Każdego posiadacza konsoli Playstation 4 wcześniej czy później dotknie problem tzw. “pękniętej gumy” – czyli zniszczenia antypoślizgowych nakładek na analogach. Tak samo i było w moim przypadku – zdecydowałem się na rozwiązanie dość radykalne – zakupiłem aluminiowe grzybki (takie nigdy się nie poprzecierają). W tym poradniku opiszę Wam prosty sposób na ich wymianę.
Aby tego dokonać będziemy potrzebować drobnego gwiazdkowego wkrętaka, pęsety i ok. 15 minut czasu. Przy zakupie nowych grzybków warto się upewnić, czy oby na pewno są one do PS4 – o ile te kilka mm wysokości więcej w przypadku grzybka z konsoli Playstation 3 większości osób nie zrobi różnicy, to już podstawa grzybka w wersji PS4 jest mniejsza więc analogi blokują się po złożeniu pada. Oczywiście, da się to obejść (trzeba wyciąć cześć podstawy grzybka) jednak moim zdaniem warto przeczytać 2 razy opis aukcji a nie przysparzać sobie problemów 😉
Rozpoczynamy, pod spodem pada znajdują się 4 śrubki, których musimy się pozbyć:
Śruby przydadzą się później – odkładamy je w jakieś bezpieczne miejsce 😉
Teraz czeka nas trochę gimnastykowania – musimy rozdzielić wierzchnią część pada od spodu – trzymają się one dość mocno a my nie możemy użyć za dużo siły gdyż tasiemka łącząca lightbar z płytą główną pada jest dość krótka. Ponadto oba spusty R2 oraz L2 posiadają małe sprężynki odbijające je do stanu początkowego które nagminnie podczas rozkręcania pada wypadają. Polecam rozmontować je na stole zaczynając od lewej strony pada, lekko podważyć środek a następnie skupić się na prawej stronie. Jeżeli wspomniane przyciski zostaną w dolnej części obudowy upewnijcie się, że wspomniane przeze mnie sprężynki nie “wyleciały w kosmos” – bez nich oba spusty nie będą działać prawidłowo.
Po rozdzieleniu obu stron obudowy wyjmijcie tasiemkę łączącą lightbar z płytą główną:
A następnie odłączcie baterię:
Pod baterią znajduje się kolejna śrubka, którą należy się zaopiekować:
Teraz musicie użyć pęsety i odłączyć tasiemkę panelu dotykowego:
Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale płytę główną z obudowy wyjmujemy z całym “szkieletem” trzymającym oba wibratory – ten ruch wykonujcie ostrożnie, gdyż kabelki łączące oba silniczki z płytą główną wyglądają na bardzo delikatne. Po wyjęciu płyty głównej pad będzie wyglądał mniej więcej tak:
W moim przypadku zakupiłem również komplet nowych gumek pod przyciski – koszt to ok. 6 złotych i wymieniłem je właśnie w tym kroku.
Co bardziej dociekliwi zauważyli już, że mój spust R2 “gdzieś” przepadł – celowo go usunąłem, aby później zaprezentować najprostszy sposób ponownego złożenia tych problematycznych przycisków.
Aby zdemontować grzybki analogów musimy je powoli wyciągnąć – wychodzą dość gładko więc nie powinniście mieć z tym problemu, po zdemontowaniu starych analogów na ich miejsce zakładamy nowe:
Złożenie pada powinno Wam pójść bezproblemowo, teraz wspomniany tips na problem tych nieszczęsnych przycisków R2/L2 – najprościej jest nałożyć tę sprężynkę na przycisk (jak przyjcie się uważnie zarówno przyciski jak i obudowa pada posiada miejsca na nią) a następnie należy wcisnąć całość na swoje miejsce – jeżeli złożycie wszystko prawidłowo przyciski nie będą miały problemów z odbijaniem się na zerową pozycję.