Dzisiaj pokażę w jaki sposób zablokować dostęp do systemu Windows po upływie określonego czasu nieaktywności użytkownika. Jest to całkiem przydatna funkcja, gdy cenimy sobie naszą prywatność a często odchodzimy od naszego PC i zapominamy zablokować dostęp do systemu kombinacją klawiszy +L.
Niedawno przydarzył mi się jeden incydent, gdy “ciekawskie gały” zaczęły czytać moją korespondencję SMS z aplikacji Twój telefon. Wystarczyły dosłownie dwie minuty jak wyszedłem za “potrzebą” aby osoba postronna dowiedziała się o kilku sprawach, które były poufne. Zdarza się również, że wychodzę z domu i zapominam wyłączyć sprzęt (bądź coś pobieram) a nie lubię gdy osoby postronne przeglądają moje prywatne foldery.
Mój sprzęt to moja twierdza, zatem jeżeli macie podobny problem to ten poradnik jest właśnie dla was.
1. Automatycznie blokujemy system Windows po czasie nieaktywności użytkownika za pomocą Zasad zabezpieczeń lokalnych.
W pierwszej kolejności pokażę wam jak automatycznie zablokować Windows po czasie nieaktywności za pomocą Zasad zabezpieczeń lokalnych. W tym celu naciskacie kombinację klawiszy +R i w okienku Uruchamianie wpisujecie secpol.msc:
Uruchomi to nam wspomniany edytor. Teraz musimy nawigować pod Ustawienia zabezpieczeń > Zasady lokalne > Opcje zabezpieczeń a następnie odnajdujemy pozycję Logowanie interakcyjne: limit nieaktywności komputera:
I podajemy ile czasu ma upłynąć (w sekundach) do automatycznego zablokowania naszej Winzgrozy. Zmiany zostaną wprowadzone po restarcie systemu.
2. Automatycznie blokujemy system Windows po czasie nieaktywności użytkownika za pomocą Edytora rejestru.
Drugą metodą na uzyskanie w/w efektu jest operacja na rejestrze Windows. W tym celu naciskamy kombinację klawiszy +R i w polecenie uruchamianie wpisujemy regedit.
Teraz nawigujemy pod klucz:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System
I edytujemy w nim wartość DWORD (32 Bitowa) o nazwie InactivityTimeoutSecs.
Jeżeli w w/w lokalizacji nie ma takiej wartości to musimy ją stworzyć. W polu dane wartości podajemy czas jaki musi upłynąć do zablokowania komputera.
Aby wyłączyć automatyczne blokowanie komputera, w obu powyższych metodach podajemy wartość 0 (zero).
Dziękuję za wytrwanie do końca. Mam nadzieję, że ten poradnik się komuś przyda 😉
1 komentarz
dzięki za ten artykuł! opisuje w prosty sposób dokładnie to czego szukałem.