Emulacja

Emulujemy ZX Spectrum na PC (LnxSpectrum)

O ZX Spectrum słów kilka…

W 1982 roku pojawił się na rynku Komputer Osobisty ZX Spectrum. W ówczesnym kontekście sprzęt ten uchodził za znacząco wydajny, oferując 8-bitowy procesor o taktowaniu 3,5 MHz oraz 48 KB pamięci RAM. Jego graficzne możliwości również robiły wrażenie, prezentując rozdzielczość 256 × 192 piksele w trybie graficznym i 24 × 32 piksele w trybie tekstowym. Dzisiaj możemy patrzeć jedynie z niedowierzaniem jakimi parametrami szczyciły się komputery ponad ćwierć wieku temu. Niemniej jednak taka właśnie specyfikacja właśnie komponenty wystarczała, by dobrze bawić się w domowym zaciszu.

W dzisiejszych czasach istnieje wiele emulatorów ZX Spectrum dostępnych online, zarówno płatnych, jak i darmowych. Emulatory te umożliwiają użytkownikom przeniesienie się w nostalgiczne czasy komputerów osobistych z lat 80. i 90. W tym poradniku skupimy się na kolejnym po FUSE dostępnym całkowicie za darmo emulatorze LnxSpectrum.

LnxSpectrum to emulator Sinclair ZX Spectrum 48, ZX Spectrum 128, klonu Didaktik Gama 80 oraz mniej popularnych klonów Didaktik Gama 192 i Sparrow 48K. Jedną z funkcji tego emulatora jest tryb telewizyjny, który umożliwia nawet wygodne korzystanie z emulatora na standardowym telewizorze w formacie 16:9, z pełnym graficznym menu i dość ładnie zaprojektowaną listą naszych gier i programów.

LnxSpectrum zawiera także zaawansowane funkcje, takie jak debugger Z80 i edytor assemblera Z80.  Emulator obsługuje także zegar czasu rzeczywistego (RTC), kolorową rozbudowę ULA Plus i emulację DivIDE. Jeśli chodzi o układy dźwiękowe bez problemu emuluje chipy AY i SAA (Turbo Sound, SAAY!).

W skrócie LnxSpectrum to na chwilę obecną to jeden z najlepszych programów do emulacji gier i aplikacji na ZX Spectrum.

Co będzie nam potrzebne do emulacji ZX Spectrum na PC ?

 • Emulator LnxSpectrum – pobieramy go ze strony głównej projektu.
 • Plików z programami. Jako, że ZX Spectrum to już abandonware pełna gębą, łapcie link na archive.org. Emulator posiada również własny serwer, z którego możemy “co nieco” pobrać.

LnxSpectrum – podstawowa konfiguracja.

Emulator zaraz po pobraniu już jest gotowy do pracy i tak de facto, nie musimy w nim nic zmieniać. Obraz kasety ładujemy wybierając pozycje Emulator > Quick Open… bądź naciskając kombinację klawiszy Ctrl+O.

Możecie również zaimportować swoje romy do lokalnej bazy danych emulatora wybierając Emulator > Import to local database co ułatwi wam przeglądanie waszego zbioru tytułów.

Warto wspomnieć, że emulator potrafi tworzyć zrzuty pamięci (snapshoty), dzięki którym mamy możliwość zapisu stanu emulatora w dowolnym momencie.

Pod klawiszem F4 mamy dostępne menu z którego możemy przeglądać dość bogatą bibliotekę tytułów do pobrania.

Emulujemy ZX Spectrum na PC (LnxSpectrum)

Gry ładujemy za pomocą klawisza Insert. Joystick mamy pod strzałkami, TAB to fire. I tak właściwie nic więcej nam do życia nie potrzeba.

ZX Spectrum – przykładowe gry:

Jak widzicie emulacja tego komputera w systemie Windows jest niezwykle łatwa – po kilku kliknięciach można przenieść się w czasy, gdy niemal pół wieku temu korzystano z tego sprzętu. 

Na zakończenie: 11 gier na ZX Spectrum, które warto zobaczyć:

 1. Rainbow Islands: The Story Of Bubble Bobble 2 (1987)
 2. Daley Thompson’s Decathlon (1984)
 3. Bomb Jack (1984)
 4. Operation Wolf (1987)
 5. The Lords Of Midnight (1984)
 6. Target: Renegade (1988)
 7. Jetpac (1983)
 8. Chase H.Q (1988)
 9. Elite (1984)
 10. The Hobbit (1982)
 11. Knight Lore (1984)

Na koniec tego wpisu mam dla was ciekawostkę związaną z historią komputera ZX Spectrum. Ten sprzęt został wykorzystany podczas produkcji kultowego polskiego filmu “Seksmisja”. To na ZX Spectrum zrealizowano i zmontowano efekty specjalne używane w filmie.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Emulujemy komputer MSX na PC (blueMSX)

Kabson

Emulujemy Atari Lynx na PC (Handy)

Kabson

Emulujemy Nintendo Switch na PC (yuzu)

Kabson

Konfiguracja yabause (Emulator Segi Saturn)

Kabson

Emulujemy Segę Saturn na PC (Yaba Sanshiro 2)

Kabson

Emulujemy gry na laserdisk (Hypseus Singe)

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.