Konsole

Niezawodny sposób na obniżenie temperatury PS4 Pro

Kilka dni temu w sieci pojawiła się pogłoska głosząca o tym, że PS4 Pro ma problemy z chłodzeniem swoich wysilonych komponentów. Objawiać się to ma głośniejszą (w stosunku do innych modeli PS4) pracą zaś w skrajnych przypadkach stopieniem części obudowy:

54940_12_ps4-pro-reportedly-melting-case

Nie mam zamiaru komentować tej “plotki” gdyż w chwili pisania tego artykułu to jeden taki przypadek na świecie, więc może być po prostu propagandą #PCMASTERRACE bądź osoby, która naprawdę nie lubi producenta sprzętu (bądź jeszcze inaczej – manipulacją konkurencji…). Sony przyzwyczaiła nas do faktu, że z pierwszymi seriami ich konsol zawsze było coś nie tak. Począwszy od grubej PS3 konsole miały problem z odprowadzaniem ciepła, zatem jakoś nie wierzę w to, że prosiak jest pozbawiony jakichś wad “wieku dziecięcego”. Osobiście nie obawiam się, że podobne stopienie obudowy przydarzy się mojej zabawce – zgaduję, że jeżeli nie jest to fake jest to wina bezpośrednio związana z jakimś uszkodzeniem systemu chłodzenia. Moja poprzednia konsolka jest przykładem na to, że przegrzane PS4 wyłączy się po prostu jak zwykły komputer zamiast topić twardy plastik obudowy 😉

Jako szczęśliwy posiadacz PS4 Pro musiałem przyjrzeć się nagrzewaniu mojej maszynki i jakoś nie zauważyłem głośniejszej pracy od mojej poprzedniej PS4 – konsola potrafi być ekstremalnie cicha, bądź chwilowo rozkręcić swoje wiatraki aby ostudzić wewnętrzne komponenty. Podobnym zachowaniem cechowała się moja stara “grajmaszynka” jednak – co mnie zaniepokoiło – po chwili grania spód konsoli nagrzewa się do dość wysokich temperatur.  I to do takiego stopnia, że blat pod spodem konsoli również wyraźnie jest rozgrzany. Nie są to jakieś wysokie temperatury, ale moim zdaniem warto jest zadbać o to by nasz sprzęt nie pracował na tak rozgrzanej powierzchni. 

Jako, że powietrze jest jednym z lepszych izolatorów ciepła postanowiłem nieco podnieść mój sprzęt wykorzystując w tym celu gumowe nóżki do kolumn głośnikowych firmy Monacor, model HF-160:

02

Unoszą one konsolę o całe 25 milimetry, jeżeli to dla Was za dużo w ofercie tej firmy znajdziecie niższe egzemplarze. Na moje potrzeby zakupiłem ich 4 sztuki – nie jest to dość duży wydatek (ok 25 złotych, razem z przesyłką). Gdy paczka do mnie doszła wystarczyło je podkleić za pomocą taśmy montażowej dwustronnej (około ~ 4zł)  pod spód konsoli:

20161117_164055_hdr-kopia

Celowo za miejsce montażu nie wybrałem rogów konsolki, dzięki temu zabiegowi nóżki nie szpecą bryły sprzętu gdy ta stoi już na swoim miejscu:

ps4_stander

No dobrze, ale jak to się sprawuje w praktyce ?

Po kilku dniach grania mogę stwierdzić, że wentylator konsoli znacznie szybciej “schodzi” z obrotów gdy konsolka nagrzeje się, bądź z gry przechodzimy do menu XMB. I tu nie ma czemu dziwić – PS4 Pro nie pracuje już na stworzonej przez samą siebie “patelni” która dogrzewa obudowę konsoli. Czy wydłuży to życie mojego sprzętu do grania ? Czas pokaże.

Inną, bardziej ekstremalną (i droższą) metodą na schłodzenie spodu konsoli jest zastosowanie podkładki chłodzącej, którą można by zasilić portem USB znajdującym się z tyłu konsoli.

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Trofea i osiągnięcia: Wild Arms 2

Kabson

Jak podłączyć pad z Playstation 4 do Playstation 3

Kabson

Trofea i osiągnięcia: War Mongrels

Kabson

Instalujemy dysk M.2 w konsoli PlayStation 5

Kabson

Trofea i osiągnięcia: Apex Legends (PlayStation 5)

iPOD

Disruptor (1996)

Kabson

2 komentarze

Avatar
Grzegorz 2022-09-02 at 01:05

Wystarczy pionowa podstawka i PS4 pro jest bardzo ciche w pozycji horyzontalnej to prawdziwy odkurzacz w pionie cisza

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2022-09-02 at 05:04

Nigdy nie byłem zwolennikiem stawiania konsoli pionowo. Z tego co wiem dysk HDD i napęd tego nie lubi 😏

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.