Konsole

6 powodów, dla których nie warto kupić PlayStation 5 w 2023 roku

Sony PlayStation 4 odniosło ogromny sukces w porównaniu do konkurencyjnej konsoli Microsoftu. PS4 sprzedało się dwukrotnie więcej od XBOX’ów i nic dziwnego, że fani Sony powoli zamieniają swoje stare, wysłużone konsole na najnowsze modele. Jednakże, nie możemy przewidzieć, czy PlayStation 5 odniesie taki sam sukces.

Oto wszystkie powody dla których uważam, że trochę pośpieszyłem się z zakupem tejże konsoli.

Niewiele ekskluzywnych gier.

Raczej niewielu z nas stać na posiadanie kilku konsol w domu. Dlatego tak ważne jest, aby konsola na której zakup się decydujemy miała niesamowite ekskluzywne gry, w które można pograć tylko i wyłącznie na tej konsoli.

Problem polega na tym, że PS5 ma ich tylko kilka. Chociaż gry takie jak Astro’s Playroom, Returnal i Ratchet & Clank: Rift Apart są świetne i oferują naprawdę wiele godzin wciągającej rozgrywki, to wciąż trochę to za mało. Na nasze szczęście deweloperzy pracują w pocie czoła i w 2023 roku konsola dostanie kilka świetnych gier na wyłączność. Osobiście czekam na nową odsłonę Final Fantasy.

W większość gier dostępnych na PS5 pogramy na konsoli poprzedniej  generacji.

Wiele z dostępnych gier na PS5 to tak naprawdę ulepszone wersje gier z PS4. Na przykład Death Stranding Director’s Cut, Ghost of Tsushima: Director’s Cut i Marvel’s Spider-Man: Miles Morales wyglądają fantastycznie na PS5, ale są również bardzo dobrze wykonane na konsoli PlayStation 4.

Moim zdaniem to świetnie, że firma nie odcięła właścicieli PS4 od razu próbując zmusić ich do przejścia na nowy produkt.  Moim zdaniem jak jesteś w stanie znieść dłuższe czasy ładowania i brak kontrolera DualSense – nie warto się na razie interesować przesiadką.

Możesz poczekać na wersję Slim (Pro)

Z wymiarami 390 mm x 104 mm x 260 mm i wagą 4,5 kg, PS5 to naprawdę kawał sprzętu. I choć design konsoli jest w porządku, to naprawdę ciężko jest dla niej znaleźć miejsce pod telewizorem.

Dlaczego więc nie poczekać na mniejszą wersję konsoli ? Wersja slim PS4 została wydana dwa lata po premierze głównej konsoli, która została znacznie odchudzona. To samo prawdopodobnie stanie się z PS5, tak, jak miało to miejsce w przypadku każdego cyklu produkcyjnego PS3 i PS4. Ponadto, prawdopodobnie będzie ona tańsza.

Wersja  PRO to natomiast  mocniejsza wersja konsoli, która też (podobno) ma zostać zaprezentowana.

PlayStation 5 jest za drogie.

W chwili gdy to czytacie, PlayStation 5 idzie kupić za ok 2599 złotych. Jednak to tylko początek naszych wydatków. Zakup PlayStation Plus (wymagany do gry online), dodatkowego dysku czy też gier to naprawdę spory wydatek. 

Patrząc na ofertę konkurencji, to naprawdę sporo.

PlayStation 5 jest słabsze od Xbox Series X.

Zdaję sobie sprawę, że cyferki to nie wszystko. Ale przewaga technologiczna pomogła PS4 wyprzedzić Xbox One. Microsoft nie pozwolił aby ta sytuacja się powtórzyła, więc Series X jest mniej więcej o 20 procent mocniejsze niż PS5. W rezultacie gry wieloplatformowe często działają u nich trochę płynniej.

Sony portuje część swoich gier na PC.

Wydanie Horizon: Zero Dawn na PC rozpoczęło początek pewnego trendu. Ponieważ PS4 i PS5 korzystają z architektury PC, konwersja gier i ich sprzedaż na platformach dystrybucji cyfrowej jest stosunkowo łatwa. Oczywiście, wydania na PS5 mogą wciąż być tymczasowo ekskluzywne, ale wiele z nich w końcu trafi na system Windows. Sony podąża za tym, co Microsoft robi od dawna, czyli udostępnia swoje gry szerszemu gronu graczy.

Co więcej, okres ekskluzywności na PS5 może stać się znacznie krótszy, ponieważ gry na wyłączność na konsolę Xbox Series są dostępne na Windows od pierwszego dnia! W rezultacie, PC jest jedyną platformą do gier łączącymi te dwa światy.

Czy warto kupić konsolę Sony PlayStation 5 w 2023 ?

Jeżeli żaden z tych trzech powodów ci nie przeszkadza śmiało możesz zdecydować się na zakup konsoli PlayStation 5 w 2023 roku.

Jednak jak gracie naprawdę mało, możecie chcieć się wstrzymać. Być może warto poczekać, aż będzie więcej ekskluzywnych gier na PS5, aż cena spadnie, lub na drugą wersję… lub na wszystkie trzy rzeczy jednocześnie.  Wówczas prawdopodobnie PS5 będzie w silniejszej pozycji i stanie się już bardziej rozsądnym zakupem.

Osobiście posiadam tę konsolę od miesiąca i nadrabiam na niej zaległości z PS4, gdyż trochę się ich nazbierało.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 6

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Trofea i osiągnięcia: Hotel Transylvania Potworzaste Przygody

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Way Of The Hunter

Kabson

Alien Resurrection (2000)

Kabson

G-Police: Weapons of Justice (1999)

Kabson

Trofea i osiągnięcia: OlliOlli World (PlayStation 5)

Kabson

Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Kabson

1 komentarz

LukLev
LukLev 2023-06-04 at 19:23

Zgodzę się, że ta konsola jest na razie za droga. Do czasu, aż Sony nie odetnie się od PS4 nie zamierzam myśleć o zakupie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.