie wymagać autoryzacji za pomocą Helium Desktop co potrafi być czasami kłopotliwe.
Następny krok, czyli stworzenie kopi zapasowej to już przysłowiowa “bułka z masłem”
Wybierzcie po prostu apki którym chcecie stworzyć kopie zapasowe (1). Następnie musicie zdecydować, czy Helium ma stworzyć backup całej aplikacji czy tylko jej danych (2). Warto również nazwać grupę aplikacji (3) (w moim przypadku to będą Gry) aby lepiej zarządzać swoimi kopiami zapasowymi.
Podczas moich testów okazało się, że apka może mieć problemy z zapisem kopii zapasowej w innej lokalizacji niż wewnętrzna pamięć – więc jeżeli apka “sypie błędem” po prostu spróbujcie zapisać backup w pamięci wewnętrznej, a następnie skopiujcie ją do innej lokalizacji.
Przywracanie aplikacji jest również proste. Wystarczy po prostu wybierać wewnętrzną pamięć oraz kopie zapasowe do przywrócenia.
Jeżeli chcecie przenieść aplikacje pomiędzy telefonami to przypominam, że Helium tworzy kopie zapasowe w lokalizacji
/carbon/
To by było na tyle jak zwykle na każde pytanie odpowiem w sekcji komentarzy 😉