Konsole

Instalujemy dysk M.2 w konsoli PlayStation 5

Wraz z nadejściem ery PlayStation 5  do lamusa odeszły czasy, w których uważałem, że 1 TB dysku w konsoli to aż nadto i nigdy nie będę potrzebował więcej. Niestety, zaraz po zakupie konsoli PlayStation 5 szybko okazało się, że wbudowana pamięć wynosząca zaledwie niecałe 700 GB wystarczy tak de facto na zainstalowanie 2 – 4 gier i nagranie kilku filmików po czym konsola radośnie informuje nas, że miejsce na dane zaczyna się kończyć. 

Oczywiście szefostwo Sony od dawna wie o tym problemie i umożliwiło nam rozszerzenie dostępnego miejsca o dodatkowe terabajty, Możemy tego dokonać nawet podłączając pendrive w standardzie USB 3.0, jednak moim zdaniem jedyną rozsądną metodą na zwiększenie przestrzeni na nasze gry to zakup dodatkowego dysku M.2 i jego montaż w konsoli. Na nasze szczęście, nie trzeba być ekspertem, aby dostać się do wnętrza  konsoli Sony. Wystarczą nam podstawe zdolności manualne i jeden drobny śrubokręt.

Jakie są wymagania które musimy spełnić, aby zainstalować dysk M.2 w konsoli PlayStation 5 ?

Aby zainstalować wewnętrzny dysk SSD M.2 w konsoli PS5, niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wersji oprogramowania (obsługa dysków M.2 wprowadzono wraz z aktualizacją beta 2.0). Upewnij się, że masz zainstalowaną najnowszą wersję oprogramowania i jeśli konieczne, przed przystąpieniem do instalacji dysku, zaktualizuj firmware konsoli. Ten krok właściwie możecie pominąć, gdyż większość z nas “jedzie”  na najnowszym FW.

W przeciwieństwie do dedykowanych kart rozszerzeń znanych z konsol Xbox Series X i S od Microsoftu, konsola PS5 obsługuje dyski M.2 które od kilku lat możemy spotkać w zwykłych komputerach. Pewnym problemem jest specyfikacja samego dysku, który musi spełnić kilka wymagań.

Specyfikacja techniczna dotycząca dysków SSD M.2 do konsoli PS5

  • Interfejs: M.2 PCIe Gen4 x4 NVMe
  • Pojemność: PS5 obsługuje dyski od 250 GB do 4 TB.
  • Chłodzenie: dysk wymaga radiatora, który może być dodany jako jedno i dwustronny.  Maksymalna wysokość radiatora nad dyskiem SSD: do 2,45 mm. Wymiary z radiatorem nie powinny przekraczać 110 mm długości, 25 mm szerokości i 11,25 mm wysokości (z ograniczeniem 8 mm od góry i 2,45 mm od spodu płytki dysku).
  • Szybkość odczytu: minimum 5,500 MB/s
  • Typ gniazda: Socket 3 (Key M).
  • Szerokość modułu: 22mm (moduły o szerokości 25mm się nie zmieszczą).
  • Obsługiwane rozmiary złącza: 2230, 2242, 2260, 2280, 22110.

Wybór dysku M.2 do PS5 jest zależny od naszych preferencji oraz zasobności portfela, ale najpopularniejszym rozmiarem “pakowanym” do konsoli są dyski o pojemności 2TB.

Osobiście polecam sprawdzony dysk Samsung 980 PRO 2TB M.2 PCIe wraz z dodatkowych chłodzeniem Jonsbo M.2-3. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż kupienie dysku z fabrycznym radiatorem.

Jak zainstalować dysk SSD w PlayStation 5?

Sam montaż dysku jest niezwykle prosty. Wystarczy odwrócić konsolę napędem do góry (tak, aby znajdował się pod waszą prawą ręką).

IMG 20230518 071600218 kopia

Następnie chwytamy za lewy górny róg i staramy się “wypchnąć” prawy dolny róg konsoli w kierunku lewego górnego rogu. Wyszło mi takie masło maślane, ale konsola bez problemu “puści” obudowę. W sieci krąży wiele poradników z których możecie się dowiedzieć, że musicie wygiąć obudowę jednak nie radzę tego robić. Pomimo, że materiał z jakiego są wykonane te osłony wygląda solidnie, to ich wyginanie wcześniej czy później z pewnością zakończy się katastrofą.

Czerwoną strzałką zaznaczyłem miejsce pod które musimy się dostać.

Instalujemy dysk M.2 w konsoli PlayStation 5

Cała zaślepka trzyma się na jednej małej śrubce którą bez problemu odkręcamy śrubokrętem.

Pod tą blaszką odkręcamy  kolejną śrubkę i ustawiamy ją w slocie wedle długości naszego dysku M.2.

Bez nazwy 2
Pozostało nam wsunąć dysk w slot i skręcić całość.

IMG 20230518 072320033 kopia
Jeżeli nic nie pokręciliśmy, to po uruchomieniu konsoli PlayStation 5 od razu wykryje nową przestrzeń i będzie chciała ją sformatować. Po wykonaniu tego kroku, zostanie przeprowadzone pomiar prędkości odczytu danych. Zgadzamy się na to i cieszymy dodatkowymi terabajtami na nasze tytuły. 

Jak widzicie montaż dodatkowego dysku w konsoli PlayStation jest niezwykle banalny i raczej każdy sobie z nim poradzić.

Jeżeli tak jak ja narzekaliście na małą ilość miejsca na dane w konsoli PlayStation 5 i zdecydowaliście się na taki upgrade, prosiłbym o podanie w komentarzach modelu dysku, jego pojemności oraz prędkości jakie na nich osiągnęliście.  Możliwe, że w ten sposób uda nam się nakierować niezdecydowane osoby na tego typu modyfikację.

Dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.7 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Trofea i osiągnięcia: Among Us

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Horizon Call of the Mountain

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Syphon Filter

iPOD

Trofea i osiągnięcia: Crash Drive 3

Kabson

Trofea i osiągnięcia: The Entropy Centre

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Phoenix Point

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.