Konsole

Horizon: Zero Down – droga do platyny

Horizon: Zero Dawn nie jest może grą przełomową, jednak przygody rudowłosej Aloy potrafią wciągnąć na wiele godzin. Tak wiem, że mechanizmy na których opiera się gra są właściwie kalką rozwiązań znanych z Far Cry, Primal czy też swojskiego Wiedźmina III jednak deweloperzy umiejętnie je zmiksowali tworząc spójną całość.

Zapraszam do poradnika.

platiniumWszystkie trofea zdobyte.

Platynka wpada po ok 40 godzinach gry. W porównaniu do Wieśka III jest to mało, ale po wbiciu tego pucharka zostaje nam jeszcze wiele zadań do zrobienia. Gra właściwie nie jest trudna – wszystkie “dzbanki” wpadają prawie same w trakcie zwykłego przechodzenia gry !

Pucharki związane z rozwojem fabuły (nie do pominięcia)

Fabuła w grze jest dość ciekawa, więc nie będę spoilerował by nie psuć wam rozgrywki. Jako, że gra za pomocą mapy prowadzi nas za rączkę nie powinniście napotkać żadnych problemów w trakcie przechodzenia głównego wątku.

bronze Nauki Rosta wysłuchane.

bronzePokonano piłozęba.

bronze Triumf podczas próby.

bronze Skażenie zwalczone.

bronze Starożytne dzieje poznane.

bronzeSieć Zaćmienia wyłączona.

bronzePrawda odkryta.

bronze Oblężenie Wszechmatki przełamane.

bronzePotężna broń zdobyta.

bronze Wszyscy sprzymierzeńcy przybyli.

gold Kres starożytnych maszyn bojowych.

Pucharki związane z wykonywaniem misji pobocznych

W grze dostępnych mamy wiele zadań pobocznych. Te, za które dostajemy pucharki zazwyczaj same aktywują się w trakcie rozwoju fabuły zatem nie da się ich pominąć. Większość z tych zadań posiadają własne wątki fabularne więc… nie chcę spoilerować.

bronze Zwycięstwo wspólnie z dowódczynią.

bronze Uratowano Południk przed wrogiem.

bronze Udzielono pomocy zbiegom.

bronze Upolowano Czarnoogona z  Talaną.

Pucharki związane ze zbieractwem.

Tego elementu w sandboxach nienawidzę, zbieranie pierdyliarda przedmiotów tylko po to, by odblokować platynkę w większości gier prawdziwą drzazgą w tyłku. W H:ZD nie jest aż tak źle, znajdźki po zakupie mapek od handlarzy, oraz przejęciu Żyraf widoczne są na mapie, więc naszym zadaniem jest jedynie dotrzeć na miejsce, zlokalizować bajer do zebrania (polecam wykorzystać w tym celu Focusa, gdyż potrafi podświetlić te przedmioty) i po prostu pozbierać te graty. Mi to zajęło ok  1,5 godziny czasu – jak na tak rozbudowany świat, to całkiem mało…

bronze Pierwsza Widokówka/bronze Wszystkie punkty Widokówki

widokowki

Nazwa tego osiągnięcia jest myląca gdyż nie zbieramy kartek pocztowych a hologramy dzięki którym możemy zobaczyć, jak wyglądał świat przed apokalipsą. Te przedmioty (nagrania?) umieszczone są zazwyczaj w wysoko położonych miejscach.

bronze Znaleziono pierwszy metalowy kwiat/bronze Wszystkie metalowe kwiaty znalezione.

metalowykwiat

Metalowe kwiaty jak sama nazwa wskazuje są wykonane z metalu i wyglądem przypominają kwiaty. Po zebraniu pierwszego z nich wpadnie nam pierwsza trofka, druga zaś za zebranie wszystkich kwiatów. Zadanie dosyć pracochłonne jednak banalne do osiągnięcia.

bronze Znaleziono pierwszą banucką figurkę/bronze Wszystkie banuckie figurki znalezione.

banukObie trofki są proste do zdobycia, gdyż do zebrania mamy ich tylko kilka sztuk. Umieszczone są na szczytach “pomalowanych” gór.

bronze Znaleziono pierwsze starożytne naczynie/bronze Wszystkie starożytne naczynia znalezione.

W grze zbieramy również kubki, które nasza bohaterka dosłownie wygrzebuje ze sterty rupieci. Nic trudnego, w Południku możemy kupić mapki z ich lokalizacją.

bronze Przewrócono 23 manekiny żuwaczy.

W pierwszej lokacji w osadach znajdują się 23 manekiny treningowe, które musimy odnaleźć osobiście (nie pojawiają się na mapie) i je rozwalić. Zadanie banalne, po prostu trzymajcie się tego filmu a wpadnie bez problemów.

bronzeZdobyto ubiór ze splotem osłony.

Ta zbroja jest najlepszą zbroją w grze, jednak aby ją zdobyć musicie się trochę napracować.  Po pierwsze musicie zebrać 5 rdzeni porozrzucanych po całym świecie gry, a następnie odnaleźć Bunkier oraz rozwiązać dwie proste łamigłówki.

 

Pucharki związane z rozwojem naszej postaci.

bronze Osiągnięto poziom 10/bronze Osiągnięto poziom 25/bronze Osiągnięto poziom 40/bronze Osiągnięto poziom 50

Nie będę odkrywczy, że tę serię pucharków zdobywamy po prostu wbijając kolejne poziomy doświadczenia. Jeżeli nie będziecie się ściśle trzymać głównego wątku fabularnego oraz będziecie atakować większość napotkanych przeciwników 50 poziom wbijecie gdzieś w około 80% gry.

bronze Wszystkie umiejętności opanowane.

skilltreeZa każdy poziom doświadczenia otrzymujemy 1 punkt, dzięki którym możemy odblokować kolejne umiejętności Aloy. Co ciekawe nawet po osiągnięciu maksymalnego (50) poziomu doświadczenia wciąż będziemy mieli za mało punktów, aby odblokować resztę umiejętności musivie po prostu wykonywać zadania poboczne – w niektórych z nich nagrodą są właśnie punkty umiejętności.

Pucharki związane z walką.

Te pucharki wpadną wam z automatu – wcześniej czy później odblokują się same.

bronze Zabito z ukrycia 10 maszyn.

Po odblokowaniu umiejętności zabijania z ukrycia (R1) musimy w ten sposób pokonać 10 maszyn.

bronze 3 Ciosy z góry.

Podobny pucharek do powyższego, musimy odblokować stosowny perk i skorzystać z niego trzykrotnie.

 bronze Oderwano 10 elementów.

Kolejny pucharek, którym nie musicie się przejmować. Wpada sam.

 bronze 10 maszyn zabitych przez podatność.

Trofeum powinno wpaść samo. Jeżeli nie, popolujcie na Jastrząbłyski. Z pomocą ognistych strzał szybko je podpalicie i wykończenie 10 sztuk nie będzie problemem.

 bronze Oderwano 5 sztuk ciężkiej broni.

Ten trofek wpadnie sam, gdyż odrywanie ciężkich broni to sprawa kluczowa w walce z m.in. Gromoszczękami. Trochę w trakcie gry ich ubijecie, więc nie przejmowałbym się tym osiągnięciem.

bronze Zdominowano 7 typów maszyn.

Aloy w trakcie gry będzie uczyła się dominować nad maszynami. Po odblokowaniu kotłów (za co jest też pucharek) zdominowanie 7 różnych modeli to nie problem.

bronze 30 wrogich ludzi trafionych w głowę.

Kolejny przyjemny pucharek, po prostu celujecie w głowę i bum! Headshot !

bronze Zabito wszystkie maszyny zaopatrzeniowe./bronze Zabito wszystkie maszyny zwiadowczebronze Zabito wszystkie maszyny bojowe./bronze Zabito wszystkie maszyny transportowe.

Powyższe trofki wpadną same gdyż… i tak będziemy wybijać setki tych maszyn.

Pucharki związane z eksploracją terenu.

 bronze Oczyszczono pierwszy obóz bandytów/silverOczyszczono wszystkie obozy bandytów.

Na pierwszy obóz bandytów natrafimy po kilku pierwszych godzinach gry. Aby oczyścić obóz należy pokonać wszystkich znajdujących się w nim przeciwników. Zadanie jest banalnie proste – po prostu wyszukujemy obozy (w grze jest ich tylko 6), a następnie ubijamy przeciwników.

bronze Oczyszczono pierwszą skażoną strefę/silverOczyszczono wszystkie skażone strefy.

Zadanie podobne do powyższego jednak trochę trudniejsze, gdyż na tych obszarach możemy trafić na naprawdę ciężkich przeciwników (np. 2 skażone Behemoty). W grze znajduje się aż 11 stref zdominowanych przez skażone maszyny, które musimy wybić aby oczyścić daną strefę. Polecam zaznajomienie się z terenem i wybór takiego miejsca do ostrzału, by przeciwnicy nie byli w stanie nas podejść.

bronze Zdominowano pierwszy rdzeń/silverZdominowano wszystkie rdzenie.

Rdzenie/Kotły to coś w stylu podziemi w którym spotkamy się z wysoko poziomowymi przeciwnikami. Naszym zadaniem jest dojść do wnętrza i zdominować rdzeń dzięki czemu Aloy nauczy się dominować kolejne maszyny. W grze jest ich tylko 4 jednak przed próbą przejścia takiego “dungeonu” radzę zaopatrzyć się w zapasy amunicji i lekarstw. Podziemia są dość długie i na koniec każdego z nich czeka na nas dość ciężka walka.

bronze Zdominowano pierwszego żyrafa/silverZdominowano wszystkie żyrafy.

Nic dodać, nic ująć – w grze napotkacie na 5 takich maszyn, a naszym zadaniem jest wdrapanie się na jego głowę i jego zdominowanie. Po zdominowaniu Żyrafa na mapce odsłonią się nowe lokacje, lokalizacja skażonych stref czy też obozów bandytów. Zadanie bardzo proste, wystarczy znaleźć miejsce z którego będziecie w stanie wskoczyć na tę maszynę, a reszta to już pikuś.

bronze Wszystkie maszyny skatalogowane.

Korzystając z Focusa, musicie przeskanować wszystkie rodzaje maszyn dostępne w grze. Trofeum wpadnie samo, gdyż każdy w was będzie skanował każdą nowo napotkaną maszynę w poszukiwaniu jej czułych punktów.

Pucharki związane z terenami łowieckimi.

bronze Wszystkie półsłońca na jednym z terenów./bronze Żarsłońca na jednym z terenów./silverWszystkie półsłońca na wszystkich terenach./ gold Wszystkie żarsłońca na wszystkich terenach.

Zalecam pozostawienie tych pucharków na sam koniec gry, wtedy zdobycie tych odznak jest dziecinne łatwe (oczywiście, o ile posiadacie kilkanaście dobrych modyfikacji). Zadania łowieckie polegają na ubijaniu maszyn na czas (bądź np. odrywaniu ich określonych elementów). Po zdobyciu złotego trofeum możecie przejść się do Loży Łowców i odebrać zasłużone nagrody – bronie, jakie otrzymacie za te zadanie są (prawdopodobnie) najlepszym uzbrojeniem w tej grze.

 Pozostałe trofea.

bronze Pierwsza modyfikacja.

Pucharek wpada nam, gdy po raz pierwszy zmodyfikujemy broń/strój. Modyfikacje najprościej zdobyć pokonując wrogów, przy czym kierujemy się zasadą – czym cięższy przeciwnik, tym lepszą modyfikację może zostawić po swojej śmierci. Generalnie jest to kolejny trofek który wpada sam, gdyż bez dostosowania ekwipunku do naszego stylu gry jej ukończenie będzie drogą przez mękę…

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Automatycznie optymalizujemy system w określonych odstępach czasu.

Kabson

Dobra alternatywa dla zalukaj.tv – Popcorn Time

Kabson

Tworzymy raport diagnostyki wydajności zasilania w systemie Windows

Kabson

Jak zdobyć trofeum “Consummate Cross-dresser” w Final Fantasy 7

Kabson

Utworzenie skrótu do programu, tak by uruchamiał się na określonym przez nas rdzeniu.

Kabson

Poradnik Autoit – Tworzymy proste GUI

Kabson

4 komentarze

Avatar
JD_AlbertPL 2017-09-02 at 16:46

Świetny poradnik, mógłbyś coś jeszcze napisać o tej grze. Np. w jaki sposób zdobyć zbroję Beaver itp.

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2017-09-02 at 16:48

IMO nie ma sensu pisać jak zdobyć tę zbroję, gdyż filmik już jest w tym poradniku. Możliwe, że coś jeszcze naskrobię o H:ZD, gdyż przede mną ponowne przejście na NG+ 😉

Odpowiedz
Avatar
Karina 2019-12-11 at 20:39

Hej, nie wpada mi trofeum 30 wrogich ludzi trafionych w głowę, a w statystykach mam już więcej niż 30, wiesz może na czym może polegać problem? Zresztą w dodatku też mimo całkowitego osuszenia zbiornika w łowisku nie wpada trofeum, a zeszłam specjalnie niżej i ustawiałam przepływ wody, więc nie wiem, co jest nie tak ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2019-12-11 at 20:45

Niestety, co do headshootów nie pomogę. Możliwe, że je zlicza bądź (co gorsza) wyłapałaś glicza. Trzeba będzie usunąć grę/savy i jazda od początku. Co do osuszenia łowiska posiłkuj się tym:
https://psnprofiles.com/trophy/5879-horizon-zero-dawn/63-drained-the-flood
Niestety nie mam już konsoli (mam nadzieję, że chwilowo bo w zimie człowiek nudzi się strasznie…) więc niewiele jestem w stanie pomóc.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.