Windows

Anonimowa Cebulka – czyli kilka informacji o deep web

Tor to wirtualna sieć komputerowa implementująca trasowanie cebulowe (onion routing). Dla zwykłego szaraka oznacza to, że korzystając z tej technologi jesteśmy prawie anonimowi w internecie. Sieć Tor wykorzystuje sieć przekaźników uruchomionych przez innych użytkowników na całym świecie. Tor może być wykorzystywany w celu ominięcie filtrowania treści, cenzury oraz posiada możliwość łączenia się z ukrytymi usługami (hidden services) – stronami o charakterystycznych domenach .onion.

Jak wspomniałem, sieć tor nie gwarantuje nam stuprocentowej niewidzialności. Pomimo, że wszystkie przesyłane dane są szyfrowane, to ostatni serwer proxy jest ‘piętą ahillesową’ tejże technologii. Tor Exit Node rozszyfrowuje dane aby docelowy serwer zrozumiał zapytanie o stronę. Takie serwery (zwane tutaj węzłami) może uruchomić każdy, kto chce wspomóc rozwój Tora więc teoretycznie służby specjalne również mogą to robić. Co prawda sieć co 10 minut wybiera nową, kompletnie przypadkową drogę przez sieć serwerów proxy jednak nikt nie da nam 100% pewności, że jesteśmy zupełnie anonimowi w internecie zatem – deep web możemy sobie przeglądać, ale z głową.

Z powodu wykorzystywania kilku, a nawet kilkunastu serwerów pośredniczących przeglądanie stron WWW w sieci tor jest znacznie wolniejsze, niż przy użyciu standardowej przeglądarki.

Kilka prostych zasad którymi należy się kierować:

  • Nie należy nigdy podawać swoich prawdziwych danych osobowych, adresu zamieszkania itp.
  • Nigdy nie loguj się na swoją pocztę WWW oraz portale społecznościowe korzystając z technologi Tor.
  • Przeglądarka Tor to zmodyfikowany Firefox, nigdy nie instaluj do niego żadnych dodatków.
  • Niektóre wtyczki umożliwiające oglądanie filmów na stronach WWW potrafią wysyłać dane ‘obok’ sieci Tor, więc należy ograniczyć oglądanie takich treści poprzez tę przeglądarkę.
  • Program nie uchroni nas również przed działaniem programów szpiegujących na naszym komputerze, więc pomimo możliwości pobierania plików z tej sieci nadal dobry antywirus to podstawa naszego bezpieczeństwa.

Co można znaleźć na serwisach .onion ? właściwie wszystko i tutaj leży problem tej technologi – w tej sieci znajdziemy wiele serwisów oferujących nielegalne materiały, for internetowych na których rozmawia się dosłownie o wszystkim. Istnieją również sklepy i serwisy aukcyjne oferujące wysyłkę nielegalnych towarów. Anonimowość internetu można wykorzystać w dobry jak i zły sposób – przeglądając tę sieć zapoznałem się z dużą ilością materiałów o np. nadużyciach władzy, policji i aferach o których nasze “wolne” media wolą milczeć…

Przeglądarkę Tor można pobrać ze strony głównej projektu. Aplikacja jest często aktualizowana – pamiętajcie, aby zawsze korzystać z najnowszej wersji.

Moja niewielka lista serwisów:

http://3g2upl4pq6kufc4m.onion/ - DuckDuckGo - wyszukiwarka, która nie śledzi swoich użytkowników.
 http://xmh57jrzrnw6insl.onion/ - TORCH Search Engine
 http://zqktlwi4fecvo6ri.onion/wiki/index.php/Main_Page - Hidden Wiki, chyba największe repozytorium linków do ukrytych serwisów w tej sieci.
 http://32rfckwuorlf4dlv.onion/ – Onion URL Repository
 http://torlinkbgs6aabns.onion/ - Tor Links
 http://hss3uro2hsxfogfq.onion/ - Not Evil - następna wyszukiwarka ukrytych serwisów.

Oczywiście, to tylko wierzchołek gry lodowej – istnieje wiele serwisów, które nie są katalogowane bądź wymagają otrzymania zaproszenia do rejestracji. Ale odnalezienie ich w sieci pozostawiam Wam.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4 / 5. Głosów: 1

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Usuwamy ‘Foldery’ z widoku Ten Komputer w Windows 10

Kabson

Zmiana lokalizacji folderu Dysku Google

Kabson

Uruchamiamy Windows 1.01 w przeglądarce

Kabson

6 porad jak przyśpieszyć system Windows

Kabson

Zmieniamy wygląd strzałki skrótu w systemie Windows

Kabson

Zdalnie sterujemy komputerem za pomocą smartphona

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.