Windows

Defragmentujemy rejestr Windows

Rejestr Windows to ogólnie rzecz biorąc, baza danych do której system odwołuje się za każdym razem, gdy musi odczytać wcześniej zapisane ustawienia. Niestety, z powodu scentralizowania wpisów ustawień większości (jak nie wszystkich) aplikacji rejestr po jakimś czasie zaczyna “puchnąć” zwiększając swój rozmiar przeróżnymi kluczami.

Co prawda istnieją aplikacje usuwające osierocone wpisy w rejestrze (np. darmowy CCleaner) jednak nie zajmują się one największym problemem (co moim zdaniem jest również podstawową wadą rejestru) a mianowicie fragmentacją baz danych.

Dzisiaj przedstawię Wam bardzo prosty sposób na wykonanie defragmentacji rejestru Windows. Jako, że chcę Was czegoś nauczyć, nie użyjemy do tego żadnego zewnętrznego programu 😉

Aby wykonać defragmentację rejestru musimy skorzystać z płytki instalacyjnej Windows, bądź bootowalnego USB, gdyż nie da się tej operacji “tak po prostu” wykonać w aktywnym środowisku Windows.

defragmentacja rejestru

Po zabootowaniu płyty/USB na ekranie powitalnym instalatora Windows naciskamy Shift+F10 aby przejść do wiersza poleceń w którym wpisujemy:

regedit

aby uruchomić edytor rejestru.

Lokalizujemy położenie baz danych rejestru.

W tym celu musimy odwiedzić klucz:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\hivelist

W którym wylistowane są wszystkie bazy danych składające się na rejestr:

regedit - hivelist defragmentacja rejestru

Jak widzicie, na rejestr składa się kilka baz podzielonych pomiędzy poszczególne klucze oraz bazy ustawień indywidualnych użytkowników. Nas będą interesowały bazy położone w lokalizacji:

C:\windows\system32\config\

Gdyż to one zazwyczaj fragmentują się najbardziej. My na potrzeby tego poradnika zajmiemy się bazą danych SOFTWARE i to do niej będę odnosił się w dalszej części tego poradnika.

Defragmentujemy rejestr systemu Windows.

Aby zdefragmentować rejestr Windows w pierwszej kolejności musimy załadować wybraną przez nas gałąź rejestru. W tym celu klikamy na HKEY_LOCAL_MACHINE i z pozycji Plik klikamy na Załaduj gałąź Rejestru…

defragmantacja rejestruPo wybraniu pliku SOFTWARE edytor rejestru wyświetli jeszcze monit z prośbą o nazwanie nowego klucza. Aby się nie pomylić nazwałem go twórczo SOFTWARE_LOAD:

defragmentacja rejestru windowsPo załadowaniu gałęzi klikamy na nią PPM i z menu podręcznego wybieramy Eksportuj i w nowo otwartym oknie nazywamy nasz plik (ja go nazwałem SOFTWARE_NEW) a w polu Zapisz jako typ: wybieramy Pliki gałęzi rejestru (*.*)

defragmentacja rejestru windows

Po naciśnięciu na Zapisz regedit stworzy nową bazę danych – i o to nam chodziło !

Teraz zaznaczamy nasz klucz SOFTWARE_LOAD (czy jak go sobie nazwaliście…) i z menu Plik wybieramy pozycję Zwolnij gałąź rejestru…

Uwaga! często wykonując ten krok edytor rejestru wypluje nam błąd:

software load deniedJeżeli problem z odmową dostępu i was dopadnie, po prostu zamknijcie edytor i spróbujcie po ponownym jego uruchomieniu.

Podmieniamy bazy danych rejestru.

Skoro już zdefragmentowaliśmy rejestr, to jedyne co nam zostało to podmiana plików baz danych. Przechodzimy zatem do wiersza polecenia i w pierwszej kolejności wykonujemy kopię obecnej bazy danych wklepując:

ren c:\windows\system32\config\software software_backup

regbackupOchroni to nas przed niemiłą niespodzianką, jeżeli coś w poprzednim kroku zrobiliśmy nie tak…

Teraz wystarczy zmienić nazwę naszej zdefragmentowanej bazy danych na  wydając polecenie:

ren c:\windows\system32\config\SOFTWARE_NEW software

Po czym w ten sam sposób zająć się kolejnymi bazami znajdującymi się \system\config\.

Jak widzicie defragmentacja rejestru to dość proste zadanie, jednak trzeba wiedzieć jak się za to zabrać. Od razu ostrzegam, że przeprowadzenie takiej operacji nie przyśpieszy wam znacząco komputera, jednak warto raz na jakieś pół roku przeprowadzić defragmentację aby dysk nie musiał “latać” po sektorach w poszukiwaniu potrzebnych mu danych.

W przypadku dysków SDD ten poradnik możecie totalnie olać, gdyż dostęp do danych na takim dysku jest błyskawiczny i defragmentacja czegokolwiek na nośniku półprzewodnikowym kompletnie mija się z celem.

Jeżeli jednak okaże się, że system nie startuje musicie ponownie zabootować instalator Windows i w wierszu poleceń wpisać:

del c:\windows\system32\config\software /q
ren c:\windows\system32\config\software_backup software

To by było tyle na dzisiaj. Na wszystkie wątpliwości postaram się odpowiedzieć w sekcji komentarzy (jak tylko wrócę z zasłużonego browarka ;-))

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 0 / 5. Głosów: 0

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Jak włączyć profil zasilania “Najwyższa wydajność” w Windows 11

Kabson

Jak wyłączyć tryb incognito w Google Chrome

Kabson

Edytujemy ilość wyświetlanych pozycji na liście szybkiego dostępu (jump list)

Kabson

Dodajemy skróty do aplikacji w menu kontekstowym

Kabson

Blokujemy dostęp do edytora rejestru w systemie Windows

Kabson

Przyśpieszamy Firefox’a za pomocą rozszerzenia Faster Pageload

Kabson

2 komentarze

Avatar
Twój 2021-09-13 at 12:48

koks poradnik szkoda że nie działa.

Odpowiedz
iPOD
iPOD 2021-09-18 at 17:20

Mógłbyś opisać swój problem ? Może coś doradzimy 😉

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.