Windows

Blokujemy dostęp do nośników zewnętrznych w Windows

Dzisiaj pokażę Wam jak w bardzo prosty sposób kompletnie zablokować dostęp do nośników zewnętrznych w systemie Windows.

Jak już z pewnością wiecie jestem totalnym maniakiem w kwestii bezpieczeństwa danych. Często zalecam szyfrowanie naszych zbiorów by nikt niepowołany nie uzyskał do nich dostępu. Dzisiaj przestawiam wam kolejny prosty trick, który uniemożliwi niepowołanym osobom na dostęp do nośników zewnętrznych z naszego komputera.

Wiem, że kiedyś już napisałem niewielki poradnik o tym, jak podłączyć pendrive USB w trybie tylko do odczytu, jednak na prośbę jednego ze stałych czytelników tego bloga postanowiłem ten temat trochę rozwinąć 🙂

Nawet jak nie dbasz o bezpieczeństwo swoich danych, a jesteś rodzicem dziecka które “często i gęsto” znosi od swoich rówieśników pendrive zasyfione podejrzanym oprogramowaniem – to ten poradnik jest również dla ciebie ! Dzięki niemu będziesz w stanie kontrolować co twoja latorośl przynosi do domu 😉

Aby zablokować dostęp do nośników zewnętrznych w Windows wykorzystamy przystawki Edytor lokalnych zasad grupy. Gpedit standardowo dostępny w Windows Pro – wersje home są pozbawione tego narzędzia, jednak nic nie stoi na przeszkodzie by je samodzielnie dodać.

Przed przystąpieniem do pracy pragnę nadmienić, że poniższy trick działa “per konto” i więc macie możliwość ograniczyć tylko wybranych przez siebie użytkowników zostawiając naszemu kontu pełny dostęp do nośników zewnętrznych.

Zatem logujemy się na konto, któremu chcemy zablokować dostęp do nośników zewnętrznych, naciskamy logo win+R i w polu uruchom wpisujemy gpedit.msc

gpedit run
Uruchomi to nam wspomnianą przystawkę, nawigujemy w niej pod Konfiguracja użytkownika > Szablony administracyjne > System > Dostęp do magazynu wymiennego:

blokowanie usb windows

Aby zablokować dostęp do wszystkich nośników wymiennych kliknijcie podwójnie na Wszystkie klasy magazynów wymiennych: odmowa dostępu:

blokowanie usb windows
Po wybraniu pozycji Włączone i zatwierdzeniu przyciskiem OK i próbie dostępu do nośnika system odmówi tej operacji wyświetlając komunikat:

2018 05 09 15h53 12

W podanej wcześniej lokalizacji znajduje się jeszcze kilka innych pozycji i jeżeli np. potrzebujecie zablokować tylko możliwość zapisu danych na zewnętrznych dyskach bądź odczytu płyt CD/DVD to również znajdziecie tutaj taką opcję.

Aby odblokować dostęp do wcześniej zablokowanych nośników wystarczy przestawić zablokowane pozycje na Nie skonfigurowano.

Zmiany w systemie zostaną wprowadzone “od kopa” – nie musicie restartować systemu aby zatwierdzić ustawienia.

To by było na tyle, dziękuję za uwagę.

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 3

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak zresetować hasło użytkownika w systemie Windows

Kabson

Czyścimy listę ostatnio używanych plików podczas uruchamiania systemu.

Kabson

Jak sprawdzić, czy nasza przeglądarka jest śledzona w sieci ?

Kabson

5 porad jak zabezpieczyć domową sieć WiFi

Kabson

Jak “poprawić” wydajność tarcz przeglądarki Brave ?

Kabson

Jak usunąć dane Exif z naszych zdjęć

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.