Emulacja

Gramy w nowe gry arcade na PC (TeknoParrot)

Od chwili, gdy gry arcade zadebiutowały na rynku w latach 70. i 80, przyciągały uwagę graczy z całego świata. Automaty z wciągającymi grami, ekscytującymi dźwiękami i kolorowymi ekranami stały się ikonami popkultury i jednymi z najbardziej rozpoznawalnych symboli lat dzieciństwa wielu osób.

Wielu graczy, zwłaszcza nastolatków, nie mogło oprzeć się urokowi automatów arcade. Te wspaniałe maszyny kusiły ich nie tylko wyjątkową grafiką i kolorowymi ekranami, ale także prostymi i wciągającymi mechanikami gier. Od prostego przesuwania dźwigni w grze “Pong” do skomplikowanych kombinacji przycisków w “Street Fighter”, gry arcade oferowały intuicyjne sterowanie, które było zarówno dostępne dla początkujących graczy, jak i satysfakcjonujące dla bardziej zaawansowanych entuzjastów.

Niestety, dla wielu młodych graczy, automatów arcade było stać naprawdę drogo. Koszt jednej rozgrywki często absorbował większą część kieszonkowego, co sprawiało, że granie w gry arcade było luksusem, na który mogli sobie pozwolić jedynie od czasu do czasu.

Niestety, upływ czasu przyczynił się do zmniejszenia dostępności tych kultowych “salonów gier”. Wielu entuzjastów, tęskniących za tymi dawno minionymi dziełami, nie mogło już odnaleźć oryginalnych automatów ani doświadczyć magii, jaką ze sobą niosły.

Na szczęście, dzięki postępowi technologii, emulacja gier arcade stała się środkiem przywracającym te klasyki do życia. W klasyczne gry arcade możecie pograć np. na MAME, bądź wykorzystując odpowiedni rdzeń w RetroArch.

Pomimo dynamicznego rozwoju technologii i pojawienia się zaawansowanych konsol i komputerów domowych, automaty arcade wciąż mają swoje unikalne miejsce w świecie gier. Ich niepowtarzalny urok i proste, ale wciąż wciągające mechaniki przyciągają zarówno weteranów retro-gamingu, jak i nowych graczy, którzy odkrywają ten wyjątkowy świat rozrywki.

A dzisiaj chciałbym wam przedstawić emulator TeknoParrot, dzięki któremu będziecie w stanie zobaczyć jak dzisiaj wyglądają gry arcade w bardziej cywilizowanych krajach, niż Polska.

TeknoParrot to pakiet oprogramowania, który umożliwia uruchamianie wybranych tytułów arcade napisanych pod Windows na własnym sprzęcie komputerowym. TeknoParrot oferuje pełne wsparcie dla klawiatury, myszy, kontrolerów, kierownic i joysticków.

Konfiguracja TeknoParrot

Sama konfiguracja TeknoParrot jest niezwykle banalna, jednak każda z posiadanych przez nas gier musimy skonfigurować oddzielnie. Zazwyczaj sprowadza się to jedynie do wskazania pliku wykonywalnego gry, oraz zbindowania klawiszy. Poniżej przedstawiam wam przykładowy screenshot:

TeknoParrot
Warto zaznaczyć że TeknoParrot jest stale rozwijany i często pojawiają się w nim aktualizacje. Na szczęście aplikacja stałe monitoruje dostępne aktualizacje i nas o nich powiadamia.

Przykładowa galeria gier z TeknoParrot:

W co grać ?

Tutaj musicie sami sobie poszukać tytułów dla siebie. Jedynym z minusem TeknoParrot jest wielkość gier. Same tytuły nie mogą być spakowane w żaden sposób, jednak można folder z grami potraktować kompresją LZX i “ściąć” kilkadziesiąt procent z jego objętości.

Drugim minusem jest fakt że niektóre tytuły są przeznaczone dla osób wspierających rozwój tej aplikacji na patronie. Trzecim problemem, z jakim się spotkałem w trakcie testów to fakt, że teknoparrot czasami nie chce współpracować z moim padem z ps4, na szczęście te niedogodności szybko usunąłem stosując niewielką aplikacje DS4windows.

Na zakończenie niewielka galeria

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

RetroArch – emulator do wszystkiego !

Kabson

3DNes – inne spojrzenie na emulację Nintendo NES

Kabson

Emulujemy komputer MSX na PC (blueMSX)

Kabson

Najlepsze emulatory Playstation Portable na Androida

Kabson

Usuwamy klony oraz pozostawiamy romy z wybranego przez nas regionu w M.A.M.E

iPOD

25 najlepszych gier na Segę Saturn

Kabson

2 komentarze

Avatar
RatroGr4cz 2023-07-05 at 21:02

Fajne gry, szkoda że tyle zajmują. Potrzebny mi dobry archiwizator.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2023-07-05 at 21:04 Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.