Windows 10 automatycznie tworzy punkt przywracania systemu za każdym razem, gdy zostają wprowadzone dość istotne zmiany w systemie. Punkt przywracania przydaje się gdy nasz system zaczyna “świrować” po instalacji nowych sterowników bądź aplikacji. Punkty przywracania systemu zazwyczaj są rozsiane w czasie, więc podczas awarii często musicie wracać do stanu systemu sprzed dwóćh (a nawet więcej) tygodni, co zazwyczaj przysparza jeszcze więcej problemów…
Dzisiaj zaprezentuję wam bardzo prosty patent jak ręcznie stworzyć punkt przywracania systemu w Windows 10 za pomocą wiersza poleceń lub powłoki Power Shella.
Wyłączamy limit punktów przywracania w systemie Windows.
Windows 10 standardowo umożliwia stworzenie jednego punktu przywracania raz na 24 godziny. W przypadku ręcznego tworzenia punktów przywracania to dla nas zdecydowanie za mało, więc musimy wyłączyć tą funkcjonalność w systemie.
Aby nie bawić się w szczegóły odwiedźcie mój wcześniejszy poradnik Automatycznie tworzymy punkt przywracania podczas startu systemu Windows, zjedźcie na sam dół artykułu i pobierzcie plik Wyłącz-limit-punktów-przywracania.zip z załączników i scalcie plik Wyłącz limit kopii zapasowych.reg ze swoim rejestrem.
Może i jestem leniwy, ale nie mam czasu (i chęci) produkować się dwa razy o tym samym 😉
Tworzymy punkt przywracania z poziomu wiersza poleceń.
Na pierwszy ogień idzie metoda wykorzystująca archaiczny wiersz poleceń. Uruchamiamy go zatem z uprawnieniami administratora i wklepujemy formułkę:
wmic.exe /Namespace:\\root\default Path SystemRestore Call CreateRestorePoint "nazwa_punktu_przywracania", 100, 7
Dla przykładu swój punkt przywracania nazwę PunktP_CMD:
Tworzenie punktu przywracania może potrwać od kilku do kilkunastu minut.
Tworzymy punkt przywracania z poziomu powłoki Power Shell.
Power Shell to naprawdę potężne narzędzie w systemie Windows 10 i jak znajdę tylko czas to z pewnością je wam trochę przybliżę. Dzisiaj zajmiemy się jedynie stworzeniem punktu przywracania za jego pomocą.
Składnia polecenia wygląda następująco:
powershell.exe -ExecutionPolicy Bypass -NoExit -Command "Checkpoint-Computer -Description "nazwa_punktu_przywracania" -RestorePointType "MODIFY_SETTINGS""
Mój punkt przywracania stworzony z pomocą power shell nazwałem PunktP_PS
Moim zdaniem tworzenie punktu przywracania z poziomu powłoki power Shell’a jest znacznie wygodniejsze. Co prawda, składnia polecenia jest znacznie dłuższa jednak PS wyświetla nam podgląd postępu tworzenia punktu przywracania:
No i lepiej jest się uczyć nowych rzeczy 😉
To by było na tyle, dziękuję za uwagę.
1 komentarz
Świetne wskazówki, by przywrócić system Windows do poprzedniego stanu. Udało się wdrożyć 🙂