Windows

Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows

Usługa przywracania systemu to dość istotny element każdego Windowsa. Działanie tej funkcji jest dla nas niemal niezauważalne, przynajmniej do czasu aż nasz system odmówi posłuszeństwa. Wtedy to zamiast od razu wywieszać białą flagę możemy skorzystać z ostatniej deski ratunku dla naszego Windowsa jakim jest właśnie przywrócenie systemu do stanu sprzed kilku sesji.Przywracanie systemu tworzy kopię bezpieczeństwa rejestru, sterowników i wrażliwych plików – wydaje się być to niewiele, jednak w wielu przypadkach udało mi się odzyskać władzę nad serwisowanym komputerem w zaledwie kilka minut bez żmudnej reinstalacji/odświeżenia całego środowiska. Standardowo usługa automatycznie tworzy kopie bezpieczeństwa, gdy instalujemy nowe sterowniki, podczas aktualizacji systemu Windows bądź gdy instalujemy niektóre aplikacje. 

I tutaj następuje “punkt” zapalny który nigdy nie przypadł mi do gustu – jak zapewne już się domyślacie, bądź doświadczyliście to na własnej skórze – punkty przywracania potrafią być dość znacznie rozsiane w czasie i nierzadko musiałem korzystać z punktu stworzonego nawet 2 tygodnie przed awarią.

Moim zdaniem warto skonfigurować system tak, by automatycznie tworzył punkty przywracania w trakcie uruchamiania. I dokładnie tym zajmiemy się w tym artykule.

W pierwszej kolejności musimy nakłonić system aby pozwolił nam na wykonywanie większej ilości automatycznych kopii zapasowych  w ciągu jednej doby, gdyż standardowo Windows jest w stanie stworzyć 1 kopię na 24 godziny. Aby nie bawić się w szczególiki (i kolejną, prostą edycję rejestru) po prostu pobierzcie gotowe pliki *.reg z załącznika i scalcie je ze swoim rejestrem.

Drugim, a zarazem ostatnim krokiem jest utworzenie nowego zadania w Harmonogramie zadań tak, aby nasz system tworzył punkt przywracania podczas startu systemu. Uruchamiamy zatem nasz harmonogram, następnie pobieramy i rozpakowujemy archiwum Twórz punkt przywracania systemu.zip z załącznika. Jest to gotowe zadanie dla naszego harmonogramu, zatem klikamy na Importuj zadanie:

importuj

I wskazujemy plik Twórz punkt przywracania systemu.xml. Po jego zaimportowaniu wyskoczy nam okienko:

import_harmonogramu

W którym musimy zaznaczyć Uruchom niezależnie od tego, czy użytkownik jest zalogowany oraz wybrać nasz system operacyjny z listy Konfiguruj dla:

Po kliknięciu na OK system poprosi nas jeszcze o podanie hasła do naszego konta i gotowe. Jeżeli wszystko zrobiliście wg. tego poradnika przy każdym uruchomieniu systemu Windows będzie tworzył automatyczną kopię zapasową:

2016-11-04_14h48_59

To by było na tyle na zakończenie dodam, że korzystając z takiego rozwiązania warto zwiększyć rozmiar przydzielonego miejsca na dysku dla funkcji odzyskiwania. Aby to zrobić, w poleceniu uruchom wpisujemy

sysdm.cpl

a następnie przechodzimy do zakładki Ochrona Systemu, wybieramy nasz dysk C:, klikamy na Konfiguruj i ustalamy nową przestrzeń:
ochrona_systemu

 

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Załączniki

Może cię zainteresować:

Blokujemy uruchamianie aplikacji w systemie Windows

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasz laptop obsługuje 5 GHz Wi-Fi ?

Kabson

Tworzymy zaszyfrowany wolumin w systemie Windows

Kabson

Aktywatory Windows (lista)

Kabson

Trzy proste metody na zablokowanie instalowania programów w systemie Windows

Kabson

Dodajemy folder Kosz na dyskach zewnętrznych w systemie Windows

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.