Konsole

Jak zainstalować CFW na PlayStation Classic

Wydana w 2018 roku miniaturka pierwszej konsoli Sony, czyli PlayStation Classic na “dzień dobry”  otrzymała wiele negatywnych recenzji. Sony zarzucono typowy skok na kasę, naprawdę marne wykonanie samego sprzętu i niewielką ilość dostępnych tytułów, w które mogliśmy sobie pograć.

Na nasze szczęście domorośli “usprawniacze” takich zabawek szybko połapali się, czym tak naprawdę jest PlayStation Classic i szybko “załatali” problem małej ilości gier na tę konsolkę.

W tym wpisie zajmiemy się wgraniem Project Eris na PlayStation Classic.

Czym jest Project Eris ?

Project Eris jest modyfikacją konsoli PlayStation Classic znacznie rozszerzającą możliwości tego sprzętu. Już sama w sobie umożliwia łatwe dodanie gier na naszego mini szaraka. Ponadto posiada wbudowany port Emulation Station i Retroarch, co pozwala tej konsoli na uruchomienie gier ze starszych konsol Nintendo, Segi etc.

Co będzie nam potrzebne:

 • Konsola PS Classic – wiadomo 😉
 • Soft Project Erispobieramy go stąd.
 • Pendrive 2GB na obsługujący jedynie USB 2.0. Konsola tak jak już wspomniałem nie jest najlepiej wykonana, dlatego też zaleca się instalację softu z pendrive starszej generacji. Nowe pamięci przenośne z USB 3.0 ciągną już więcej prądu, co może przyczynić się do uszkodzenia konsoli. 
 • Pendrive na gry – tutaj mogę wam polecić zakup Pendrive SAMSUNG Fit 128 GB. Dzięki niewielkim rozmiarom nie będzie wystawał z przodu konsoli, zaś jego pojemność pozwoli wam na wgranie ok. 200 gier.

Jak zainstalować Project Eris na PlayStation Classic ?

 • Sformatuj dysk USB jako FAT32, następnie nazwij go SONY (koniecznie z dużych liter).
 • Zawartość archiwum Project Eris skopiuj do głównego folderu pendrive.
 • Odepnij konsolę od zasilania i włóż przygotowany pendrive w drugi slot. Pada znajdującego się w pierwszym slocie wyjmij. Tak jak wspomniałem konsola potrafi mieć kaprysy podczas flashowania, więc lepiej dmuchać na zimne. Kabel HDMI może być podpięty.
 • Podłącz zasilanie i włącz konsolę. Czekaj cierpliwie aż zobaczysz taką informację:

IMG 20220819 184556

Teraz wyłącz konsolę.

Ostatnim krokiem jest przerzucenie zawartości pendrive z którego instalowaliśmy Project Eris na nasz główny pendrive, na którym będziemy umieszczać gry. Koniecznie zróbcie kopię zapasową zawartości w/w pendrive w jakieś bezpieczne miejsce. Project Eris w trakcie modyfikacji naszego systemu tworzy kopię zapasową naszego oprogramowania, więc warto ją mieć w razie problemów ze sprzętem.

Jak dodawać gry do Project Eris ?

Aby dodać nowe gry wystarczy umieścić ich obrazy w folderze /transfer/ znajdującym się w głównym folderze pendrive. 

Project Eris obsługuje poniższe typy plików:

 • BIN+CUE
 • BIN
 • IMG
 • ISO
 • PBP
 • CHD *

Chociaż z mojego doświadczenia odradzam *.CHD oraz *.PBP. Konsola za bardzo męczy się podczas dekompresji tych formatów.

Po skopiowaniu plików do folderu s wystarczy włożyć pendrive z powrotem do konsoli i ją włączyć. Oprogramowanie automatycznie wykryje z czym ma do czynienia i doda gry do biblioteki. Zapraszam jeszcze do tego wpisu, w którym znajdziecie moje propozycje dobrych gier na PSX’a.

To by było na tyle, miłego grania !

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.8 / 5. Głosów: 4

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.