Windows

Instalacja systemu Windows na nośniku zewnętrznym.

 
W tym poradniku zaprezentuję Wam, jak w prosty sposób zainstalować system Windows na nośniku zewnętrznym tworząc z niego wersję portable 😉

Zastanawiacie się zapewne – po co to robić ? Ano, zawsze możecie trzymać “zapasowy” system operacyjny np. na pendrive i uruchomić go gdy główny system zainstalowany na komputerze odmówi posłuszeństwa. To tylko przykład gdyż sposób wykorzystania przenośnego systemu ogranicza chyba tylko pojemność nośnika, na którym został zainstalowany.

Co nam będzie potrzebne ?

Obraz systemu operacyjnego w *.iso – z tym Wam nie pomogę, osobiście zgrałem go z mojej płytki (tak wiem, ale jako V@riat szanuję prawa autorskie nawet takiego niewypału jakim jest goły W 8.1) Mała dygresja – używam tej wersji systemu niemal od 2 lat i nigdy nie zgodzę się, że jest to skopany OS – po doinstalowaniu Classic Shell (kafelki są mało praktyczne, preferuję klasyczny wygląd menu) i skonfigurowaniu całego tego kombajnu da się na nim spokojnie pracować. Poniższa metoda działa również z obrazem Windows 7/10, jednak w przypadku siódemki napotkamy na liczne problemy ze sterownikami oraz aktywacją licencji zaś W10 nie został jeszcze do końca przetestowany jako system portable – więc osobiście zalecam zastosowanie W 8.1. WinToUSB posiada również możliwość bezpośredniego skopiowania plików z napędu DVD, a nawet sklonowania systemu na którym został uruchomiony ale odradzam skorzystanie z  tych możliwości – w pierwszym przypadku niemal na pewno napotkamy na problemy ze sterownikami, natomiast kopiowanie danych z napędu optycznego znacznie wydłuża czas na przeprowadzanie operacji.

Dysk/Pendrive USB – generalnie system powinniśmy instalować na zewnętrznym dysku przenośnym, jednak na potrzeby tego poradnika użyłem taniego Sandisk Cruzer Edge 32 GB. Z powodu prędkości przesyłania oraz zapisu danych zalecam użycie urządzenia współpracującego z USB 3.0. Mój system ratunkowy znajduje się na Patriot Supersonic Xpress 64 GB i powiem szczerze, że niemal nie odczuwam zamulenia zewnętrznego systemu.

WinTOUSB – niewielki program który w dość przyjazny sposób przeprowadzi nas przez proces instalacji OS na nośniku wymiennym. Pobieramy wersję Free.

Po pobraniu aplikacji instalujemy ją na naszym komputerze i uruchamiamy.

1) Przywita nas proste okno:

win2usb_krok_1

W którym wybieramy nasz obraz *.iso (1), następnie decydujemy się na wersję jaką chcemy zainstalować (2) po czym naciskamy na Next (3) który przenosi nas do wyboru pamięci, na którym będzie zainstalowany nas system – w przypadku wyboru pendrive pojawi się nam stosowna informacja, że wybór tej pamięci spowoduje drastyczne obniżenie wydajności systemu.

scr_14420703

Klikamy na OK aby sformatować dysk, pojawi się nam okno wyboru partycji systemowej oraz bootowalnej, zaznaczamy obie (w moim przypadku na pendrive znajdowała się tylko jedna partycja, w przypadku dysków USB z wieloma partycjami musicie je odpowiednio zaznaczyć)

scr_14545890

Warto też zwiększyć rozmiar wirtualnego dysku (Virtual hard disk size)+, jeżeli na naszym dysku/pendrive będziemy trzymać tylko system operacyjny.

Po ponownym naciśnięciu przycisku Next WinToUSB zacznie przygotowywać nasz system do rozruchu z USB – czyli zacznie kopiować sobie pliki i odpowiednio konfigurować system. W tym momencie śmiało możecie pójść po piwo/wyjść z psem na spacer czy przejść się do koleżanki  – tworzenie systemu potrafi zająć ok 35 minut (USB 3.0), w moim przypadku stawianie Windowsa na Cruzer Edge zajęło ponad dwie i pół godziny czasu (sic !).

scr_15937843

Po zakończeniu operacji pojawi się nam okno z informacją, że operacja przebiegła w 100% pomyślnie:

scr_24847125

Jedyne co zostało nam zrobić, to restart PC i wybranie naszego urządzenia jako bootowalnego (w moim przypadku było to naciśnięcie klawisza F12) po kilkudziesięciu sekundach przy pierwszym uruchomieniu systemu przywita nas znany wszystkim konfigurator systemu 🙂

Czy ten wpis okazał się dla Ciebie przydatny ?

Możesz go ocenić:

Średnia ocena: 5 / 5. Głosów: 5

Jeszcze nikt nie zagłosował ! Chcesz być pierwszy ?

Może cię zainteresować:

Dodajemy edytor lokalnych zasad grupy do systemów Windows serii Home

Kabson

Jak zmierzyć czas reakcji (lag) myszki w Windows ?

Kabson

Automatycznie blokujemy system po czasie nieaktywności użytkownika

Kabson

4 metody na uruchomienie Panelu Sterowania w Windows 11

Kabson

Instalacja modyfikacji za pomocą programu OpenIV

Kabson

Naprawiamy skojarzenia plików w systemie Windows

Kabson

12 komentarzy

Avatar
andy 2015-08-25 at 17:08

Heh u mnie coś to nie chce zadziałać 🙁 cały proces przebiega ok, 100 % sukcesu ale jak po restarcie kompa wybieram boot z dysku USB (zewnętrzny dysk USB nie pendrive) to pojawia się tylko biały migający kursor na czarnym ekranie i na tym koniec. Ktoś ma jakieś sugestie. Jako iso używam obraz win 8.1

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2015-08-25 at 17:15

Z windowsem 8.1 powinno odpalać bez problemów bo sam takiego mam, problemem jest tylko transfer po usb – u mnie system bootuje jakieś 2-3 minuty :/

Odpowiedz
Avatar
andy 2015-08-25 at 19:32

Aaaa to może za krótko czekałem, spróbuję uzbroić się w cierpliwość i poczekać dłużej 🙂

Odpowiedz
Avatar
andy 2015-08-26 at 08:49

Kurcze to jednak nie to :/ czekałem 15 min i nic, nadal migający kursor i czarny ekran – win 8.1 z dysku zew. nie bootuje 🙁

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2015-08-26 at 13:30

Możliwe, że obraz iso jest niekompatybilny – po necie krąży wiele modyfikowanych iso, więc może stąd ten problem :/

Odpowiedz
Avatar
andy 2015-08-28 at 08:04

Wiesz co jest to czysty obraz niemodyfikowany, ale już chyba odpuszczę bo mi brakuje pomysłów 🙂 dzięki za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam 😉

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2015-08-28 at 13:55

Mój USB ma niemal kompletny system i nawet Photoshopa w nim umieściłem 😉 Może inny pendrive ? bo nic innego mi do głowy nie przychodzi :/

Odpowiedz
Avatar
andy 2015-08-28 at 17:34

Heh spróbuję faktycznie na innym dzięki

Odpowiedz
Avatar
marko 2016-11-29 at 18:48

Instalacja systemu Windows na nośniku zewnętrznym ? Raczej z nośnika .To samo robi bez problemu np.Rufus 2.11.995
Mnie interesuje ,tak jak w przypadku Linux,system ,który odpali z USB.Czy jest to możliwe z Windowsem ?

Odpowiedz
Kabson
Kabson 2016-11-30 at 13:27

Wintousb instaluje system na pendrive 😉 Z przenośną winzgrozą jest ten problem, że czasem system gryzie się ze sterowanikami – jednak podstawowe funkcje systemu powinny działać.

Odpowiedz
Avatar
marko 2016-11-29 at 19:03

Nie chodzi o to aby zainstalować Windowsa z USB (pendriva) ,tylko o to aby Windows się uruchamiał z USB – innaczej mówiąc – będziesz miał dwa systemy,jeden a dysku wewnętrznym, drugi na USB.
A jak to zrobić mamy np. tutaj :
http://www.intowindows.com/how-to-install-windows-7-to-usb-external-hard-drive-must-read/

Odpowiedz
Avatar
IGuulkj465 2020-04-09 at 17:38

https://tails.boum.org/
Co Ty dywagowac. Kupilem szybkiego pendriva ostatnio (60zl za 32gb ) i niepotrzebie takiego duzego na dwoch rdzeniach nawet daje rade spokojnie dostep fizyczny do SSD HDD tez mozesz miec, skonfigurowany gotowy i ma wszystko i nie ma smieci !!!!
system idealny tylko Kabson musisz jakos napisac pioradnik
DX9 on TAILS split in f***g Micro** face & destroy najlepiej end performance on single core x1000% 😉

Andy sporobujcie ktoregos z tych:

https://mbriza.fedorapeople.org/liveusb-creator.zip

https://www.balena.io/etcher/ ten drugi polecam pierwszy moze porobic problemy z partycjami (ext3/4)

Odpowiedz

Zostaw komentarz


Obserwuj nasz blog !
Podaj swój adres email, by być informowanym na bieżąco o nowych artykułach pojawiających się na naszej witrynie.