Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Dzisiaj przedstawiam wam metodę na usunięcie dowolnej aplikacji z systemu Android. Warto to zrobić, gdy nasz operator pozwolił sobie na dodanie setki zupełnie niepotrzebnych nikomu aplikacji z których raczej nigdy nie skorzystamy, a które zaśmiecają jedynie nasz system.

Poniżej przedstawiona metoda nie wymaga od nas praw roota’a więc jest metodą bardzo uniwersalną 😉

UWAGA!

„Dłubiecie” w waszych telefonach na własną odpowiedzialność ! Korzystając z tego poradnika możecie trwale wpłynąć na stabilność całego systemu a nawet sprawić, że andek zawiesi się na amen. Po prostu uważajcie, gdyż jeżeli usuniecie „za dużo” to jedynym ratunkiem jest reflash telefonu – przywracanie ustawień fabrycznych raczej tutaj na nic się nie zda…

A tak poza tym, nie wiem czy wiecie ale znacznie bezpieczniejszą metodą na pozbycie się niechcianych aplikacji jest po prostu ich wyłączenie w menu Ustawienia > Aplikacje:

Screenshot 20170816 162842 Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Oczywiście, nie wszystkie aplikacje możemy w ten sposób wyłączyć – i z tego powodu właśnie powstał ten poradnik 😉

W pierwszej kolejności musicie włączyć debugowanie USB w telefonie, oraz zainstalować sterowniki telefonu w systemie Windows. Aby ułatwić wam zlokalizowanie nazwy niepotrzebnej wam aplikacji zalecam również odwiedzić sklep Play i pobrać App Inspector. Na zakończenie przygotowań pobieramy adb.zip z załącznika poniżej i rozpakowujemy jego zawartość bezpośrednio na dysk C:\

Okej. W pierwszej kolejności musimy zlokalizować niepotrzebną nam apkę w tym celu posłużymy się wspomnianym App Inspector, uruchamiamy ją, szukamy apki której chcemy się pozbyć i zapisujemy gdzieś nazwę jej paczki (Package name):

Screenshot 20170817 125220 Usuwamy niechciane aplikacje z AndroidaNa potrzeby poradnika pozbędę się ze swojego systemu oryginalnej aplikacji Galeria w Samsungu Galaxy S8+, gdyż od wielu lat używam QuickPic i inna przeglądarka zdjęć jest mi zupełnie nie potrzebna 😉 Swój „cel” wybrałem nieprzypadkowo – jeżeli coś mi się odwidzi, będę zawsze mógł w stanie ją zainstalować ze sklepu.

No dobrze, podłączamy telefon do PC i wierszu poleceń wydajemy kolejno zatwierdzając enterem:

cd C:\adb
adb devices
adb shell

adbshell Usuwamy niechciane aplikacje z AndroidaPo wklepaniu drugiego polecenia koniecznie autoryzujcie swój PC do debugowania (jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście…) w przeciwnym wypadku adb nie połączy się z telefonem.

No dobrze czas na naszą „magiczną sztuczkę” – czyli odinstalowanie niechcianej paczki – która w moim przypadku nazywa się com.sec.android.gallery3d, w adb shell wydajemy polecenie:

pm uninstall -k --user 0 com.sec.android.gallery3d

uninstall Usuwamy niechciane aplikacje z Androida

Po zatwierdzeniu enterem adb wpadnie w chwilowy zamysł, a następnie powinien wyświetlić „Success” – czyli pozbyliśmy się niechcianego rezydenta z systemu.

W moim przypadku usunięcie pakietu Office (Excel/Word/Powerpoint) zwolniło mi aż 599 megabajtów pamięci na moje aplikacje zatem jest to dobra metoda na „odchudzenie” naszego andka.

Jak widzicie usunięcie dowolnej paczki jest naprawdę banalnie proste i sprowadza się do „wklepania” kilku prostych poleceń jednak ponownie ostrzegam – takie modyfikacje mogą sprawić naprawdę namieszać w systemie i robicie je na własną odpowiedzialność !

Załączniki

  • zip Usuwamy niechciane aplikacje z Androida adb
    Rozmiar pliku: 605 KB Pobrania: 578

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.