Płyta główna to podstawowy element każdego zestawu komputerowego. To na niej montuje się elementy każdego zestawu PC jak karta graficzna, procesor czy też pamięć RAM.
Na płycie głównej umieszczono również zintegrowaną kartę sieciową (rzadziej WiFi) oraz dźwiękową.
Czasami zdarza się, że po reinstalacji systemu musicie jeszcze znaleźć sterowniki do karty dźwiękowej i/lub sieciowej. Najprościej to zrobić znając producenta oraz model płyty głównej. Dane te wydrukowane są bezpośrednio na płycie głównej, bądź umieszczone w postaci naklejki informacyjnej.
Dzisiaj pokażę wam 3 niezawodne metody, w jaki sposób sprawdzić model i producenta płyty głównej bez potrzeby otwierania obudowy.
Jak sprawdzić model płyty głównej za pomocą wiersza poleceń.
Uruchamiamy wiersz poleceń i wklepujemy formułkę:
wmic baseboard get product,manufacturer,version,serialnumber
Wyświetli to nam wszystkie potrzebne informacje.
Jak sprawdzić model płyty głównej za pomocą narzędzia Informacje o systemie (msinfo32)
Drugą metodą na zdobycie interesujących nas informacji jest skorzystanie z narzędzia Informacje o systemie. Aby nie przedłużać, naciśnijcie +R i w polecenie Uruchamianie wpiszcie msinfo32:
Otworzy to nam okno z którego możecie odczytać wszystkie potrzebne wam dane:
Jak sprawdzić model płyty głównej za pomocą aplikacji CPU-Z
Trzecia metodą jest skorzystanie z aplikacji która po prostu wyświetli nam potrzebne informacje. W internecie znajdziecie naprawdę wiele tego typu programów, jednak moim zdaniem najszybiej będzie skorzystać z CPU-Z w wersji portable, aby nie zaśmiecać systemu niepotrzebnymi plikami.
CPU-Z w wersji portable możecie pobrać z PortableApps.com całkowicie za darmo.
Po uruchomieniu CPU-Z przechodzimy do zakładki Mainboard w której wyświetli nam się producent oraz nazwa płyty głównej:
Posiadając już informacje na temat producenta, oraz modelu płyty głównej znalezienie potrzebnych wam sterowników w wyszukiwarce Google (bądź, jeżeli cenicie sobie prywatność DuckDuckGo z której sam korzystam) to kwestia kilku minut.
Czwartą (bonusową) metodą na sprawdzenie modelu płyty głównej jest skorzystanie z aplikacji DriverPack Solution.
DriverPack Solution to bardzo przydatna aplikacja, która jest w stanie niemal w 99% przypadkach zebrać informacje o systemie i zainstalować brakujące sterowniki. O DPS zamierzam jeszcze tutaj napisać, dlatego też traktujcie go jako ciekawostkę. Potrzebne nam informacje zostaną wyświetlone w zakładce Diagnostyka.
To by było na tyle w tym temacie. Dziękuję za wytrwanie do końca.