Android

Zmieniamy kolor paska nawigacji w Samsungu S8/S8+/Note 8

Samsunga S8+ posiadam już od prawie dwóch lat (de facto, niedługo będę mógł dobrać nowy telefon a abonamencie) jednak dalej uważam, że jest to bardzo udany model południowokoreańskiego producenta, którym nawet w połowie 2019 warto się zainteresować.

Telefon wciąż prezentuje się zgrabnie (o ile nie nałożymy na niego żadnego ochronnego kondominium ;-)) posiada dość dobry aparat oraz całkiem mocne podzespoły. Ponadto, w chwili obecnej jest prawie dwa razy tańszy niż w dniu premiery…

 


Niestety, z bliżej nieokreślonego powodu w kolejnych wersjach oprogramowania z panelu ustawień “wywiało” jedną niewielką, a dość przydatną funkcję. Chodzi mi o o możliwość spersonalizowania koloru pod paskiem nawigacji:

Bez nazwy 3 2

Całe szczęście dla nas, że część kodu odpowiedzialnego za zmianę koloru paska nawigacyjnego nadal tkwi w systemie Android. Developerzy usunęli tylko pozycję w menu opcji 😉

Aby zmienić kolor paska nawigacji w Samsungu należy:

1) Pobrać ADB (jeżeli jeszcze go nie posiadacie) 

2) Włączyć debugowanie USB w swoim telefonie.

3) Sprawdzamy (opcjonalnie) czy nasz telefon ma autoryzację ADB wydając polecenie:

adb devices

Bez nazwy 1 3

4) Przechodzimy do shell’a wystukując:

adb shell

Bez nazwy 2 2

5) Teraz musimy znaleźć kod potrzebnego nam koloru. Najszybciej to zrobimy przechodząc pod ten adres i wybieramy sobie kod koloru:

Untitled Project

6) Wracamy teraz do naszego adb i wydajemy dwie komendy:

settings put global navigationbar_color [wasz_kolor]
settings put global navigationbar_current_color [wasz_kolor]

Bez nazwy 3 1
Po czym ponownie uruchamiamy telefon. Jeżeli wszystko wykonaliście poprawnie kolor waszego paska nawigacji się zmieni na wybrany przez was:

Bez nazwy 4

To nie wszystkie sztuczki, jakie możecie wykonać dzięki Android Debug Bridge. Jeżeli jesteście zainteresowanie co jeszcze można zrobić z pomocą ADB to zapraszam do tego poradnika.

Jak widzicie zmiana koloru paska nawigacji w Galaxy S8/S8+/Note 8 jest banalnie prosta i nie wymaga jakiejś szczególnej wiedzy technicznej – wystarczy nam kilka prostych komend.

Na zakończenie dodam, że w trackie testów (custom rom oparty na Androidzie Pie) nie byłem w stanie nadać pasku nawigacji kompletnie czarnego koloru (kod: -16645630).

Nie wiem, czy jest to wina custom rom’a (możliwe, że autor w trakcie optymalizacji softu usunął tą część kodu) czy też z innego powodu – po prostu nie udało mi się i koniec.

Ten poradnik pomoże wam ustawić kolor kolor paska nawigacji w Samsungu S8/S8+/Note 8 jednak wydaje mi się, że w analogiczny sposób możecie spróbować zmienić kolor paska nawigacji w nowszych flagowcach – dajcie znać w komentarzach, jak Wam poszło 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak uporać się z różowym ekranem w Galaxy S8

Kabson

Pozbywamy się reklam w Samsungu Galaxy S8/S8+ bez ROOT’a

Kabson

Jak sformatować kartę microSD w Samsungu Galaxy S8+

Kabson

Rootujemy Samsunga Galaxy S8

Kabson

Wykonujemy reflash telefonu Samsung (Odin)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.