Android

Wykonujemy reflash telefonu Samsung (Odin)

Dzisiaj pokażę wam prostą metodę na reflash sprzętu marki Samsung gdy ten przestaje się uruchamiać, wyświetlając komunikat o błędzie w oprogramowaniu. Pomimo faktu, że telefony oraz tablety zazwyczaj dostają tzw. bricka z powodu nieumiejętnego grzebania w sofcie (instalacja custom firmware,  nieudany root itp.) wiele osób nie potrafi postawić telefonu na nogi bez pomocy specjalistycznego serwisu.

Zatem jeżeli wasz telefon (bądź tablet) nie uruchamia się, staje na logo Samsung bądź wciąż się resetuje i powrót do ustawień fabrycznych nie pomaga – to jest właśnie poradnik dla was.

Co będzie nam potrzebne aby wykonać reflash ?

Aplikacja Odin – pamiętajcie aby korzystać z zawsze najnowszej wersji tej aplikacji, w ten sposób na 99% unikniemy problemów z wykrywaniem telefonu, sterowników etc.

Firmware pasujące do naszego telefonu – polecam stronę Updato. Jest to olbrzymie archiwum firmware na którym z pewnością znajdziecie potrzebną wam paczkę. Podczas pobierania archiwum możecie wybrać nawet brandowany soft (np. przez Plus czy inny Play) 

Kabelek do podłączenie telefonu z PC no i sam uszkodzony sprzęt 😉  (to chyba oczywiste) 

Wykonujemy reflash za pomocą Odin

Gdy już na naszym dysku znajduje się Odin oraz archiwum *.zip z softem do waszego sprzętu,  w pierwszej kolejności rozpakowujemy paczkę z firmware. Teraz musimy wpędzić telefon w tzw. Download Mode.

Aby to zrobić (zazwyczaj) wystarczy na wyłączonym telefonie przytrzymać przycisk (Home + Zasilanie + Zmniejszanie głośności) a następnie potwierdzamy za pomocą wciśnięcia klawisza zwiększenia głośności:

20181202 102359
W przypadku jeżeli wasz telefon nie posiada fizycznego przycisku Home, spróbujcie w/w kombinacji z przyciskiem asystenta Bixby.

Teraz uruchamiamy aplikację Odin (koniecznie z uprawnieniami administratora!) ,podłączamy sprzęt po kabelku USB i czekamy, aż PC wykryje nasz uszkodzony sprzęt. 

Gdy to się stanie (w okienku log wyskoczy informacja w stylu <ID:0/004> Added!!) możemy przystąpić do próby naprawy naszej zabaweczki. W tym celu stawiamy “ptaszka” przy przycisku AP a następnie klikamy na przycisk AP i wskazujemy lokalizację naszego firmware. 

2018 12 02 10h37 03
Teraz wystarczy kliknąć na Start aby rozpocząć wgrywanie nowego software. Podczas tej operacji nie należy rozłączać sprzętu z PC, resetować komputera bądź wymuszać zamknięcia aplikacji Odin. Spowoduje to z pewnością więcej szkód, niż pożytku…

Uwaga!

Odin to zaawansowane narzędzie i niepotrzebne “dłubanie” po ustawieniach może doprowadzić do jeszcze większych problemów niż aktualnie macie ! W tym poradniku pokazuję wam, w jaki sposób wgrać firmware gdy telefon ma problemy z uruchomieniem i wykonujecie go na własną odpowiedzialność.

Poniżej udostępniam wam mój log z takiej operacji na tablecie Samsung Galaxy Tab A 2016. Ponowne wgranie oprogramowania zajęło mi niecałe 5 minut i jak widzicie cała operacja przebiegła pomyślnie:

<ID:0/004> Added!!
<OSM> Enter CS for MD5..
<OSM> Check MD5.. Do not unplug the cable..
<OSM> Please wait..
<OSM> Checking MD5 finished Sucessfully..
<OSM> Leave CS..
<ID:0/004> Odin engine v(ID:3.1301)..
<ID:0/004> File analysis..
<ID:0/004> Total Binary size: 1957 M
<ID:0/004> SetupConnection..
<ID:0/004> Initialzation..
<ID:0/004> Get PIT for mapping..
<ID:0/004> Firmware update start..
<ID:0/004> NAND Write Start!!
<ID:0/004> SingleDownload.
<ID:0/004> boot.img
<ID:0/004> cache.img
<ID:0/004> hidden.img
<ID:0/004> recovery.img
<ID:0/004> sboot.bin
<ID:0/004> sboot2.bin
<ID:0/004> spl.img
<ID:0/004> SPRDCP.img
<ID:0/004> SPRDDSP.img
<ID:0/004> system.img
<ID:0/004> RQT_CLOSE !!
<ID:0/004> RES OK !!
<ID:0/004> Removed!!
<ID:0/004> Remain Port .... 0
<OSM> All threads completed. (succeed 1 / failed 0)
<ID:0/005> Added!!

Po tej operacji tablet nie ma już problemów z uruchomieniem. 

Jak widzicie reflash to prosta sprawa, a jednak serwisy komórkowe liczą sobie za to co najmniej 50 złotych za wykonanie takiej usługi. Oczywiście, jeżeli telefon wam upadł, został zalany czy uszkodzony mechanicznie w jeszcze bardziej wyrafinowany sposób pozostaje jedynie serwis…

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Pozbywamy się reklam w Samsungu Galaxy S8/S8+ bez ROOT’a

Kabson

Jak sformatować kartę microSD w Samsungu Galaxy S8+

Kabson

Zmieniamy kolor paska nawigacji w Samsungu S8/S8+/Note 8

Kabson

Jak uporać się z różowym ekranem w Galaxy S8

Kabson

Rootujemy Samsunga Galaxy S8

Kabson

2 komentarze

Avatar
Tadeusz 2018-12-03 at 21:19

Witam.
Odin nie wykrywa telefonu.
Co zrobić?

Odpowiedz
iPOD
iPOD 2018-12-04 at 04:51

Możliwe, że potrzebne są sterowniki https://developer.samsung.com/galaxy/others/android-usb-driver-for-windows Ewentualnie spróbuj z innym kablem/portem USB. Nie napisałeś też, jaki to telefon. Możliwe, że wspiera go starsza wersja Odin’a (raz tak miałem)

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.