Moduł aktualizacji systemu Windows 10 ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Niektórym użytkownikom ta usługa nigdy nie przysporzyła żadnych kłopotów, a niektórym zaś… oferuje same problemy przez co po prostu całkowicie wyłączają usługę aktualizacji systemu i decydują się na aktualizację Windows 10 za pomocą WSUS Offline Updater.
Niestety, nawet najlepszym zdarzają się wpadki i… może się zdarzyć, że system po aktualizacji i ponownym uruchomieniu wpadnie w bootloop, bądź po prostu będzie miał (nie)małe problemy z poprawnym uruchomieniem się.
Na nasze szczęście M$ w końcu zadbał o ten aspekt systemu i umożliwił nam odinstalowanie kłopotliwej aktualizacji. A dzisiaj przedstawię wam w jaki sposób to zrobić.
Aby odinstalować aktualizację systemu Windows 10 gdy komputer się nie uruchamia musimy wykonać następujące kroki:
Musimy posiadać płytę instalacyjną z systemem Windows (bądź tworzymy sobie bootowalny pendrive). Obraz systemu możecie pobrać za pomocą Windows ISO Downloader, ewentualnie skorzystać z Media Creation Tool. Ważne by trzymać taki pendrive/płytkę w razie “W”… a nie latać po sąsiadach bo nam system padł 😉
Następnie bootujemy system z płytki i klikamy w napraw komputer:
Następnie wybieramy Rozwiąż problemy -> Odinstaluj aktualizacje:
I w zależności od potrzeby musimy kliknąć w:
- Odinstaluj najnowszą aktualizację dotyczącą jakości – te aktualizacje otrzymujemy średnio kilka razy w miesiącu, zawierają one drobne poprawki.
- Odinstaluj najnowszą aktualizację funkcji – są to główne aktualizacje systemu i to właśnie one potrafią być najbardziej kłopotliwe. Zazwyczaj otrzymujemy dwie takie “łatki” w ciągu roku. Na wiosnę i jesień.
Niezależnie jaką opcje wybraliśmy, musimy jeszcze wybrać nasz system operacyjny i potwierdzić operację:
A po chwili nasz system wróci do stanu sprzed instalacji kłopotliwej łatki.
To by było na tyle w tym temacie. Jak widzicie odinstalowanie ostatnich aktualizacji gdy nasz system po nich nie startuje jest niezwykle prostą czynnością i sprowadza się do dosłownie kilku kliknięć.