Windows

Dodajemy swoje kafelki do menu start w Windows 10

Kafelki w menu start ułatwiają nam nawigację po wszystkich zasobach Windows. Dzięki nim możemy mieć najczęściej używane aplikacje zawsze “pod ręką” i możemy je uruchamiać bez potrzeby przekopywania się przez całą zawartość menu Start. W tym poradniku zaprezentuję Wam, w jaki sposób dodać swoje własne kafelki do menu w systemie Windows 10.

Całą operację dodawania własnych kafelek przeprowadzimy za pomocą bardzo prostej aplikacji – TileIconifier którą możemy pobrać stąd.

tileiconifer
Sama aplikacja jest dość topornie zaprojektowana jednak “robi robotę” tak samo jak płatne odpowiedniki które łatwo wyszukać w sklepie. Dzięki kafelkom stworzonym w TileIconifier jesteśmy w stanie uruchomić dowolny program, otworzyć adres WWW bądź przenieść się w dowolne miejsce naszych zasobów. Prócz tego apka możliwość edycji naszych kafelków – mamy tutaj opcję wyboru koloru wypełnienia, możliwość skalowania grafik bądź wyłączenie jej podpisu.

W tym poradniku zaprezentuję Wam w jaki sposób dodać nowy element uruchamiający dowolny program (bądź plik) w systemie. Uruchamiamy apkę i przechodzimy pod Utilities > Custom Shortcut Manager:

tiles_1

W tym okienku wylistowane są wszystkie skróty utworzone poprzez TileIconifier. Jak widzicie już dodałem jeden skrót (do gry Dishonored). Aby dodać kolejny naciskamy Create New Shortcut. Otworzy nam to kolejne okno z kilkoma zakładkami:

new_shortcut

W zakładce Explorer możemy dodać kafelek otwierający dowolną lokalizację na dysku, bądź jeden z tzw. folderów specjalnych czyli np. Panel Sterowania czy też nasz Pulpit. Steam oraz Chrome Apps to jak łatwo się domyśleć skróty do gier z platformy Steam oraz aplikacji Google (o ile mamy je zainstalowane w systemie). URI pozwala stworzyć skrót do adresu WWW zaś Other to po prostu zwykłe skróty do plików.

Jak widzicie powyżej, zamierzam dodać nowy kafelek uruchamiający klienta poczty Thunderbird, zatem kliknąłem na Browse i wskazałem lokalizację aplikacji do uruchomienia. Musimy również  nadać nazwę skrótowi (pole shortcut). Aby zmienić wygląd kafelka klikamy na obrazek (ikonę) po lewej stronie i wskazujemy grafikę którą ma zawierać nasz nowy element:

Thunderbird_tileiconifer

Po naciśnięciu na OK klikamy jeszcze w przycisk Generate Shortcut. Jeżeli wyskoczy nam informacja podobna do tej:

shortcut created

Oznaczać to będzie, że wszystko zrobiliśmy poprawnie i nasz nowy skrót jest już gotowy. Z głównego okna aplikacji możemy jeszcze dostosować wygląd naszego nowego elementu:

tileiconifer_

Wykorzystując do tego opcje zawarte po prawej stronie GUI. Jako, że ta część jest bardzo intuicyjna nie będę się tutaj o nich rozpisywał. Pamiętajcie jedynie, że aby zatwierdzić modyfikację musimy kliknąć w przycisk Tile Iconify! znajdujący się w dole okna.

TileIconifer nie przypina automatycznie nowych elementów do menu start. Musimy to zrobić ręcznie. Każdy stworzony przez nas kafelek znajduje się w lokalizacji  wszystkie aplikacje > Tileiconify

menu_tileiconif

Po prostu kliknijcie w każdy stworzony skrót i przypnijcie go do ekranu startowego.

To by było na tyle, jak widzicie poniżej po kilkunastu minutach zabawy da się stworzyć swój indywidualny styl dla menu start:

2016-09-01_18h58_04

 

Dziękuję za uwagę, tradycyjnie lecę na piwo 😉

Pozostaw coś po sobie - oceń ten post ! Zmotywujesz mnie tym do dalszej pracy.

Kliknij w gwiazdkę, by go ocenić !

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego wpisu.

Może cię zainteresować:

Jak manualnie stworzyć punkt przywracania systemu w Windows 10

Kabson

Usuwamy pozycję “Obiekty 3D” z widoku Ten komputer

Kabson

Ukrywamy zbędne elementy w panelu nawigacji eksploratora plików.

Kabson

Uniemożliwiamy systemowi Windows 10 restart w celu ukończenia aktualizacji.

Kabson

Jak wyłączyć automatyczną kompresję tapet w Windows 10

Kabson

Przenosimy system Windows na nowy dysk.

Kabson

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.