Android

Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Dzisiaj przedstawiam wam metodę na usunięcie dowolnej aplikacji z systemu Android. Warto to zrobić, gdy nasz operator pozwolił sobie na dodanie setki zupełnie niepotrzebnych nikomu aplikacji z których raczej nigdy nie skorzystamy, a które zaśmiecają jedynie nasz system.

Poniżej przedstawiona metoda nie wymaga od nas praw roota’a więc jest metodą bardzo uniwersalną 😉

UWAGA!

“Dłubiecie” w waszych telefonach na własną odpowiedzialność ! Korzystając z tego poradnika możecie trwale wpłynąć na stabilność całego systemu a nawet sprawić, że andek zawiesi się na amen. Po prostu uważajcie, gdyż jeżeli usuniecie “za dużo” to jedynym ratunkiem jest reflash telefonu – przywracanie ustawień fabrycznych raczej tutaj na nic się nie zda…

A tak poza tym, nie wiem czy wiecie ale znacznie bezpieczniejszą metodą na pozbycie się niechcianych aplikacji jest po prostu ich wyłączenie w menu Ustawienia > Aplikacje:

Screenshot 20170816 162842

Oczywiście, nie wszystkie aplikacje możemy w ten sposób wyłączyć – i z tego powodu właśnie powstał ten poradnik 😉

W pierwszej kolejności musicie włączyć debugowanie USB w telefonie, oraz zainstalować sterowniki telefonu w systemie Windows. Aby ułatwić wam zlokalizowanie nazwy niepotrzebnej wam aplikacji zalecam również odwiedzić sklep Play i pobrać App Inspector. Na zakończenie przygotowań pobieramy adb.zip i rozpakowujemy jego zawartość bezpośrednio na dysk C:\

Okej. W pierwszej kolejności musimy zlokalizować niepotrzebną nam apkę w tym celu posłużymy się wspomnianym App Inspector, uruchamiamy ją, szukamy apki której chcemy się pozbyć i zapisujemy gdzieś nazwę jej paczki (Package name):

Screenshot 20170817 125220Na potrzeby poradnika pozbędę się ze swojego systemu oryginalnej aplikacji Galeria w Samsungu Galaxy S8+, gdyż od wielu lat używam QuickPic i inna przeglądarka zdjęć jest mi zupełnie nie potrzebna 😉 Swój “cel” wybrałem nieprzypadkowo – jeżeli coś mi się odwidzi, będę zawsze mógł w stanie ją zainstalować ze sklepu.

No dobrze, podłączamy telefon do PC i wierszu poleceń wydajemy kolejno zatwierdzając enterem:

cd C:\adb
adb devices
adb shell

adbshellPo wklepaniu drugiego polecenia koniecznie autoryzujcie swój PC do debugowania (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście…) w przeciwnym wypadku adb nie połączy się z telefonem.

No dobrze czas na naszą “magiczną sztuczkę” – czyli odinstalowanie niechcianej paczki – która w moim przypadku nazywa się com.sec.android.gallery3d, w adb shell wydajemy polecenie:

pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.gallery3d

uninstall

Po zatwierdzeniu enterem adb wpadnie w chwilowy zamysł, a następnie powinien wyświetlić “Success” – czyli pozbyliśmy się niechcianego rezydenta z systemu.

W moim przypadku usunięcie pakietu Office (Excel/Word/Powerpoint) zwolniło mi aż 599 megabajtów pamięci na moje aplikacje zatem jest to dobra metoda na “odchudzenie” naszego andka.

Jak widzicie usunięcie dowolnej paczki jest naprawdę banalnie proste i sprowadza się do “wklepania” kilku prostych poleceń jednak ponownie ostrzegam – takie modyfikacje mogą sprawić naprawdę namieszać w systemie i robicie je na własną odpowiedzialność !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak stworzyć prosty auto clicker w Androidzie

Kabson

Emulujemy Segę Dreamcast na Androidzie

Kabson

Jak shackować zakupy w aplikacji za pomocą Lucky Patcher bez root’a

Kabson

11 fajnych rzeczy, które można zrobić za pomocą Android Debug Bridge

Kabson

Instalujemy system Android Marshmallow na Virtualbox

Kabson

Ustawiamy automatyczną zmianę tapety na telefonie z androidem.

Kabson

1 komentarz

Avatar
Tomala 2019-12-12 at 18:17

podziekowal bardzo

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.