Windows

Diagnozujemy rozłączające się urządzenie USB

System Windows odtwarza specyficzny dźwięk, gdy podłączamy oraz odłączamy urządzenie USB. Zdarza się czasem, że ten dźwięk odtwarzany jest samoczynnie pomimo, że nic nie podłączamy/odłączamy od portów USB. Dzisiaj pokażę wam bardzo prosty sposób na sprawdzenie które z podłączonych urządzeń (bądź portów USB) sprawia ten problem.

Najprostszą metodą na zdiagnozowanie problemu jest skorzystanie z niewielkiej aplikacji USBDeview. Możecie ją pobrać ze strony głównej projektu, bądź naszego forum – wybór pozostawiam wam 😉

Po uruchomieniu aplikacja od razu wyszuka i wyświetli podłączone urządzenia USB:

2019 08 07 12h14 35

Teraz, klikamy w kolumnę connected tak aby wyświetlić wszystkie podłączone urządzenia jako pierwsze:

Bez nazwy 1
Następnie minimalizujemy program USBDeview i czekamy aż system odtworzy dźwięk usuwanego urządzenia USB. Zostanie ono wyświetlone jako odłączone. Na potrzeby testów po prostu odłączyłem mojego pendrive marki Kingston:

Bez nazwy 1 1
Mamy już winowajcę, ale co dalej ?

Powodów rozłączania USB może być kilka i ciężko mi napisać, co może powodować ciągłe rozłączanie.

Zazwyczaj (optymistycznie) w przypadku posiadania sprzętu mobilnego winowajcą jest oprogramowanie odłączające zasilanie do portów USB gdy te nie są w użyciu. W takim przypadku wystarczy przejść do takiej aplikacji i po prostu wyłączyć to ustawienie.

Możemy również uruchomić menadżer urządzeń (naciśnij logo win+R i wybierz z listy menadżer urządzeń) następnie rozwinąć listę kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i we właściwościach “delikwenta” sprawdzić, czy przypadkiem system ma pozwolenie na wyłączanie danego urządzenia w celu oszczędzania energii:

Bez nazwy 2

Drugą próbą “naprawy” jest sprawdzenie, czy podłączone urządzenie USB nie ma luzu/ nie jest wpięte “do końca”. Czasami nawet niewielki luz powoduje rozłączanie urządzenia USB.

Mniej optymistyczną wersją jest uszkodzone urządzenie USB, bądź problem z samym gniazdem. W pierwszym przypadku warto sprawdzić, czy dane urządzenie działa poprawnie w innym porcie. Jeżeli nie no to cóż… czeka nas  wydatek na nowy sprzęt.


Gorzej natomiast, jeżeli uszkodzeniu uległ sam port USB. W tym przypadku musimy udać się do dobrego serwisu komputerowego specjalizującego się w takich naprawach. Koszt wymiany portu USB waha się w przedziale 80 -150 cebulionów polskich.

Zamiast naprawy zepsutego portu możecie również rozważyć zakup hub’a USB. Jest to po prostu “rozgałęźnik” takiego portu.

fe06e786 7c42 41d0 b39a a536996037e2
W zależności od swojej konstrukcji, może on oferować nawet i 7 portów USB więc wpiąć możemy właściwie wszystkie potrzebne nam akcesoria. Wiele z tych urządzeń posiada własne zasilanie więc nie ma problemów nawet z podpięciem kilku dysków przenośnych. Wadą takiego rozwiązania jest fakt, że “dorabiamy” się kolejnych kabli na biurku, co z czasem bywa uciążliwe… 😉

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 4.5 / 5. Głosów: 2

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

4 systemy operacyjne, które możemy uruchomić w przeglądarce.

Kabson

Skutecznie blokujemy aktualizację Windows 7/8/8.1 do Windows 10

Kabson

Jak zmienić ikonkę programu

Kabson

4 metody na uruchomienie Panelu Sterowania w Windows 11

Kabson

Usuwamy moduły szpiegujące z systemu Windows 10

Kabson

Dwa sposoby na naprawę Windows Power User Menu

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.