Windows

19 przydatnych programów dla systemu Windows

Wcześniej czy później w życiu każdego użytkownika systemu z rodziny Windows przychodzi czas na jego reinstalacje, a następnie na dobranie do systemu niezbędnych narzędzi do komfortowej pracy. Tym razem prezentujemy 19 darmowych programów które warto zainstalować.

Programy do odtwarzania multimediów oraz kodeki

Aimp

aimp_3.55.1345

Aimp jest bezpłatnym konkurentem dla winampa  – do niedawna lidera na rynku odtwarzaczy muzyki. Pomimo iż jest zupełnie darmowy mnogość funkcji jakie oferuje powinien zadowolić niejednego audiofila. Aimp umożliwia ripowanie płyt, edycję tagów w MP3 oraz konwersję pomiędzy różnymi formatami zatem posiada wszystko, co taki program powinien posiadać.

Light Alloy – wydajny odtwarzacz filmów.

light_alloy

Jeszcze do niedawna poleciłbym KMPlayer jako podstawowy odtwarzacz video niestety polityka twórców, a właściwie uczynienie z tego programu czegoś na modłę wirtualnego sklepu odstraszyła wielu potencjalnych użytkowników, wiec zamiast niego polecamy Light Alloy który cechuje się prostotą i nie jest przeładowany zbytecznymi bajerami jak wspomniany wcześniej KMPlayer. Ponadto Light Alloy dostarczany jest razem z najpopularniejszymi kodekami dzięki czemu nie powinien mieć problemów z odtwarzaniem filmów wideo.

K-Lite Codec Pack – zestaw kodeków.

77160056a9c9666c764dba8850e20ab4

Zestaw kilkudziesięciu kodeków zawartych w jednej paczce zaraz z inteligentnym instalatorem który jest nawet w stanie wykryć i naprawić ewentualne problemy z odtwarzaniem filmów video.

Zabezpieczające

Comodo Firewall – zaawansowany firewall zupełnie za darmo !

comodo-firewall-41

Chyba najlepszy darmowy firewall dostępny na rynku. Oprócz podstawowej funkcjonalności (tworzenie reguł filtrowania ruchu przychodzącego/wychodzącego) posiada również mechanizm piaskownicy który umożliwia uruchamianie nieznanych aplikacji w bezpiecznej przestrzeni, zupełnie odizolowanej od naszego systemu.

Antywirus

TOP-9-FREE-ANTIVIRUS-PROGRAMS-2014

Tutaj glosy są podzielone – ja używam Avast free od kilku lat i nie miałem problemów z niechcianymi rezydentami generalnie ten punkt mógłby nie istnieć ponieważ tutaj raczej każdy ma swojego ulubieńca a prawda jest taka, że każdy darmowy antywirus jest dobry, o ile korzysta się z niego z głową 😉

Malwarebytes Anti-Malware – Dodatkowa ochrona przed malware.

23lz8cz

Zazwyczaj sam antywirus to za mało. Malwarebytes anti-malware wyszukuje aplikację typu malware w naszym systemie i bezpiecznie je usuwa. Warto skanować nim system raz na jakiś czas a jeszcze lepiej jest dokładne studiowanie wiadomości instalacyjnych  gdyż właśnie ta droga do naszego systemu przedostają się różnego rodzaju toolbary etc.

Internet

Przeglądarka internetowa

top-best-browsers

W chwili obecnej liczą się tylko dwie przeglądarki Mozilla Firefox oraz Google Chrome. Niezależnie której używamy, warto zastanowić się nad doinstalowaniem do niej kilku przydatnych wtyczek które ułatwią nam codzienne surfowanie w sieci.

Mozilla Thunderbird

thunderbird

Posiadając wiele adresów e-mail niezbędnym programem jest klient pocztowy. Thunderbird oprócz dostępu do naszej poczty, kanałów RSS oraz grup oferuje również zaawansowany filtr antyspamowy, filtrowanie nadchodzących e-mail’ów oraz rozbudowany zestaw rozszerzeń pozwalający dopasować tę aplikację do naszych potrzeb.

Klient sieci torrent

best-torrent-clients-windows-mac

W systemie Windows mamy wiele klientów sieci Torrent do wyboru – osobiście polecam qBittorent (brak reklam),  ewentualnie μTorrent/ Bittorent – jednak w tym wypadku polecam zastosowanie się do tego poradnika, aby pozbyć się natarczywych reklam. Alternatywą dla w/w może być mało znany Deluge – napisany w pythonie, niesamowicie rozbudowany jednak nieco toporny w użytkowaniu klient, który po odpowiednim skonfigurowaniu gwarantuje całkiem stabilne korzystanie z protokołu torrent.

Filezilla

filezilla

Rozbudowany klient darmowy FTP/SFTP – przydatny dla osób często korzystających z tych protokołów.

WTW

scr_7668312

Zamiast wysłużonego oraz przeciążonego reklamami Gadu-Gadu polecam WTW – multikomunikator, który doskonale radzi sobie z obsługą sieci GG, Tlen, Facebook a nawet XMPP. Pierwsze minuty z tym programem są zazwyczaj katorgą, ale po doinstalowaniu kilku wtyczek (napiszemy stosowny poradnik o tym…) ten program staje się naszą ‘prawą ręką’ w kontaktach ze znajomymi.

Optymalizacja systemu

CCleaner

ccleaner-czyszczenierejestr

Wielozadaniowe narzędzie służące do optymalizacji systemu. Za jego pomocą oczyścimy rejestr Windows, usuniemy zbędne pliki oraz możemy dokonać prostych tweaków systemu. Dobrym pomysłem jest włączenie opcji czyszczenia systemu podczas uruchamiania Windows – co racja wydłuży to nieznacznie  jego start jednak moim zdaniem warto zaznaczyć tą opcję.

Odkurzacz

odkurzacz-10-700x514

Co prawda CCleaner odszukuje zbędne pliki jednak to odkurzacz jest królem tego typu aplikacji. Za jej pomocą  kilkoma kliknięciami pozbywamy się z dysku zbędnych plików pomocy, tłumaczeń i tym podobnych śmieci jakimi radzą nas instalatory.

Revo Uninstaller

scr_18640421

Wbudowany deinstalator Windows to dość zawodne narzędzie często zdarza się, mu ‘zapomnieć’ usunąć jakiś wpis w rejestrze, plik czy tez cały folder – wtedy z pomocą przychodzi właśnie ten programik który analizuje deinstalowana aplikację i usuwa to, o czym deinstalator zapomniał.

Ultimate Windows Tweaker

Ultimate-Windows-Tweaker-3-for-Windows-8

Bardzo przydatny programik pomagający dostosować system Windows do swoich potrzeb. Dzięki niemu możemy np. wyłączyć usługę Windows Update, Prefetch, Superfetch zaledwie kilkoma kliknięciami. Program również umożliwia pozbycie się prefixu ‘Skrót do…’ w nowo tworzonych skrótach, oraz posiada wiele opcji wpływających na szybkość systemu m.in. wyłączenie indeksowania plików, zwiększenie priorytetu dla IRQ8 i wiele innych..

Biuro

OpenOffice

pierwsze-kroki-w-edytorze-writer-openofficeorg-1

Darmowy odpowiednik pakietu office który mnogością funkcji nie ustępuje konkurentowi z Redmond. Co prawda GUI programu nie jest tak dopieszczone jak w najnowszych wydaniach office i najbliżej mu do wyglądu Office 2003 jednak powiedzmy sobie szczerze – kto potrzebuje wodotrysków w pakiecie biurowym ?

Gimp

gimp_pl

Zaawansowany edytor graficzny dzięki niemu możliwa jest zaawansowana edycja zdjęć. Praca z nim prócz talentu wymagać będzie również kilku tygodni obycia się z tym programem gdyż jego obsługa do najprostszych nie należy.

Sumatra PDF

sumatrapdf

Pomimo ze Adobe Acrobat Reader również jest darmowy, polecamy go zastąpić prostszym i lżejszym odpowiednikiem. Sumatra PDF umożliwia również przeglądanie popularnych formatów komiksów (*.cbz, *cbr) oraz podgląd plików *.djvu.

Google Picasa

gallery_9168_679_54365

Ta rozbudowana aplikacja umożliwia katalogowanie zdjęć, prosty retusz m.in nakładanie filtrów oraz usuwanie efektu czerwonych oczu jak również tworzenie kolaży czy tez filmów. ponadto jak na produkt Google przystało integruje się z albumami sieciowymi pozwalając zarządzać Zdjęciami Google z poziomu programu.

Narzędzia

Oracle VM VirtualBox

win7

VirtualBox to przydatne narzędzie do wirtualizacji przeróżnych systemów operacyjnych. Dzięki niemu możemy np. uruchomić i przetestować aplikację napisaną wyłącznie pod starsze systemy Windows bez potrzeby instalacji (która zresztą, często jest już niemożliwa…) starszego systemu. Co prawda nie radzi sobie z emulacją Direct X’ów więc nie pogramy w stare gry ale przecież nie po to ten program został napisany…

7zip

7-Zip_screen1

7zip to zaraz obok WinRAR’a najbardziej popularny format kompresji plików. Zatem nie powinno zabraknąć go w naszym.zestawieniu

Clover

scr_12363281

Ta niewielka aplikacja ułatwia nam przeglądanie plików dodając zakładki do windowsowego eksploatatora plików.

Na chwilę obecną to wszystkie aplikacje z którymi chciałem Was zaznajomić, macie swoje typy ? piszcie w komentarzach – być może kiedyś zaktualizujemy tę listę 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 3.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Tworzymy obraz ISO systemu Windows 10

Kabson

chicken HD

Kabson

Jak wyłączyć błyskawiczne blokowanie systemu (logo Win+L)

Kabson

Jak usunąć cache DNS w systemie Windows

Kabson

Pokémon Type Wild

Kabson

Wyłączamy ekran blokady w systemie Windows 10

Kabson

4 komentarze

Avatar
andy 2015-08-31 at 10:41

Bardzo dobry zestaw programów, bliźniaczo podobny do tego który ja mam 😉 z małymi wyjątkami. Dołożyłbym tu jeszcze od siebie program Unlocker który przydaje się jeśli chcemy usunąć jakiś plik lub folder niemożliwy do usunięcia, a czasem tak się zdarza, że nie możemy czegoś usunąć klasycznym sposobem (procesy blokują dostęp do pliku lub folderu).
Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz
Avatar
gutek85 2016-03-07 at 19:28

Zgadzam się co do Ulnockera, ale trzeba uważać przy instalacji, bo dociąga sobie jakieś podejrzane AdWare. Polecam wersję portable (ostatnia to 1.9.0).
Jako odtwarzacz filmów polecam też PotPlayer (autor KMPlayera, gdy był jeszcze fajny i lekki. Później go sprzedał i stworzył PotPlayer).
Zamiast OpenOffice polecam LibreOffice. Program powstał, jako odłam OpenOffice, ale rozwija się o niebo szybciej, bo większość twórców poszła za nim.
Do pobierania polecam dodać klienta torrent Tixati. Pobieram nim kolejne wersje LibreOffice…
Do obsługi zdjęć polecam FastStone Image Viewer, bo dni Picasa są już policzone. Jest darmowy do użytku domowego, zbliżony interfejsem do ACDSee i posiada sporo funkcjin do podstawowej edycji zdjęć.

Odpowiedz
Avatar
Dawid 2024-03-17 at 22:25

jaki używacie teraz firewall dla windowsa? Comodo niestety nie jest już darmowe z tego co widzę

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2024-03-17 at 22:29

Spróbuj TinyWall, ale jest męczący w konfiguracji.

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.